Basofielen

Basofielen - fungeren als de kleinste cellen die tot de categorie leukocyten behoren. Ze bevatten echter grote korrels met stoffen zoals histamine en heparine - ze komen vrij tijdens allergische reacties. Een toename en afname van dergelijke stoffen ontwikkelt zich uiterst zelden, omdat er maar heel weinig in het bloed zitten..

In de overgrote meerderheid van de gevallen wordt een afwijking van de norm vergemakkelijkt door het verloop van pathologische processen. Provocateurs van lage en hoge basofielen zullen echter anders zijn.

Basofielen in het bloed worden bepaald tijdens een algemene klinische studie van een menselijke biologische vloeistof. Dit zal echter niet helpen om de belangrijkste factor vast te stellen die de afwijking van de norm veroorzaakte: dit vereist een uitgebreid onderzoek van het lichaam..

De normalisatie van dergelijke stoffen bij kinderen en volwassenen vindt gelijktijdig plaats met de eliminatie van de provocerende ziekte, die kan worden uitgevoerd met conservatieve of chirurgische technieken..

Algemene kenmerken van basofielen

Basofielen worden, net als de rest van het bloed, gevormd in het beenmerg.

Het rijpingsschema van dergelijke stoffen omvat verschillende fasen:

  • stadium 1 - stambloeddeeltje;
  • stadium 2 - myelopoëse precursorcel - komt veel voor voor erytrocyten, leukocyten (alle behalve lymfocyten) en rode bloedcellen;
  • stadium 3 - myeloblast of de zogenaamde voorloper van alle leukocyten, behalve lymfocyten;
  • stadium 4 - basofiele promyelocyt;
  • stadium 5 - basofiele myelocyt;
  • stadium 6 - basofiele metamyelocyt;
  • stadium 7 - steek basofiel;
  • fase 8 - gesegmenteerd.

De gevormde component circuleert van enkele uren tot meerdere dagen door de bloedbaan.

Hun belangrijkste taak is om een ​​pathologisch agens te vinden, het te onderdrukken en te voorkomen dat het door het lichaam wordt verspreid..

Bovendien hebben basofielen de volgende functies:

  • overgevoeligheid voor immunoglobulinen van categorie E - ze nemen deel aan de ontwikkeling van een allergische reactie van zowel vertraagd als onmiddellijk type;
  • activering van de afgifte van serotonine, heparine en histamine in de brandpunten van het ontstekingsproces;
  • regulering van vasculaire permeabiliteit;
  • normalisatie van het bloedstollingsproces - in de korrels van elke basofiel is er een bloedplaatjesadhesiefactor.

Structurele kenmerken zijn onder meer:

  • volumes - variëren van 8 tot 10 micron;
  • grote kern, bestaande uit of 2 lobben - S- en C-vormen;
  • lichtblauw cytoplasma;
  • een klein aantal organellen;
  • grote korrels - 0,5-1 micron, met een blauwe, helderblauwe en paarse tint (ze overlappen de kern en lossen gemakkelijk op in water en bevatten serotonine, histamine en heparine).

Indicatoren van de norm en afwijkingen daarvan

De kwantitatieve indicator van cellen wordt aangegeven en gemeten door clinici als een percentage van de totale concentratie van leukocyten. Minder vaak worden absolute waarden aangegeven in medische formulieren voor een algemeen klinisch bloedonderzoek..

Basofielen de norm in de vormen van de OBK wordt aangegeven door verschillende punten:

  • VA% is de relatieve waarde van een dergelijk bloedproduct, die kan variëren van 0,5 tot 1%;
  • VA is het absolute gehalte aan basofielen: in dergelijke gevallen wordt de hoeveelheid uitgedrukt in waarden van 0,01-0,065x10 9 g / l.

Het is opmerkelijk dat de snelheid van basofielen in het bloed alleen enigszins kan verschillen naar leeftijd, en het geslacht speelt in dit geval niet de rol van een doorslaggevende factor..

Normale indicatoren worden weergegeven in de volgende tabel:

Toegestane waarden (x10 9 g / l)

Procentueel gezien zal het aantal basofielen bij kinderen en volwassenen enigszins verschillen:

Als verhoogde waarden worden gedetecteerd tijdens een algemeen klinisch onderzoek, diagnosticeren clinici basofilie en met verlaagde tarieven praten ze over basopenie.

Hoge basofielen in het bloed kunnen worden beïnvloed door:

  • virale infectieziekten;
  • Hodgkin-lymfoom;
  • hemolytische anemie;
  • Waldenstrom's macroglobulinemie;
  • chirurgische excisie van de milt;
  • graft-versus-host-reactie;
  • myeloproliferatieve aandoeningen - dit kan chronische myeloïde leukemie, polycythaemia vera en myelofibrose omvatten;
  • inflammatoire aandoeningen, in het bijzonder het chronische beloop van dermatitis, colitis ulcerosa, bronchiale astma en chronische sinusitis;
  • acute leukemie;
  • lymfogranulomatose;
  • myxoedeem;
  • irrationeel gebruik van antithyroid-geneesmiddelen;
  • disfunctie van de schildklier, namelijk hypothyreoïdie;
  • pathologieën die leiden tot een verhoging van de oestrogeenspiegels.

Wanneer het gehalte aan basofielen in het bloed laag is, kan dit worden vergemakkelijkt door:

  • langdurige invloed van stressvolle situaties;
  • acuut verloop van een allergische reactie;
  • periode van het baren van een kind;
  • langdurig gebruik van glucocorticosteroïden;
  • het verloop van de ziekte van Itsenko-Cushing;
  • ovulatie bij vrouwen;
  • chemotherapie;
  • hyperthyreoïdie of overactieve schildklier.

De bovengenoemde ziekten en pathologische processen kunnen basofilie en basopenie veroorzaken bij zowel volwassenen als kinderen. Elk van de redenen vereist onmiddellijke medische aandacht..

Diagnostiek

Basofielen zijn de norm of de afwijkingen ervan worden alleen gedetecteerd tijdens een algemene klinische studie van de belangrijkste biologische vloeistof van het menselijk lichaam. Zo'n bloedtest omvat de studie van capillair of veneus materiaal..

Om een ​​specialist de werkelijke concentratie van dergelijke stoffen te laten detecteren, moeten patiënten eenvoudige voorbereidende maatregelen volgen:

  • Volledige weigering om te eten op de dag van het onderzoek. Het is erg belangrijk dat er ten minste 8 uur zijn verstreken sinds de laatste maaltijd. Mensen mogen alleen gezuiverd water zonder gas drinken.
  • Uitsluiting van het nemen van medicijnen enkele weken vóór de verwachte datum van een dergelijke diagnostische test. Als dit om welke reden dan ook niet mogelijk is, is het erg belangrijk om de arts hiervan op de hoogte te stellen en zeker te weten welk soort middel voor de behandeling is gebruikt..
  • De dag voor een dergelijke laboratoriumdiagnose worden alcoholische dranken, vet, gekruid en gefrituurd voedsel van het menu verwijderd.
  • Lichamelijke activiteit moet tot een minimum worden beperkt op de dag van bloedafname.

Maar zelfs als er verhoogde of verlaagde basofielen in het bloed worden aangetroffen, waarvan de snelheid niet significant verschilt in leeftijd, zullen de resultaten niet voldoende zijn om erachter te komen waarom hun concentratie is veranderd. Om de oorzakelijke factor te achterhalen, is een uitgebreid medisch onderzoek van het lichaam vereist..

Algemene diagnostiek wordt weergegeven door de volgende manipulaties uitgevoerd door de behandelende arts:

  • studie van medische geschiedenis;
  • verzameling en analyse van een levensgeschiedenis;
  • een grondig lichamelijk onderzoek;
  • een gedetailleerd onderzoek van de patiënt of zijn ouders - dit zal de arts het volledige symptomatische beeld aangeven (in sommige situaties maakt dit het mogelijk om te begrijpen welke aandoening de oorzaak was van het optreden van een bepaalde schending van de norm).

Bijkomende individuele diagnostische maatregelen omvatten uitgebreidere laboratoriumtests, een breed scala aan instrumentele procedures en consultaties met specialisten uit andere medische disciplines.

Behandeling

Momenteel zijn er geen specifieke procedures of medicijnen ontwikkeld die de concentratie van basofielen onafhankelijk kunnen normaliseren..

Als blijkt dat de norm van dergelijke bestanddelen in het bloed van vrouwen, mannen of kinderen wordt geschonden, moet de behandelende arts dringend een individueel behandelingsregime opstellen voor de onderliggende aandoening, die kan zijn:

  • conservatief;
  • bedienbaar;
  • een geïntegreerde.

Als de toename of afname van dergelijke stoffen werd vergemakkelijkt door het nemen van medicijnen, dan zal de therapie bestaan ​​uit het annuleren van het medicijn of het vervangen door minder gevaarlijke analogen. In situaties waarin de reden onvoldoende opname van voedingsstoffen in het lichaam was, is het noodzakelijk om het dieet aan te passen en vitamine- en mineralencomplexen te nemen.

Nadat een of andere bron volledig is geëlimineerd, zullen mestcellen en basofielen na korte tijd weer normaal worden..

Preventie en prognose

Tegen de achtergrond van het feit dat basofielen in het bloed van mannen, vrouwen en kinderen verschijnen in geval van pathologie, is het allereerst de moeite waard om het voorkomen ervan te voorkomen. Om dit te doen, moet u meerdere keren per jaar een volledig laboratorium- en instrumenteel onderzoek ondergaan in een medische instelling met een verplicht bezoek aan alle clinici..

Aanvullende preventieve aanbevelingen zijn:

  • volledige afwijzing van slechte gewoonten;
  • een matig actieve levensstijl aanhouden;
  • gezonde en uitgebalanceerde voeding;
  • het vermijden van de invloed van stressvolle situaties;
  • het nemen van medicijnen strikt zoals voorgeschreven door de behandelende arts.

Op zichzelf is de afwijking van basofielen van de norm niet gevaarlijk en komt deze vrij zelden voor. Er moet echter rekening worden gehouden met de factoren die tot een dergelijke overtreding hebben geleid, aangezien elke onderliggende ziekte vele gevolgen heeft..

Wat te doen als de basofieleniveaus stijgen en wat dit zou kunnen betekenen?

De materialen worden alleen ter informatie gepubliceerd en zijn geen recept voor behandeling! We raden u aan om een ​​hematoloog in uw ziekenhuis te raadplegen!

Co-auteurs: Natalya Markovets, hematoloog

Een verhoogd niveau van basofielen duidt op problemen in het lichaam. Deze cellen zijn een soort indicatoren, dus als er afwijkingen zijn, moet u medisch advies inwinnen en de reden voor de toename van hun aantal achterhalen..

Inhoud:

Als uit de resultaten van een bloedtest blijkt dat de basofielen verhoogd zijn, is er een serieuze reden tot ongerustheid. Het aantal van deze bloedcellen is onbeduidend, maar hun rol voor het lichaam is enorm. Daarom mogen eventuele afwijkingen niet worden genegeerd..

Basofielen onder een microscoop

Wat zijn basofielen?

Laten we om te beginnen eens kijken naar wat voor soort cellen het zijn: basofielen. Ze behoren tot de categorie van leukocyten, dat wil zeggen witte bloedcellen. Dit is een bijzondere vorm van de zogenaamde granulocyten. Ze nemen indirect deel aan de afweer van het lichaam tegen infecties en irriterende stoffen..

Soorten granulocytische leukocyten

De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm

Basofielen worden gevormd in het beenmerg, namelijk in het granulocytische proces. Ze komen in de perifere bloedbaan terecht en worden zo door de weefsels verdeeld. Daar vervullen ze hun functies en blijven ze tot twaalf dagen in het lichaam..

Het menselijk lichaam maakt kleine hoeveelheden basofielen aan. De norm met betrekking tot de totale lymfatische formule varieert van 0,5-1%. Deze hoeveelheid is voldoende voor een gezonde activiteit en eventuele afwijkingen duiden vaak op pathologische processen. De absolute waarde van de norm is 0,01-0,065 * 10 9 eenheden per liter bloed.

Vormen van leukocytenAantal witte bloedcellen
%absolute waarden (X 10 9 / l)
Stab neutrofielen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen47-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10.0-0.065
Lymfocyten19-371.2-3.0
Monocyten3-110,09-0,6

Tabel: Normen van het gehalte aan basofielen en andere vormen van leukocyten

Als een volwassene verhoogde basofielen heeft, wordt deze aandoening basofilie genoemd. Kleine schommelingen zijn toegestaan ​​in sommige categorieën mensen, bijvoorbeeld bij vrouwen, wat verband houdt met de menstruatiecyclus en hormonen.

Om te begrijpen wat basofielen zijn in een bloedtest, moet u hun functies nader bekijken..

Monocyten zijn een groep cellen, een subtype van leukocyten. Hun belangrijkste functies zijn het handhaven van het menselijke immuunsysteem, het voorkomen van de ontwikkeling van infecties, het bestrijden van kanker en parasieten. Omdat deze cellen lymfocyten aantasten, spelen ze dus een belangrijke rol in het gehele hematopoëtische systeem. Wat zegt het verhoogde en verlaagde niveau van monocyten??

Cell functies

Basofilie duidt op storingen in bepaalde delen van het lichaam, waarvoor de overeenkomstige cellen verantwoordelijk zijn.

Belangrijk! Basofielen zijn niet direct betrokken bij het handhaven van immuniteit. Andere groepen lymfocyten spelen een actieve rol.

Basofielen synthetiseren stoffen zoals serotonine, heparine, histamine, leukotriënen, prostaglandinen, dat wil zeggen zeer actieve verbindingen die de menselijke conditie kunnen beïnvloeden wanneer ze worden geconfronteerd met een vreemde stimulus.

De functie van dit type cel is als volgt:

  • deelname aan allergische reacties;
  • identificatie van brandpunten van ontsteking en infecties;
  • samentrekking van gladde spieren veroorzaken, de bloedstroom versnellen;
  • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
  • fagocytose;
  • reguleren de bloedstolling.

Als de basofielen in het bloed van een volwassene zijn verhoogd, betekent dit dat het in een of meer richtingen nodig is om het aantal van deze cellen te verhogen vanwege een verstoring van het normale leven.

Basisfuncties van basofielen

Belangrijk! De belangrijkste taak is om allergenen te herkennen en erop te reageren. In dit geval kan de reactie snel verlopen in de vorm van anafylactische shock, wanneer alleen basofielen betrokken zijn. Met de aanhechting van lymfocyten treedt een allergie van het vertraagde type op, die minder gevaarlijk is voor mensen.

Symptomen en oorzaken van een toename

Het is nogal moeilijk om specifieke symptomen te isoleren dat de basofielen in het bloed toenemen. Het hangt allemaal af van de reden die de afwijkingen heeft veroorzaakt. Over het algemeen kunnen de volgende voorwaarden worden nageleefd:

  • zwakheid;
  • lichte temperatuurstijging;
  • huiduitslag, jeuk, roodheid;
  • hoesten;
  • tranenvloed, zwelling;
  • gewrichtspijn;
  • overtreding van de ontlasting;
  • spontane gewichtsveranderingen;
  • vergroting van de milt;
  • leverproblemen.

Lees ook het artikel over waarom lymfocyten bij volwassenen verlaagd kunnen worden op onze website.

Allergische symptomen kunnen wijzen op basofilie

Wanneer het niveau van basofielen boven de norm uitkomt, laten bepaalde tekenen van pathologie zich voelen. Het komt uiterst zelden voor dat niets wijst op aarzeling. De afwezigheid van symptomen kan te wijten zijn aan veranderingen in het lichaam bij vrouwen (menstruatie, ovulatie, zwangerschap).

Het komt ook vaak voor dat gesegmenteerde neutrofielen in het bloed verhoogd zijn. In dit geval moet u zich meer in detail vertrouwd maken met de oorzaken van deze pathologie..

Bij zwangere vrouwen is milde basofilie normaal

De belangrijkste oorzaken van basofilie zijn als volgt:

  • reactie op een allergeen;
  • chronische sinusitis;
  • helminthiasis;
  • vroege fase van infectieziekten;
  • uitputting van de immuniteit;
  • ziekten van het hematopoietische systeem;
  • Bloedarmoede;
  • Hodgkin-lymfoom;
  • disfunctie van de schildklier, diabetes;
  • hepatitis;
  • verwijderde milt;
  • pulmonale oncologie;
  • chronische gastro-intestinale ziekten;
  • bestralingstherapie;
  • hormonale medicijnen gebruiken.

Om het exacte beeld en de oorzaken van overtredingen te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​gedetailleerde bloedtest uit te voeren en een aantal aanvullende onderzoeken uit te voeren. Dit geldt met name voor die patiënten die vermoedens hebben van de aanwezigheid van ernstige pathologieën..

Oplossing

Het is mogelijk om de basofiele indicator alleen te normaliseren door een hoogwaardige behandeling van de onderliggende ziekte die de toename ervan veroorzaakte. Pas na het elimineren van de stimulus zijn positieve veranderingen mogelijk.

Als het gaat om allergieën, wordt een basofielenactiveringstest uitgevoerd om erachter te komen welke stoffen de ongewenste reactie veroorzaken. Hiervoor worden cellen gebruikt die zijn verkregen uit het bloed van de patiënt. De in vitro-methode wordt gebruikt om de gezondheid van een persoon niet in gevaar te brengen en hem geen ongemak te bezorgen tijdens het experiment.

Opmerking: de reactie van het lichaam op de gebruikte stoffen maakt het mogelijk om voorheen onbekende potentiële bronnen van allergenen te identificeren. Zo'n test is vooral relevant in de aanwezigheid van atopische dermatitis..

Het is mogelijk om basofielen in het bloed te normaliseren wanneer ze gedeeltelijk toenemen op de volgende manieren:

  • stop met het gebruik van medicijnen die een verhoogde synthese van deze cellen kunnen veroorzaken;
  • verrijk het menu met ijzerhoudende voedingsmiddelen;
  • elimineren vitamine B12-tekort.

Het wordt aanbevolen om het tekort aan vitamine B12 en ijzer op te vullen

In aanwezigheid van basofilie is het noodzakelijk om de oorzaak van de ontwikkeling ervan bij de arts te raadplegen en maatregelen te nemen om deze te elimineren. Hoewel er niet zoveel van deze cellen in het menselijk lichaam zijn als andere lymfocyten, kan een toename van hun concentratie, zelfs met een klein percentage, de gezondheid negatief beïnvloeden en soms zelfs het leven bedreigen, zoals in het geval van een snelle allergische reactie..

Waarom stijgen basofielen in het bloed, wat is de norm bij volwassenen en kinderen?

Basofielen zijn de kleinste groep leukocyten die worden geproduceerd in het granulocytencentrum van hematopoëse, zoals eosinofielen en neutrofielen.

De eigenaardigheid van de structuur van deze cellen is een grote kern met twee segmenten en veel korrels.

De functionele activiteit van basofielen wordt ondersteund door biologisch actieve stoffen: histamine, serotonine, prostaglandine.

Waar zijn basofielen verantwoordelijk voor??

Net als andere cellen van de leukocytengroep beheersen basofielen ontstekingsprocessen in het lichaam..

Vanwege hun mobiliteit en het vermogen om buiten de bloedbaan te migreren, zorgen ze voor de manifestatie van allergische reacties.

Het zijn dus dezelfde hulpcellen van het immuunsysteem, zoals bloedplaatjes en mestcellen..

Bij het betreden van het getroffen gebied scheiden basofielen ontstekingsmediatoren af, die leiden tot jeuk, zwelling of roodheid. Ook zijn leukocyten van dit type verantwoordelijk voor de beweging van de bloedstroom en zorgen ze voor het proces van bloedstolling in geval van schade aan bloedvaten..

Basofielen vervullen dus de volgende functies:

  • Voorkomen van de effecten van allergenen op het lichaam,
  • De toon van bloedvaten en haarvaten behouden,
  • Mobilisatie van beschermende krachten,
  • Zorgen voor bloedstolling en fagocytose,
  • Controle van het metabolisme van de huid,
  • Blokkeer de verspreiding van gifstoffen en gifstoffen.

Wat is "baso"?

Bij laboratoriumanalyse wordt het niveau van basofielen aangeduid met de term "baso" - het aantal cellen per liter bloed. De norm wordt beschouwd als een indicator van maximaal 1%, wat kenmerkend is voor witte bloedcellen in een rustige toestand..

Basofielen norm

Het percentage hangt af van de leeftijd en het geslacht van de persoon.

De norm van het gehalte aan basofielen in het bloed

Pasgeboren0,7 procent van het totale aantal witte bloedcellen
Baby's0,4-0,6%
Twee jaar oud kind0,7%
Kinderen onder de 12 jaar0,7%
Volwassenen0,5-1%

De basofielennorm voor kinderen is iets lager dan die van volwassenen en kan variëren van 0,4 tot 1%. Bij vrouwen kan, als gevolg van de periodieke stijging van de oestrogeenspiegels tijdens PMS, de hoeveelheid baso toenemen..

Bij een pathologisch verhoogd niveau van basofielen in het bloed wordt basofilie gediagnosticeerd - een ziekte die wordt veroorzaakt door de overmatige productie van basofielen door de lever en het beenmerg.

Redenen voor een stijging boven normaal

De redenen voor de toename van basofielen zijn:

  • Allergische reacties,
  • Acute leverinfecties,
  • Ontstekingsprocessen in het maagdarmkanaal (maagdarmkanaal),
  • PMS (premenstrueel syndroom bij vrouwen),
  • Ziekten van de bloedsomloop en hematopoëtische systemen,
  • Overmatige stralingsstraling.

De bepaling van het niveau van basofielen gebeurt op basis van een algemeen bloedonderzoek dat 's ochtends op een lege maag wordt gedaan. Met een tijdige diagnose kunt u de ziekte bepalen vóór het begin van de manifestatie van pathologie.

Redenen voor een toename van het aantal volwassenen

De verhoogde productie van basofielen heeft altijd een oorzaak..

Vaak leidt deze pathologie tot:

  • Stressvolle situaties,
  • Luchtwegaandoeningen,
  • Oncologie (carcinoom, lymfoom, neoplasmata in het beenmerg),
  • Allergische reactie,
  • Ontstekingsprocessen (eczeem, reumatoïde artritis, colitis, ziekte van Crohn),
  • Influenza, tuberculose,
  • Bloedarmoede, algemene vermagering.

Redenen voor een toename van een kind

Een verhoging van het niveau van basofielen in het bloed bij kinderen duidt op een krachtige beschermende reactie van het lichaam.

Zo'n irriterend middel kan zijn:

  • Voedselvergiftiging,
  • Helminthische invasie,
  • Een beet van een insect,
  • Allergie,
  • Schildklier problemen,
  • Infecties,
  • Bloedarmoede of leukemie,
  • Aandoeningen van het maagdarmkanaal.

De exacte oorzaak van de ontwikkeling van pathologie kan alleen door een specialist worden vastgesteld op basis van een uitgebreide studie.

Redenen voor een afname van basofielen

Bij een laag niveau van basofielen wordt basopenie gediagnosticeerd. De belangrijkste oorzaak van deze ziekte is een daling van de leukocytenreserve in het lichaam..

De overeenkomstige voorwaarde wordt nageleefd wanneer:

  • Longontsteking,
  • Infectieziekten,
  • Hyperthyreoïdie,
  • Ondervoeding,
  • Nerveuze uitputting.

Infectieziekte longontsteking

Basopenie kan ook worden vastgesteld bij vrouwen in het eerste trimester van de zwangerschap tijdens de actieve ontwikkeling van de foetus. In dit geval is dit proces absoluut natuurlijk..

Aanbevelingen voor het normaliseren van het niveau van basofielen in het bloed

Er is geen effectieve behandelingskuur voor patiënten met basofilie. Het percentage basofielen in het bloed bereikt de norm onmiddellijk na het wegnemen van de oorzaak die tot hun afname of toename heeft geleid.

Vaak is het voor herstel voldoende om een ​​kuur met vitamines te drinken, evenals anti-schildkliermedicijnen te annuleren en het niveau van het hormoon oestrogeen te verlagen.

Als preventieve maatregel bij een toename van basofielen, moet u regelmatig in uw dieet opnemen:

  • Melk,
  • Vlees,
  • Eieren,
  • Nier.

Deze dierlijke producten bevatten voldoende vitamine B12, wat nodig is om de bloedvorming te ondersteunen. Lever, zeevruchten, boekweit, appels, bieten, waarin ijzer aanwezig is, zullen ook nuttig zijn.

Gevolgtrekking

Er zijn veel indicatoren met een toename van basofielen in het bloed. Dit kan een manifestatie zijn van ernstige ontstekings- en allergische reacties in het lichaam..

Er moet aan worden herinnerd dat een verhoging van de basofieleniveaus niet kan worden genegeerd..

Door tijdig uitgebreid onderzoek en daaropvolgende behandeling kunt u van de ziekte af zonder ernstige gevolgen.

Basofielen zijn verhoogd bij een volwassene

Basofielen (BASO, BA) zijn een kleine populatie leukocyten. Het cytoplasma van deze groep cellen bevat korrels gevuld met actieve stoffen. Als de relatieve basofielen bij volwassenen in het bloed meer dan 1% zijn en de absolute meer dan 0,65 * 10 9 / l, duidt dit op ontsteking, allergieën en betekent dit dat de testresultaten verhoogd zijn.

Een dergelijke toename van basofielen in het bloed wordt basofilie genoemd, het is vrij zeldzaam en duidt voornamelijk op allergieën, ontsteking, helminthiasis, zelden - een schending van hematopoëse.

Redenen voor een toename van basofielen

Basofielen behoren, samen met lymfocyten, eosinofielen, immunoglobulinen (Ig), tot het immuunsysteem, zijn betrokken bij de vorming van een allergische reactie en anthelmintische afweer. Bij een ontstekingsreactie of allergische reactie neemt het gehalte aan BASO, eosinofielen en IgE gelijktijdig toe.

De redenen waarom basofielen in het bloed van volwassen mannen en vrouwen kunnen worden verhoogd, zijn:

  • acute infecties veroorzaakt door respiratoire virussen, waterpokkenvirus;
  • allergie;
  • helminthiasis;
  • de introductie van serum of ander vreemd eiwit;
  • ontstekingsziekten van infectieuze en niet-infectieuze oorsprong - tuberculose, colitis ulcerosa, hepatitis, sinusitis, nefrose;
  • de ovulatieperiode bij vrouwen;
  • endocriene aandoeningen - hypothyreoïdie, insulineafhankelijke diabetes, hoge oestrogeenspiegels;
  • oestrogenen, antithyroid-geneesmiddelen;
  • Bloedarmoede door ijzertekort;
  • splenectomie;
  • spanning;
  • pathologie van hematopoëse:
    • kwaadaardig - chronische myeloïde leukemie, acute en chronische basofiele leukemie, myelofibrose;
    • polycythaemia vera of erythriëmie;
  • auto-immuunziekten - reumatoïde artritis, dermatitis;
  • Ziekte van Hodgkin - oncologie van het lymfestelsel.

Een verhoogde BASO kan bij vrouwen worden veroorzaakt door een vrij veel voorkomende oorzaak als hypothyreoïdie. Een disfunctie van de schildklier wordt aangegeven door een afname van het gehalte aan schildklierstimulerende hormonen, verslechtering van de prestaties, zwaarlijvigheid, bij volwassenen wordt oedeem van de oogbanen gevormd, gehoorverlies door oedeem van de buis van Eustachius, de stem wordt grof.

Verhoogde basofielen bij volwassenen kunnen betekenen dat er onder ongunstige omstandigheden moet worden gewerkt. Verhoogde BASO bij radiologen, dit fenomeen wordt verklaard door het feit dat ze constant worden blootgesteld aan kleine doses straling.

Een toename van de testresultaten duidt niet altijd op een ziekte. Verhoogde basofielen in de analyse bij vrouwen kunnen wijzen op een hoge hoeveelheid van het hormoon oestrogeen, wat betekent dat de verandering in het gehalte aan BASO in het bloed afhangt van de fase van de menstruatiecyclus..

Verhoogde granulocyten tijdens de eisprong, in de eerste dagen van de cyclus, tijdens het eerste trimester van de zwangerschap.

Basofielen voor allergieën

De redenen voor de toename van het gehalte aan basofielen in het bloed zijn allergieën:

  • onmiddellijk type - onmiddellijk ontwikkelen, met schade aan hun eigen weefsels, gemanifesteerd door anafylactische shock, urticaria;
  • vertraagd type - gevormd binnen 2 dagen, gemanifesteerd door astma, contactdermatitis, auto-immuunpathologieën.

Een toename van basofielen wordt veroorzaakt door een toename van de concentratie van IgE in het bloed - het belangrijkste immunoglobuline dat betrokken is bij de vorming van een allergische reactie op de aanwezigheid van een antigeen. Helemaal aan het begin van een allergische reactie van het onmiddellijke type - urticaria, anafylaxie, neemt de hoeveelheid BA af.

Dit betekent dat granulocyten actief naar de focus van een allergische reactie snelden, waardoor het gehalte van deze populatie in de bloedbaan afneemt. Het beenmerg compenseert snel het gebrek aan basofiele granulocyten en in de volgende dagen wordt een verhoogd BA-niveau waargenomen.

Wanneer basofielen, eosinofielen, IgE in het bloed verhoogd zijn, duidt dit op de vorming van een allergie, maar een dergelijke overtreding komt vaker voor bij een kind dan bij een volwassene.

Bij volwassenen zijn allergieën chronisch. Bovendien kunnen allergische aandoeningen bij volwassenen optreden in de vorm waarin bijvoorbeeld atopische dermatitis gepaard gaat met bronchiale astma, allergische conjunctivitis of hooikoorts..

Een toename van basofielen met allergieën wordt aangegeven door hun lichte afwijking van de norm. De relatieve BA bij atopische dermatitis is dus 1% - 2%, terwijl de norm bij vrouwen en mannen 0% tot 1% is.

Bloedonderzoek voor erythriëmie

De indicator van het gehalte aan absolute basofielen in de studieresultaten voor erythriëmie, een chronische ziekte die het beenmerg aantast en een verhoogde productie van alle soorten bloedcellen bij volwassenen veroorzaakt.

Meestal zijn volwassenen ziek met erythremie. Erythremia komt niet voor bij kinderen jonger dan 5 jaar. De vorming van erythremie bij volwassenen zegt:

  • langdurige niet-stoppende bloeding na het trekken van tanden;
  • hoofdpijn, zwakte;
  • roodheid van de vingertoppen met brandende pijn;
  • ernstige jeuk van de huid na contact met water - na het wassen, zwemmen;
  • huidverschijnselen van allergieën.

Bij een bloedtest, helemaal aan het begin van erythriëmie, zijn er verhoogde niveaus van erytrocyten, bloedplaatjes en basofielen. Er is een toename van de milt, het optreden van tromboflebitis, bloedstolsels in de aderen en slagaders van de ledematen.

Naarmate de ziekte vordert, verschijnen naast basofilie, erytrocytose en trombocytose ook grote bloedplaatjes in het bloed, neemt het aantal neutrofielen toe, leukocytose is meer dan 15 * 10 9 / l.

In het stadium van uitgebreide erythriëmie, die vaker wordt waargenomen bij volwassenen die al op hoge leeftijd zijn, wordt uitputting van het lichaam en het hematopoëtische systeem waargenomen. De patiënt heeft een afname van basofielen, leukocyten, bloedplaatjes. Dit betekent dat een volwassene meer bloedingen heeft en een verhoogd risico op een beroerte, een hartaanval..

Basofielen in diagnose

Basofiele granulocyten zijn een onderdeel van het immuunsysteem. En wanneer de basofielen veel hoger zijn dan de norm, en hun indicatoren 3% of meer zijn, betekent dit dat zich een actief proces ontwikkelt in het lichaam, dat pathologische veranderingen in het immuunsysteem veroorzaakt..

Het niet functioneren van het immuunsysteem bij volwassenen kan wijzen op oncologie. Als een toename van BA gepaard gaat met verhoogde monocyten tot 11% en hoger, dan is het noodzakelijk om gescreend te worden op kanker van inwendige organen..

In de beginfase van myeloïde leukemie, de ziekte van Hodgkin, gaan verhoogde BASO's gepaard met hoge eosinofielen. Verhoogde basofielen bij vrouwen kunnen worden veroorzaakt door hypothyreoïdie, en een andere veel voorkomende oorzaak van basofilie in het bloed bij volwassenen kan bloedarmoede door ijzertekort zijn..

Bij hypothyreoïdie worden verhoogde basofielen gecombineerd met verminderd hemoglobine, normale of licht verminderde erytrocyten. Bij bloedarmoede door ijzertekort, verhoogde basofielen, verlaagd gemiddeld erytrocytenvolume (MCV), erytrocytenhemoglobine (MHC), laag hemoglobine en hematocriet.

Basofiele leukemie

Basofiele leukemie is een kwaadaardige bloedziekte die gepaard gaat met een aanhoudende toename van BASO, evenals het verschijnen in de bloedbaan van atypische en onvolgroeide vormen van basofiele granulocyten.

Anomalieën van basofiele leukocyten zijn geassocieerd met genmutaties, waaronder die veroorzaakt door de overdracht van chromosoom 9 naar chromosoom 22 - het zogenaamde filodelfische chromosoom.

Basofiele leukemie is uiterst zeldzaam, de vorming van deze pathologie zegt:

  • temperatuurstijging;
  • opvliegers;
  • zweten;
  • malaise;
  • vergroting van de lever, milt door de ophoping van tumorcellen in deze organen.

De verhoogde kans op basofiele leukemie wordt aangegeven door een gelijktijdige toename, samen met BA, van het niveau van eosinofielen en neutrofielen..

Wat te doen als basofielen verhoogd zijn

Wanneer een toename van basofielen wordt veroorzaakt door ziekten, zullen de indicatoren weer normaal worden nadat de oorzaak van hun afwijking van de norm is geëlimineerd. Als de reden voor de toename van de testresultaten bloedarmoede door ijzertekort was, betekent dit dat u het dieet moet herzien en erin moet introduceren:

  • voedingsmiddelen die ijzer bevatten - kippenlever, zeevruchten, boekweit;
  • vitamine B9 en B12, zonder welke ijzer niet kan worden opgenomen.

Behandeling van ziekten waarbij er een toename van basofielen is, brengt de indicatoren van deze populatie leukocyten weer normaal. Maar soms worden tijdens klinisch onderzoek verhoogde basofielen gedetecteerd bij gezonde mensen.

Als bij vrouwen een dergelijke afwijking wordt veroorzaakt door anticonceptiva en de basofielen in de analyse enigszins zijn verhoogd, betekent dit dat nadat het medicijn is geannuleerd, de oorzaak van de overtreding zal verdwijnen en het bloedbeeld zal normaliseren.

Als de afwijking van de norm klein is en de resultaten van de analyse binnen 2 - 3% liggen, betekent dit niet dat de persoon ziek is. Dit gehalte aan basofiele granulocyten wordt beschouwd als een variant van de norm..

Het is echter raadzaam om een ​​volledig onderzoek uit te voeren, vooral om op de toestand van het maagdarmstelsel te letten. De latente reden voor de toename van de bloedbasofielen bij volwassenen kan een chronische ontsteking van het spijsverteringskanaal zijn - colitis, enterocolitis, maagzweer, darmzweren.

Om de basofielen in dergelijke gevallen te verlagen, nemen ze naast de hoofdbehandeling hun toevlucht tot het veranderen van het dieet. De BASO-bloedspiegels worden bij volwassenen genormaliseerd als er voldoende groenten, fruit, zuivelproducten en vis in de voeding zitten.

Basofielen zijn verhoogd bij een volwassene - wat betekent dit; normen en oorzaken van basofilie

Nu zult u ontdekken wat dit betekent als, als gevolg van een bloedtest, basofielen verhoogd zijn bij een volwassene. Leukocytenformule is een studie om het aantal van elke subpopulatie leukocyten te ontcijferen. De resultaten worden weergegeven als een percentage van elk type cel of hun absolute aantal.

Normaal gesproken vertegenwoordigen basofielen de kleinste populatie leukocytcellen. Door hun aantal wordt de aan- of afwezigheid van een allergische reactie bij de patiënt bepaald. Hun waarde kan echter veranderen tegen de achtergrond van andere pathologieën: oncologie, infectie of inflammatoire laesies van darmweefsel, sommige soorten anemieën, nierbeschadiging, enz..

De prijs van de analyse "Leukocytenformule" in particuliere laboratoriumafdelingen - vanaf 150 roebel. De uitvoeringsvoorwaarden zijn afhankelijk van de werkdruk van het laboratorium, maximaal - 1 dag.

Wat zijn basofielen in een bloedtest?

Basofielen zijn een subpopulatie van witte bloedcellen. Een onderscheidend kenmerk is het vermogen van de kern om de basiskleurstof op te nemen. Dit vermogen maakt het gemakkelijk om basofielen te onderscheiden van andere cellen in het bloed..

Bedenk dat eosinofiele granulocyten intens roze kleuren en neutrofielen zure en basische kleurstoffen absorberen.

Gezien het hoge gehalte aan histaminekorrels, leukotriënen, prostaglandinen en andere mediatoren van allergische reacties, is de kern in het cytoplasma praktisch niet te onderscheiden. Celgroottes in een vergelijkend aspect overtreffen aanzienlijk de vertegenwoordigers van andere subpopulaties van leukocyten: neutrofielen en eosinofielen.

Waarom zijn basofielen nodig??

Oorspronkelijk werd aangenomen dat basofielen fungeren als voorlopers van mestcellen in het bloed. De basis voor deze verklaring was hun morfologische en functionele gelijkenis. Beide typen cellen bevatten korrels en allergiemediatoren in het cytoplasma. En bij contact met klasse E-immunoglobulinen geven ze histamine af.

Een gedetailleerde studie van cellen weerlegde deze veronderstelling echter. Het bleek dat basofielen al gerijpt in de bloedbaan komen vanuit het beenmerg, terwijl mestcellen rijpen in de menselijke systemische circulatie en pas daarna de weefselcellen binnendringen. Het is eerlijk om alleen te zeggen over de relatie tussen deze twee soorten cellen.

De belangrijkste rol van basofielen: deelname aan de ontwikkeling van een allergische reactie - anafylaxie. Het ontstaat tegen de achtergrond van herhaald contact van een persoon met een stof waarvoor hij een individuele intolerantie vertoont. De frequentie van sterfgevallen bereikt 20%. In dit geval worden de basofielen in het bloed verhoogd tot kritische waarden.

Het mechanisme van de afweerreactie is gebaseerd op het vermogen om basofiele granulocyten snel te vernietigen en hun cellulaire inhoud vrij te geven. Bij contact met het antigeen-antilichaamcomplex lossen de cellen ook op.

Allergische mediatoren komen in grote hoeveelheden in de bloedbaan terecht, die een typische immuunrespons veroorzaken. Het afweermechanisme stelt je in staat de verspreiding van gifstoffen door organen en weefsels in het menselijk lichaam te blokkeren. Op de lokalisatieplaats vindt een natuurlijke instroom van vloeistoffen met verschillende soorten leukocyten plaats..

Een ander kenmerk is het vermogen om de wanden van bloedvaten buiten hun grenzen en verder bestaan ​​in de weefsels van organen te penetreren. In dit geval worden de basofielen volwaardige weefselmestcellen..

Er is informatie over hun fagocytische activiteit en hun vermogen om te bewegen bij blootstelling aan een chemische stimulus. Onder natuurlijke omstandigheden wordt de implementatie van deze functie echter tot een minimum beperkt..

Basofielen - de norm bij vrouwen, mannen en kinderen naar leeftijd in de tabel

Procentueel gezien is het aantal basofiele granulocyten minimaal in vergelijking met neutrofielen, lymfocyten, monocyten en eosinofielen. Het aantal cellen is niet afhankelijk van het tijdstip van de dag, maar om de meest nauwkeurige resultaten te verkrijgen, wordt aanbevolen om de analyse 's ochtends voor 10.00 uur uit te voeren..

Belangrijk: de snelheid van basofielen in het bloed van vrouwen, mannen en kinderen is identiek.

Normale waarden Percentage van het totale aantal leukocyten Absolute waarden
Leeftijd en geslacht doen er niet toe0 - 1%0 - 0,09 * 10 9 / l

Opgemerkt moet worden dat absolute waarden een nauwkeuriger beeld van gezondheid geven dan percentages. Als de basofielen van een persoon worden verhoogd bij een klinische bloedtest, wordt een tweede onderzoek voorgeschreven met behulp van een leukocytenformule. Indien nodig wordt het aantal cellen onder een microscoop handmatig geteld.

Als basofielen verhoogd zijn bij een volwassene, wat betekent dit dan??

Als basofielen bij een volwassene verhoogd zijn, doet de arts aanvankelijk een aanname over de ontwikkeling van een allergische reactie. Allergenen kunnen voedsel, plantenpollen, roos en epitheel van huisdieren, mijten, plantenpollen en medicijnen zijn. Hun aantal bereikt tienduizenden, dus de bepaling van een specifiek allergeen in de praktijk is moeilijk (hiervoor wordt een reeks speciale tests met allergenen uitgevoerd).

De arts verzamelt de geschiedenis van de patiënt, inclusief een erfelijke aanleg voor individuele intolerantie voor verschillende stoffen. De diagnose wordt vergemakkelijkt door informatie over de specifieke reactie van het menselijk lichaam op contact met bepaalde allergenen. Als het onmogelijk is om de irriterende stof te bepalen door een allergische geschiedenis, een huidtest of meting van specifieke klasse E-immunoglobulinen in het bloed.

Er zijn complexe allergiechips ontwikkeld. Hierdoor is het mogelijk om de gevoeligheid van de patiënt voor 110 allergenen uit 50 bronnen direct vast te stellen. Het ontbreken van de techniek in zijn hoge kosten.

Als experts een allergische reactie hebben uitgesloten en basofielen zelfs bij herhaalde tests verhoogd zijn, wordt aanvullend onderzoek uitgevoerd.

Oorzaken bij veel voorkomende ziekten

Een van de redenen voor deze aandoening is colitis ulcerosa, waarbij een ontsteking van het slijmepitheel van de menselijke dikke darm optreedt. Mogelijke oorzaken: erfelijke aanleg, infectie met ziekteverwekkers, complicaties na inname van orale anticonceptiva of roken.

Basofielen boven de norm worden bepaald in de testresultaten voor chronische hemolytische anemie. De incidentie van de ziekte is uiterst zeldzaam. Het manifesteert zich in de vorm van ongecontroleerde vernietiging van rode bloedcellen in het bloed. Als gevolg hiervan wordt de synthese van erytrocyten geactiveerd in het menselijk lichaam en neemt de concentratie van hun vervalproducten aanzienlijk toe.

De prognose is doorgaans goed. In het geval van de ontwikkeling van de ziekte tegen de achtergrond van externe factoren, leidt hun annulering in de regel tot herstel. De uitzondering is de aangeboren vorm van pathologie, maar in dit geval bieden de methoden van de moderne geneeskunde een persoon langdurige remissie..

De patiënt moet ook worden gecontroleerd op oncologische ziekten met verschillende lokalisaties. Allereerst is het noodzakelijk om kwaadaardige schade aan de bloedsomloop (leukemie) uit te sluiten. In de regel gaan deze pathologieën gepaard met afwijkingen van de norm van alle parameters van de klinische bloedtest..

Ondanks het feit dat fagocytose niet de belangrijkste functie is van basofiele granulocyten, kan hun toename worden waargenomen tijdens infectieuze infecties. Bijvoorbeeld tuberculose, waterpokken of virale griep. Activering van de menselijke immuniteit en verhoogde productie van alle beschermende bloedcellen vindt plaats.

Ook kan het niveau van basofielen toenemen met chronische myeloïde leukemie (eosinofiele-basofiele associaties), myxoedeem (verminderde synthese van schildklierhormonen), nefrose, de ziekte van Hodgkin, na splenectomie, evenals tijdens therapie met oestrogeen- en antithyroïde geneesmiddelen.

Wat betekent dit als de basofielen bij een kind verhoogd zijn??

De redenen voor de toename van basofielen bij een kind zijn niet altijd pathologisch. Een kortstondige toename van hun concentratie wordt waargenomen bij kinderen met:

  • de noodzaak om medicijnen te nemen. Vooral als ze componenten bevatten die een allergische reactie veroorzaken;
  • de introductie van vreemde eiwitten;
  • een latent ontstekingsproces dat zich niet manifesteert in de vorm van klinische symptomen. In dit geval wordt het aanbevolen om een ​​uitgebreid onderzoek te ondergaan en een trage ontsteking uit te sluiten;
  • een recente vaccinatie of een insectenbeet die een allergische reactie kan veroorzaken.

Maak je dus geen zorgen als je abnormale resultaten krijgt. Het wordt aanbevolen om de analyse voor het kind 5-7 dagen te herhalen nadat de invloed van externe factoren is uitgesloten.

Wanneer overschatte indicatoren opnieuw worden geïdentificeerd, wordt een grootschalig diagnostisch onderzoek van een kleine patiënt uitgevoerd om een ​​diagnose te stellen. De redenen voor de toename van de concentratie van basofiele granulocyten zijn vergelijkbaar met die bij volwassen patiënten..

Wat betekent dit als basofielen worden verlaagd bij een volwassene??

Een matige afname van de indicator tegen de achtergrond van therapie met een hoog gehalte aan basofiele granulocyten is een teken van correct geselecteerde behandelingsmethoden.

In de meeste gevallen heeft een verlaging van het niveau van basofielen in het bloed geen diagnostische waarde. De uitzondering zijn gevallen waarin er een volledige afwezigheid van basofielen is en een afname van alle leukocytcellen.

Mogelijke redenen voor dergelijke veranderingen in het bloed:

  • uitputting van het lichaam tegen de achtergrond van chronische pathologieën;
  • onderdrukking van het immuunsysteem;
  • uitgesproken fysieke of emotionele stress;
  • storingen van het endocriene systeem en verstoring van de normale hormonale achtergrond. Bijvoorbeeld een teveel aan schildklierhormonen of de hypofysevoorkwab;
  • bijwerkingen van behandeling met prednisolon;
  • verminderde hematopoëtische functie van het beenmerg;
  • acuut stadium van longontsteking.

Als 0 (nul) wordt aangegeven in de kolom “basofielen” in de analyseresultaten voor een volwassene of een kind, dan kan dit een variant zijn van de fysiologische norm. Bij afwezigheid van pathologische symptomen vereist de aandoening geen medische aandacht. Het vereiste aantal basofiele granulocyten wordt naar behoefte door het beenmerg geproduceerd.

Hoe u uw basofieleniveaus kunt verlagen?

Alle behandelingen mogen uitsluitend door een specialist worden voorgeschreven. Het complex van de uitgevoerde therapie wordt veroorzaakt door de onderliggende ziekte die een afname of toename van het niveau van basofiele cellen veroorzaakte.

Als de afwijking van de norm onbeduidend is, wordt de patiënt een complex van vitamines voorgeschreven. B-vitamines hebben bijvoorbeeld een positief effect op het proces van hematopoëse en reguleren het aantal cellen van leukocytensubpopulaties.

Je kunt ook vitamines uit voeding halen, bijvoorbeeld:

  • rundvlees en slachtafval (lever, nieren, tong);
  • varkenslever;
  • konijn;
  • kippenei dooiers;
  • zeevruchten (schaaldieren, oesters, krabben);
  • vis (haring, makreel, chum zalm);
  • gefermenteerde melkproducten (kefir, yoghurt, kwark);
  • sla blaadjes;
  • spinazie;
  • groene uien.

Regelmatig gebruik van deze producten helpt de ontwikkeling van bloedarmoede te voorkomen..

Als de patiënt medicijnen gebruikte, moeten deze worden geannuleerd en de analyse worden herhaald. Het is mogelijk dat het medicijnen zijn die de concentratie van basofiele granulocyten verhogen..

In het geval van infectieuze infecties is het noodzakelijk om in eerste instantie een antivirale therapie uit te voeren. De etiologische verwantschap van het infectieuze agens wordt bepaald: virussen, bacteriën of microscopisch kleine schimmels.

Als een bacteriële infectie wordt gedetecteerd, wordt een aanvullende test uitgevoerd - een antibioticogram, waarmee u het meest effectieve medicijn kunt kiezen. Therapie van een virale infectie bestaat uit de benoeming van antivirale en immunostimulerende geneesmiddelen. Gemengde infectie omvat de selectie van verschillende groepen medicijnen. Schimmelziekten worden op dezelfde manier behandeld als bacteriële infecties, alleen met behulp van antimycotica.

Samenvatting

  • een verhoogd niveau van basofielen wordt in de regel waargenomen wanneer een persoon in contact komt met een allergeen. Het beperken van het contact met hem leidt tot de normalisatie van de laboratoriumindicator;
  • met de ondubbelzinnige uitsluiting van allergieën en infectieuze besmetting, wordt een aanvullende studie uitgevoerd om oncologische laesies van de lymfeklieren en het beenmerg te identificeren;
  • basofielen zijn verminderd bij een volwassene als gevolg van hormonale onbalans, het gebruik van corticosteroïden of stressvolle situaties;
  • therapie van een hoog of laag aantal basofielen wordt uitgevoerd door de oorzaak die deze aandoening veroorzaakte weg te nemen.
  • Over de auteur
  • Recente publicaties

Afgestudeerd specialist, in 2014 studeerde ze cum laude af aan de Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education Orenburg State University met een graad in microbiologie. Afgestudeerd aan de postdoctorale studie van de Federale Staatsbegroting Educatieve Instelling voor Hoger Onderwijs Orenburg GAU.

In 2015. aan het Instituut voor Cellulaire en Intracellulaire Symbiose van de Ural-tak van de Russische Academie van Wetenschappen geslaagd voor een voortgezette opleiding in het aanvullende professionele programma "Bacteriologie".

Laureaat van de All-Russian competitie voor het beste wetenschappelijke werk in de nominatie "Biological Sciences" 2017.

Wat te doen als de basofieleniveaus stijgen en wat dit zou kunnen betekenen?

Het lichaam van elke persoon produceert van nature verschillende soorten witte bloedcellen (witte bloedcellen gevormd in het beenmerg, vanwaar ze door de bloedsomloop naar verschillende organen worden getransporteerd).

We hebben leukocyten nodig om gezond te kunnen zijn, ze vernietigen verschillende infectieuze agentia, virussen, bacteriën, parasieten en schimmelinfecties die het lichaam binnendringen.

Er zijn 5 soorten witte bloedcellen (neutrofielen, eosinofielen, lymfocyten, monocyten, basofielen).

Basofielen zijn een soort witte bloedcellen. Ze maken deel uit van het immuunsysteem en spelen een rol bij de afweer van het lichaam.

Als basofielen bij een volwassene verhoogd zijn, duidt dit op een probleem van de schildklier, bepaalde soorten bloedkanker (leukemie, leukemie), verschillende ontstekingsprocessen en nog veel meer..

Abnormale veranderingen in het aantal van deze kleine groepen witte bloedcellen hebben vele oorzaken, van 'klein' tot 'meestal fataal'. Wat dit zegt, de zoektocht naar de ware oorzaak wordt uitgevoerd door de methode om elke mogelijkheid uit te sluiten of te bevestigen - met andere woorden, de diagnose.

Inhoud:

  1. Wat zijn basofielen?
  2. De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm
  3. Cell functies
  • Symptomen en oorzaken van een toename
  • Oplossing

    ← Wat te doen met verhoogde bilirubinespiegels tijdens de zwangerschap?

    Laag niveau van totaal bilirubine in het bloed: redenen voor een afname van de indicator →

    Als uit de resultaten van een bloedtest blijkt dat de basofielen verhoogd zijn, is er een serieuze reden tot ongerustheid. Het aantal van deze bloedcellen is onbeduidend, maar hun rol voor het lichaam is enorm. Daarom mogen eventuele afwijkingen niet worden genegeerd..

    Basofielen onder een microscoop

    Preventie en prognose

    Tegen de achtergrond van het feit dat basofielen in het bloed van mannen, vrouwen en kinderen verschijnen in geval van pathologie, is het allereerst de moeite waard om het voorkomen ervan te voorkomen. Om dit te doen, moet u meerdere keren per jaar een volledig laboratorium- en instrumenteel onderzoek ondergaan in een medische instelling met een verplicht bezoek aan alle clinici..

    Aanvullende preventieve aanbevelingen zijn:

    • volledige afwijzing van slechte gewoonten;
    • een matig actieve levensstijl aanhouden;
    • gezonde en uitgebalanceerde voeding;
    • het vermijden van de invloed van stressvolle situaties;
    • het nemen van medicijnen strikt zoals voorgeschreven door de behandelende arts.

    Op zichzelf is de afwijking van basofielen van de norm niet gevaarlijk en komt deze vrij zelden voor. Er moet echter rekening worden gehouden met de factoren die tot een dergelijke overtreding hebben geleid, aangezien elke onderliggende ziekte vele gevolgen heeft..

    Wat zijn basofielen?

    Laten we om te beginnen eens kijken naar wat voor soort cellen het zijn: basofielen. Ze behoren tot de categorie van leukocyten, dat wil zeggen witte bloedcellen. Dit is een bijzondere vorm van de zogenaamde granulocyten. Ze nemen indirect deel aan de afweer van het lichaam tegen infecties en irriterende stoffen..


    Soorten granulocytische leukocyten

    De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm

    Basofielen worden gevormd in het beenmerg, namelijk in het granulocytische proces. Ze komen in de perifere bloedbaan terecht en worden zo door de weefsels verdeeld. Daar vervullen ze hun functies en blijven ze tot twaalf dagen in het lichaam..

    Het menselijk lichaam maakt kleine hoeveelheden basofielen aan. De norm met betrekking tot de totale lymfatische formule varieert van 0,5-1%. Deze hoeveelheid is voldoende voor een gezonde activiteit en eventuele afwijkingen duiden vaak op pathologische processen. De absolute waarde van de norm is 0,01-0,065 * 109 eenheden per liter bloed.

    Vormen van leukocytenAantal witte bloedcellen
    %absolute waarden (X 109 / l)
    Stab neutrofielen1-60,04-0,3
    Gesegmenteerde neutrofielen47-722.0-5.5
    Eosinofielen0,5-50,02-0,3
    Basofielen0-10.0-0.065
    Lymfocyten19-371.2-3.0
    Monocyten3-110,09-0,6

    Tabel: Normen van het gehalte aan basofielen en andere vormen van leukocyten

    Als een volwassene verhoogde basofielen heeft, wordt deze aandoening basofilie genoemd. Kleine schommelingen zijn toegestaan ​​in sommige categorieën mensen, bijvoorbeeld bij vrouwen, wat verband houdt met de menstruatiecyclus en hormonen.

    Om te begrijpen wat basofielen zijn in een bloedtest, moet u hun functies nader bekijken..

    We raden je aan om ook over dit onderwerp te studeren:

    Redenen voor de toename en afname van monocyten in het bloed bij een volwassene

    Cell functies

    Basofilie duidt op storingen in bepaalde delen van het lichaam, waarvoor de overeenkomstige cellen verantwoordelijk zijn.

    Belangrijk! Basofielen zijn niet direct betrokken bij het handhaven van immuniteit. Andere groepen lymfocyten spelen een actieve rol.

    Basofielen synthetiseren stoffen zoals serotonine, heparine, histamine, leukotriënen, prostaglandinen, dat wil zeggen zeer actieve verbindingen die de menselijke conditie kunnen beïnvloeden wanneer ze worden geconfronteerd met een vreemde stimulus.

    De functie van dit type cel is als volgt:

    • deelname aan allergische reacties;
    • identificatie van brandpunten van ontsteking en infecties;
    • samentrekking van gladde spieren veroorzaken, de bloedstroom versnellen;
    • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
    • fagocytose;
    • reguleren de bloedstolling.

    Als de basofielen in het bloed van een volwassene zijn verhoogd, betekent dit dat het in een of meer richtingen nodig is om het aantal van deze cellen te verhogen vanwege een verstoring van het normale leven.


    Basisfuncties van basofielen

    Belangrijk! De belangrijkste taak is om allergenen te herkennen en erop te reageren. In dit geval kan de reactie snel verlopen in de vorm van anafylactische shock, wanneer alleen basofielen betrokken zijn. Met de aanhechting van lymfocyten treedt een allergie van het vertraagde type op, die minder gevaarlijk is voor mensen.

    Basiskenmerken en functies van basofielen

    Basofielen zijn een subtype van granulocyten, samen met bloedcellen zoals neutrofielen en eosinofielen, en zijn een type leukocyt dat ook lymfocyten en monocyten omvat. Basofiele granulocyten hebben een S-vormige kern, die zelfs op krachtige microscopen nogal moeilijk te zien is vanwege histaminekorrels en andere allergeenmediatoren die het cytoplasma blokkeren.

    Deze cellen zijn de grootste van alle granulocyten. Ze bevatten een groot aantal mediatoren van allergische en ontstekingsprocessen: histamine, prostaglandines, serotonine, leukotriënen, enz. Basofielen werken als mediatoren bij de vorming van allergische reacties die verband houden met het directe type (anafylactische shock).

    Dankzij deze bloedcellen worden gifstoffen geblokkeerd, waardoor ze zich niet door het lichaam kunnen verspreiden. Bovendien zijn basofielen verantwoordelijk voor de regulering van stolling, geproduceerd door heparine. Op hun oppervlak dragen ze immunoglobuline E en kunnen ze cellysiseren (oplossen) of degranuleren (afgifte van korrels) bij contact met een allergeen.

    Wanneer basofiele granulocyten oplossen, komen veel van de bovengenoemde biologisch actieve stoffen vrij. Dit vormt de zichtbare manifestatie van allergie en het ontstekingsproces veroorzaakt door allergenen. Basofielen kunnen vaste deeltjes opnemen (fagocytose), maar deze functie is niet van toepassing op de belangrijkste en zelfs natuurlijke.

    De belangrijkste taak van deze cellen is snelle degranulatie, wat een toename van de bloedtoevoer, vasculaire permeabiliteit en de doorstroming van vloeistof en andere granulocyten veroorzaakt. Dat wil zeggen, het primaire doel van basofielen is om andere cellen van deze soort naar de bron van ontsteking te lokken..

    Referentie! Bij een langdurige ontstekingsreactie (meer dan 3 dagen) neemt de productie van nieuwe bloedcellen van deze ondersoort toe in het beenmerg, wat leidt tot basofilocytose of basofilie (een toename van het niveau van basofielen).


    Beknopte informatie over de functies van basofiele granulocyten

    Symptomen en oorzaken van een toename

    Het is nogal moeilijk om specifieke symptomen te isoleren dat de basofielen in het bloed toenemen. Het hangt allemaal af van de reden die de afwijkingen heeft veroorzaakt. Over het algemeen kunnen de volgende voorwaarden worden nageleefd:

    • zwakheid;
    • lichte temperatuurstijging;
    • huiduitslag, jeuk, roodheid;
    • hoesten;
    • tranenvloed, zwelling;
    • gewrichtspijn;
    • overtreding van de ontlasting;
    • spontane gewichtsveranderingen;
    • vergroting van de milt;
    • leverproblemen.

    Lees ook het artikel over waarom lymfocyten bij volwassenen verlaagd kunnen worden op onze website.


    Allergische symptomen kunnen wijzen op basofilie

    Wanneer het niveau van basofielen boven de norm uitkomt, laten bepaalde tekenen van pathologie zich voelen. Het komt uiterst zelden voor dat niets wijst op aarzeling. De afwezigheid van symptomen kan te wijten zijn aan veranderingen in het lichaam bij vrouwen (menstruatie, ovulatie, zwangerschap).

    Het komt ook vaak voor dat gesegmenteerde neutrofielen in het bloed verhoogd zijn. In dit geval moet u zich meer in detail vertrouwd maken met de oorzaken van deze pathologie..


    Bij zwangere vrouwen is milde basofilie normaal

    De belangrijkste oorzaken van basofilie zijn als volgt:

    • reactie op een allergeen;
    • chronische sinusitis;
    • helminthiasis;
    • vroege fase van infectieziekten;
    • uitputting van de immuniteit;
    • ziekten van het hematopoietische systeem;
    • Bloedarmoede;
    • Hodgkin-lymfoom;
    • disfunctie van de schildklier, diabetes;
    • hepatitis;
    • verwijderde milt;
    • pulmonale oncologie;
    • chronische gastro-intestinale ziekten;
    • bestralingstherapie;
    • hormonale medicijnen gebruiken.

    Om het exacte beeld en de oorzaken van overtredingen te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​gedetailleerde bloedtest uit te voeren en een aantal aanvullende onderzoeken uit te voeren. Dit geldt met name voor die patiënten die vermoedens hebben van de aanwezigheid van ernstige pathologieën..

    Oorzaken van verhoogde basofieleniveaus bij volwassenen?

    De volgende redenen kunnen een toename van basofielen in het bloed veroorzaken:

    Hyperthyreoïdie: een aandoening waarbij de productie van schildklierhormonen te laag is.

    Lage schildklierhormoonspiegels kunnen het functioneren van uw lichaam vertragen..

    • Zwelling van het gezicht;
    • Schorre stem;
    • Broos haar;
    • Ruwe huid;
    • Gewichtstoename;
    • Constipatie;
    • Gevoelens van ongemak als gevolg van een daling van de lichaamstemperatuur.

    Myeloproliferatieve aandoeningen: een proces waarbij het lichaam een ​​teveel aan witte bloedcellen, rode bloedcellen of bloedplaatjes heeft, gevormd in het beenmerg (een orgaan van het hematopoëtische systeem). De aandoening ontwikkelt zich zelden tot leukemie.

    Leukemie is een oncologische ziekte van het bloed en de bloedvormende organen doordat beenmergcellen (erytrocyten, bloedplaatjes) muteren.

    De belangrijkste soorten myeloproliferatieve aandoeningen zijn onder meer:

    • Polycythemia Rabra Vera (PRV): dit is een bloedaandoening die resulteert in een overproductie van rode bloedcellen. Symptomen zijn onder meer vermoeidheid, zwakte en kortademigheid.
    • Myelofibrose: de aandoening treedt op wanneer fibreuze bindweefsels hematopoëtische cellen in het beenmerg vervangen en bloedarmoede, een vergrote milt en een abnormale vorm van rode bloedcellen veroorzaken. Symptomen zijn onder meer vermoeidheid, aanhoudende bloeding, koorts en botpijn.
    • Trombocytemie: deze aandoening veroorzaakt een overproductie van bloedplaatjes, wat resulteert in bloedstolling of, minder vaak, aanhoudende bloeding. Symptomen zijn onder meer een branderig gevoel, roodheid en tintelingen in de handen en voeten. U kunt ook koude vingertoppen hebben..

    Oplossing

    Het is mogelijk om de basofiele indicator alleen te normaliseren door een hoogwaardige behandeling van de onderliggende ziekte die de toename ervan veroorzaakte. Pas na het elimineren van de stimulus zijn positieve veranderingen mogelijk.

    Als het gaat om allergieën, wordt een basofielenactiveringstest uitgevoerd om erachter te komen welke stoffen de ongewenste reactie veroorzaken. Hiervoor worden cellen gebruikt die zijn verkregen uit het bloed van de patiënt. De in vitro-methode wordt gebruikt om de gezondheid van een persoon niet in gevaar te brengen en hem geen ongemak te bezorgen tijdens het experiment.

    Opmerking: de reactie van het lichaam op de gebruikte stoffen maakt het mogelijk om voorheen onbekende potentiële bronnen van allergenen te identificeren. Zo'n test is vooral relevant in de aanwezigheid van atopische dermatitis..

    Het is mogelijk om basofielen in het bloed te normaliseren wanneer ze gedeeltelijk toenemen op de volgende manieren:

    • stop met het gebruik van medicijnen die een verhoogde synthese van deze cellen kunnen veroorzaken;
    • verrijk het menu met ijzerhoudende voedingsmiddelen;
    • elimineren vitamine B12-tekort.


    Het wordt aanbevolen om het tekort aan vitamine B12 en ijzer op te vullen

    In aanwezigheid van basofilie is het noodzakelijk om de oorzaak van de ontwikkeling ervan bij de arts te raadplegen en maatregelen te nemen om deze te elimineren. Hoewel er niet zoveel van deze cellen in het menselijk lichaam zijn als andere lymfocyten, kan een toename van hun concentratie, zelfs met een klein percentage, de gezondheid negatief beïnvloeden en soms zelfs het leven bedreigen, zoals in het geval van een snelle allergische reactie..

    ← Wat te doen met verhoogde bilirubinespiegels tijdens de zwangerschap?

    Laag niveau van totaal bilirubine in het bloed: redenen voor een afname van de indicator →

    We raden u aan om soortgelijke materialen te bestuderen:

    1. 1. Oorzaken en gevaren van een verhoging van het niveau van basofielen bij kinderen
    2. 2. Het niveau van basofielen bij volwassenen nam af: hoe basofilie te behandelen
    3. 3. De redenen voor de toename of afname van neutrofielen bij bloedonderzoek bij kinderen?
    4. 4. Functies en mogelijke oorzaken van pathologieën van gesegmenteerde neutrofielen
    5. 5. Wat betekent een hoog gehalte aan neutrofielen en is het gevaarlijk??
    6. 6. Wat betekenen verhoogde eosinofielen bij een bloedtest bij volwassenen??
    7. 7. Juiste voeding met verhoogde bilirubinespiegels in het bloed

    Symptomen

    Aangezien een toename van deze cellen in het bloed geen aparte ziekte is, maar de reactie van het lichaam op een bepaalde stimulus, is er geen specifiek klinisch beeld. Symptomen zijn afhankelijk van de onderliggende factor en kunnen het volgende omvatten:

    • aandoeningen van het maagdarmkanaal: misselijkheid en braken na het eten, dyspeptische aandoeningen, diarree en obstipatie, buikpijn;
    • hoofdpijn;
    • duizeligheid;
    • zwakte, groeiende malaise;
    • bleekheid van de huid;
    • uitslag op de huid, die gepaard kan gaan met jeuk en roodheid;
    • rhinitis;
    • verhoogde tranenvloed.

    Een soortgelijk ziektebeeld kan een manifestatie zijn van niet alleen een verhoogd aantal basofielen, maar ook van andere ziekten. Alleen een arts kan de symptomen correct interpreteren..

    Aanbevelingen voor de procedure

    • 8-12 uur vóór de procedure wordt de laatste maaltijd ingenomen en 2-4 uur - water;
    • De dag voor de analyse moet de patiënt sporttraining, geslachtsgemeenschap (stress voor het lichaam), gewichtheffen en alle andere fysiek en psychologische stressvolle situaties opgeven. U moet ook pittige, vette voedingsmiddelen, halffabrikaten en snacks (chips, crackers enz.), Alcoholische dranken en tonische dranken (energiedranken, sterke koffie enz.) Van het dieet uitsluiten;
    • Onmiddellijk voordat bloed wordt gedoneerd, informeert de patiënt de arts over het nemen van medicijnen en recent voltooide kuren met medicamenteuze therapie.
    • 1. Karasuyama H. ​​Basofielen zijn naar voren gekomen als een belangrijke speler in immuniteit. - Huidige mening in immunologie. Vol. 31 december 2019.
    • 2. Gegevens van het Invitro-laboratorium.
    • 3. Database van het Helix-laboratorium.
    • 4. L.A. Danilova, MD, DSc, prof. Tests van bloed, urine en andere biologische vloeistoffen van een persoon in verschillende leeftijdsperiodes, - SpetsLit, 2019.
    • 5. A.A. Kishkun, MD, prof. Gids voor diagnostische methoden in het laboratorium, - GEOTAR-Media, 2007.
    • 6. H. Naushad, MD. Leukocytenaantal (WBC). - Medscape, september 2015.
    • 7. Karasuyama H. ​​Nieuw gewaardeerde rollen voor basofielen bij allergie en beschermende immuniteit. - Allergie, september 2011.

    Algemene informatie

    Basofielen zijn granulocyten die in het perifere bloed worden verspreid. Ze worden geproduceerd door het beenmerg en afgegeven aan serum, waarna ze worden afgezet in de weefsels. De levenscyclus van een basofiel is ongeveer 7-12 dagen..

    Wanneer er een ontstekingsproces optreedt, worden basofielen en andere witte lichamen naar de focus gestuurd. In weefsels veranderen basofielen in mestcellen. Ze (mestcellen) zijn verantwoordelijk voor de aanmaak van histamine (bestrijding van een allergische reactie), serotonine (basofiele serotonine activeert bloedplaatjes, verhoogt de doorlaatbaarheid van de wanden van kleine bloedvaten en vergroot hun lumen) en heparine (een stof die de bloedstolling vermindert). Basofielen bevatten ook prostaglandinen, die samen met histamine een irriterend (allergeen) binden en deze neutraliseren. Op dit punt merkt de patiënt de ontwikkeling van ontstekingsprocessen op (koorts, koorts, zwakte, weefseloedeem, enz.). Dit alles is een reactie op een verhoogde bloedstroom en verhoogde doorlaatbaarheid van bloedvaten, waarvoor basofielen verantwoordelijk zijn..

    Het belangrijkste doel van basofielen is om deel te nemen aan een onmiddellijke overgevoeligheidsreactie en, minder vaak, een vertraagd type. Ze blijken een van de eersten te zijn op de plaats van ontsteking en roepen als het ware andere bloedcellen op om vreemde agentia te bestrijden. Dit proces wordt chemotaxis genoemd en is een van de functies van het menselijke immuunsysteem. Als het ontstekingsproces langer dan 3 dagen aanhoudt, begint het beenmerg meer basofielen te produceren. Deze aandoening wordt in de geneeskunde basofilocytose genoemd..

    Basofielen beïnvloeden de bloedstolling met behulp van natuurlijke heparine, verhogen de capillaire permeabiliteit, bevorderen de aanmaak van nieuwe bloedvaten, stimuleren de samentrekking van glad spierweefsel.

    Een belangrijke functie van basofielen is ook om te beschermen tegen infectie met parasieten, waaronder teken en wormen 1.

    Behandeling

    Basofielen zijn niet specifiek genormaliseerd. Deze indicator keert terug naar normaal nadat de oorzaak is verholpen. Bij diabetes mellitus, reactieve ontstekingsprocessen veroorzaakt door artritis, afwezigheid van milt, hypofunctie of atrofie van de schildklier, zwangerschap of om andere redenen die verband houden met hormonale disfunctie bij vrouwen, zullen de indicatoren alleen normaal zijn bij een kunstmatige afname van het gehalte aan basofiele lichamen, en dit is niet aan te raden.

    Als er geen pathologieën zijn, wordt de indicator als volgt genormaliseerd:

    1. Verrijking van het lichaam met ijzer: medicijnen - Actovegin, hematogeen; voedsel - zeevruchten of lever (kalfsvlees en kip, in mindere mate varkensvlees); aanvullende aanbevelingen - minstens 2-3 uur per dag in de frisse lucht wandelen.
    2. Allergie: medicijnen - suprastin, tavegil; dieet - meer gebakken voedsel en minder plantaardige vetten; aanbevelingen - vermijd onderkoeling en plotselinge temperatuurveranderingen.
    3. Gebrek aan vitamine B12 - vitaminecomplexen nemen en meer eieren, zuivelproducten en gistproducten eten.

    Belangrijk! Basofielen normaliseren niet altijd na een kuur van een of andere therapie. Hemoglobine stijgt sneller en leukocyten normaliseren. Met de normalisatie van deze indicatoren moet de therapie worden voortgezet totdat de basofielen normaliseren - ongeveer een week.

    Basofielen zijn een soort witte bloedcellen (leukocyten) die, samen met neutrofielen en eosinofielen, worden gevormd in de granulocytische lijn van het beenmerg. Van daaruit komen basofielen enkele uren in de perifere bloedbaan terecht, waarna ze naar weefsels migreren, waar ze 10-12 dagen functioneren. Kenmerkend voor basofielen is de aanwezigheid van een grote kern, bestaande uit lobben, en talrijke korrels in het cytoplasma. Deze cellen bevatten grote hoeveelheden prostaglandinen, leukotriënen, serotonine en histamine.

    De absolute inhoud wordt verhoogd - wat betekent het?

    Een toename van meer dan 0,2 * 109 / l wordt basofilie genoemd..

    Deze aandoening kan worden veroorzaakt door antithyroid-geneesmiddelen (tijdens de behandeling van schildklierpathologieën) en hormonale geneesmiddelen op basis van oestrogenen..

    Bij mannen en vrouwen

    Andere redenen voor een toename van basofielen:

    • chronische pathologieën van het maagdarmkanaal - enterocolitis, colitis ulcerosa, gastritis, maagzweer en 12 darmzweren;
    • acute ontstekingsprocessen in de lever;
    • pathologieën van de bloedsomloop - een chronische vorm van myeloïde leukemie, een acute vorm van leukemie, polycytemie, hemofilie, lymfogranulomatose, ijzertekort en hemolytische anemieën;
    • allergie - een individuele reactie op een irriterend middel;
    • vroege stadia van remissie van infectieziekten;
    • hypothyreoïdie;
    • diabetes;
    • De ziekte van Hodgkin;
    • oncologische processen;
    • blootstelling aan kleine doses straling.

    Basofilie wordt ook waargenomen bij patiënten met een verwijderde milt..

    Bij vrouwen nemen basofielen toe vóór het begin van het ovulatieproces, tijdens menstruatiebloedingen - dit gaat gepaard met een toename van de oestrogeenconcentratie.

    Zwangerschap is een andere reden voor de toename van basofielen bij de schone seks. In dit geval is basofilie volkomen normaal en hoeft u zich geen zorgen te maken..

    Belangrijk! Om een ​​juiste diagnose te stellen, moet de patiënt, voordat hij bloed doneert voor basofiele analyse, de arts waarschuwen voor het gebruik van bepaalde medicijnen.

    Wat betekent het als een dergelijke indicator hoger is dan de norm bij een kind??

    De redenen voor de toename van basofielen bij kinderen zijn in principe dezelfde als bij volwassenen. Maar er zijn ook enkele nuances. Bij pasgeborenen is het niveau verhoogd en is de norm 0,75%. Dit komt door het feit dat het lichaam van de baby net in ontwikkeling is en daarom extra bescherming nodig heeft. Op de leeftijd van 2 jaar zou de indicator moeten afnemen.

    Indicatoren van de norm en afwijkingen daarvan

    De kwantitatieve indicator van cellen wordt aangegeven en gemeten door clinici als een percentage van de totale concentratie van leukocyten. Minder vaak worden absolute waarden aangegeven in medische formulieren voor een algemeen klinisch bloedonderzoek..

    Basofielen de norm in de vormen van de OBK wordt aangegeven door verschillende punten:

    • VA% is de relatieve waarde van een dergelijk bloedproduct, die kan variëren van 0,5 tot 1%;
    • VA is het absolute gehalte aan basofielen: in dergelijke gevallen wordt de hoeveelheid uitgedrukt in waarden van 0,01-0,065x10 9 g / l.

    Kenmerken

    Bloed bestaat uit plasma en drie groepen cellen. Elk van hen vervult zijn eigen functie. De taak van leukocyten is om een ​​signaal te genereren om de locatie van een vreemd agens te bepalen.

    Basofielen zijn een van de weinige groepen leukocyten. Hun aantal is 0,5-1% van het totaal. Dit kleine aandeel maakt het moeilijk om deze cellen in bloeduitstrijkjes te detecteren. Hun diameter is ongeveer 10-15 micron.

    Deze cellen worden gevormd in het granulocytische gebied van het beenmerg. Van daaruit komen ze in de bloedbaan en circuleren daar enkele uren. Hun volgende bestemming is stoffen. De levensduur van zo'n cel is 8-12 dagen..

    Deze cellen zijn samengesteld uit:

    Vorming van bloedcellen.

    • leukotrieen;
    • serotonine;
    • prostaglandine;
    • histamine;
    • heparine.

    Al dit "arsenaal" helpt deze leukocyten om te reageren op verschillende soorten pathogenen.

    Diagnose van de ziekte

    Om een ​​volledig beeld te krijgen van de toestand van de menselijke gezondheid, is het allereerst nodig om een ​​biochemische bloedtest te doorstaan, een dergelijke studie kan de reden aangeven waarom eosinofielen verhoogd zijn. Verder is het volgens de resultaten noodzakelijk om een ​​aantal onderzoeken uit te voeren:

    1. Echografisch onderzoek van inwendige organen;
    2. Analyse van uitwerpselen op de aanwezigheid van parasieten en hun eieren;
    3. Analyse van urine;
    4. Tests om het werk van interne organen (nieren, lever, enz.) Te bepalen;
    5. Fluorografie van de longen.
    6. Allergologische studies (studie van slijm, provocatieve tests, spirometrie, punctie van de interarticulaire vloeistof en andere manipulaties).

    Normen voor leeftijdsgroepen

    In de medische praktijk wordt de basofiele indicator berekend in twee uitdrukkingen:

    • VA% is de relatieve hoeveelheid ten opzichte van andere leukocyten; gespecificeerd in%;
    • BA # - absoluut bedrag, de norm is 0,01-0,065 * 10 9 gram / liter.

    Bij de berekening van de leukocytenformule op basis van een gedetailleerde analyse wordt rekening gehouden met de bepaling van het aantal basofielen.

    Norm voor kinderen

    Indicatoren voor de concentratie van beschermende cellen bij een kind zijn verschillend in de levensfasen. Ze worden pas stabiel op de leeftijd van 12 jaar. De leeftijdstabel maakt het mogelijk om de sprongen in het gehalte aan basofielen in het bloed te traceren:

    7 minuten Auteur: Lyubov Dobretsova 3024

    Ondanks de schaarste aan basofielen, in vergelijking met andere bloedcellen, is het zeker niet te zeggen dat ze minder belangrijk zijn voor het lichaam. Net als alle leukocyten hebben basofielen een beschermende functie, omdat ze als eerste reageren op een allergeen of infectie. Hun reactie leidt tot de mobilisatie van de resterende cellen van dit type - granulocyten naar de laesiefocus.

    Basofiele norm

    In het analyseformulier ziet u de volgende indicatoren van basofielen:

    • VA% (relatieve hoeveelheid als percentage van andere leukocyten)
    • VA # (absoluut bedrag)

    In het Invitro-laboratorium zijn de volgende waarden dus normaal:

    • 0-1,0% 2 binnen de leukocytenformule

    Helix Lab definieert de volgende 3 bereiken:

    • absolute waarden - 0-0,08 * 10 9 / l
    • relatief - 0-1,2%

    In de medische vakliteratuur zijn de volgende betekenissen te vinden:

    In het handboek van A.A. Kishkun worden meer gedetailleerde normen van basofielen 5 gegeven:

    Oorzaken van pathologie

    Als eosinofielen verhoogd zijn, is het noodzakelijk om de oorzaak te achterhalen, aangezien pathologie een symptoom is van een ziekte en geen afzonderlijke ziekte. Een toename van het aantal van deze bloedcellen duidt op een intensieve inspanning van het immuunsysteem en behoeft niet altijd behandeling.

    Er zijn verschillende voorwaarden voor de ontwikkeling van eosinofilie:

    • Parasitaire infecties;
    • Allergische reacties;
    • Ziekten van de inwendige organen;
    • Ziekten van het bloed;
    • Dermatologische pathologieën;
    • Auto-immuunziekten;
    • Infecties;
    • Vormingen van kwaadaardige aard.

    Parasieten

    Een bloedtest onthult eosinofilie wanneer een persoon is geïnfecteerd met helminthiases. De volgende ziekten kunnen de oorzaak zijn:

    • Toxocariasis;
    • Opisthorchiasis;
    • Giardiasis;
    • Ascariasis;
    • Filariasis;
    • Strongyloïdose;
    • Malaria;
    • Paragonimiasis;
    • Echinococcosis;
    • Trichinose;
    • Amebiasis.

    Allergie

    Een allergische reactie neemt de leidende plaats in onder de redenen voor de toename van eosinofielen. De aandoening ontstaat wanneer:

    • Hooikoorts;
    • Oedeem Quincke;
    • Bronchiale astma;
    • Allergische reactie op medicijnen;
    • Hooikoorts;
    • Allergisch voor antibiotica;
    • Rhinitis van allergische aard;
    • Netelroos;
    • Fasciitis;
    • Myositis en anderen.

    Inwendige ziekten

    Eosinofilie manifesteert zich in ziekten van de volgende organen:

    LongenMaag-darmkanaalHartLever
    alveolitisgastritishartinfarctcirrose
    pleuritiscolitisaangeboren afwijkingen
    De ziekte van Lefflerzweer
    sarcoïdosegastro-enteritis
    histiocytose
    aspergillose
    longontsteking
    aanwezigheid van infiltraten

    Bloedziekten

    Een toename van eosinofielen wordt waargenomen bij erythremie, myeloïde leukemie, lymfogranulomatose, polycytemie, pernicieuze anemie, het syndroom van Sesari.

    Dermatologische pathologieën

    Bijna elke huidziekte leidt tot verhoogde eosinofielen:

    • Korstmos;
    • Pemphigus vulgaris;
    • Contact of atopische dermatitis;
    • Pemphigus;
    • Eczeem;
    • Schimmelziekte.

    Auto-immuunziekten

    Vaak onthult een bloedtest een toename van eosinofielen bij sclerodermie, SLE (systemische lupus erythematosus), en een groot aantal van deze cellen wordt gevormd wanneer het transplantaat wordt afgewezen.

    Infecties

    Inname van een infectie veroorzaakt altijd eosinofilie. Zowel de acute fase als de verergering van chronische ziekten kunnen de aandoening veroorzaken:

    • Roodvonk;
    • Tuberculose;
    • Gonorroe;
    • Mononucleosis;
    • Syfilis en anderen.

    Kwaadaardige tumoren

    Verschillende vormen van kwaadaardige tumoren, waaronder lymfomen en lymfogranulomatose, veroorzaken een toename van eosinofiele cellen in het bloed. Tumoren kunnen worden gelokaliseerd in verschillende organen: geslachtsorganen of inwendige organen, schildklier, huid, maag, enz., De toestand verslechtert wanneer uitzaaiingen verschijnen.

    Indicaties voor analyse

    Analyse op basofielen is nodig in de volgende gevallen:

    • geplande preventieve controle;
    • onderzoek vóór de operatie;
    • diagnostiek van ontstekings- en infectieprocessen, evenals bloedziekten;
    • het bewaken van de effectiviteit van de therapie.

    Meestal wordt een studie voor basofielen niet afzonderlijk uitgevoerd, maar worden de resultaten gedecodeerd in het kader van de leukocytenformule. Het niveau van basofielen geeft een idee van verschillende ontstekingsprocessen, allergische reacties (belangrijk voor de diagnose van anafylactische shock), oncologische ziekten (bloedkanker).

    De constructie van een leukocytenformule wordt uitgevoerd op basis van een gedetailleerde klinische bloedtest.

  • Meer Over Tachycardie

    Duque-bloedingstijd is een eenvoudige maar zeer belangrijke diagnostische methode. Hiermee kunt u bepalen hoe snel de patiënt de capillaire bloeding stopt. Deze snelheid is rechtstreeks afhankelijk van de integriteit van de bloedvaten, biochemische parameters van het bloed en algemene homeostase.

    De nederlaag en necrose van vingers of zachte weefsels na gangreen vereist de verplichte sluiting van complexe wonden. Ondanks het herstel van de bloedstroom hebben deze patiënten vaak ernstige doorligwonden in de hielen, onderbenen en voetnecrose.

    Wanneer het cholesterol hoog is, schrijven cardiologen vaak statines voor - dit is de de facto standaardbehandeling voor hyperlipidemie.

    Stel bij het bepalen van de grenzen van de relatieve saaiheid van het hart eerst de rechtergrens in, dan de linkergrens en dan de bovenste.