Wat te doen als de basofieleniveaus stijgen en wat dit zou kunnen betekenen?

De materialen worden alleen ter informatie gepubliceerd en zijn geen recept voor behandeling! We raden u aan om een ​​hematoloog in uw ziekenhuis te raadplegen!

Co-auteurs: Natalya Markovets, hematoloog

Een verhoogd niveau van basofielen duidt op problemen in het lichaam. Deze cellen zijn een soort indicatoren, dus als er afwijkingen zijn, moet u medisch advies inwinnen en de reden voor de toename van hun aantal achterhalen..

Inhoud:

Als uit de resultaten van een bloedtest blijkt dat de basofielen verhoogd zijn, is er een serieuze reden tot ongerustheid. Het aantal van deze bloedcellen is onbeduidend, maar hun rol voor het lichaam is enorm. Daarom mogen eventuele afwijkingen niet worden genegeerd..

Basofielen onder een microscoop

Wat zijn basofielen?

Laten we om te beginnen eens kijken naar wat voor soort cellen het zijn: basofielen. Ze behoren tot de categorie van leukocyten, dat wil zeggen witte bloedcellen. Dit is een bijzondere vorm van de zogenaamde granulocyten. Ze nemen indirect deel aan de afweer van het lichaam tegen infecties en irriterende stoffen..

Soorten granulocytische leukocyten

De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm

Basofielen worden gevormd in het beenmerg, namelijk in het granulocytische proces. Ze komen in de perifere bloedbaan terecht en worden zo door de weefsels verdeeld. Daar vervullen ze hun functies en blijven ze tot twaalf dagen in het lichaam..

Het menselijk lichaam maakt kleine hoeveelheden basofielen aan. De norm met betrekking tot de totale lymfatische formule varieert van 0,5-1%. Deze hoeveelheid is voldoende voor een gezonde activiteit en eventuele afwijkingen duiden vaak op pathologische processen. De absolute waarde van de norm is 0,01-0,065 * 10 9 eenheden per liter bloed.

Vormen van leukocytenAantal witte bloedcellen
%absolute waarden (X 10 9 / l)
Stab neutrofielen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen47-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10.0-0.065
Lymfocyten19-371.2-3.0
Monocyten3-110,09-0,6

Tabel: Normen van het gehalte aan basofielen en andere vormen van leukocyten

Als een volwassene verhoogde basofielen heeft, wordt deze aandoening basofilie genoemd. Kleine schommelingen zijn toegestaan ​​in sommige categorieën mensen, bijvoorbeeld bij vrouwen, wat verband houdt met de menstruatiecyclus en hormonen.

Om te begrijpen wat basofielen zijn in een bloedtest, moet u hun functies nader bekijken..

Monocyten zijn een groep cellen, een subtype van leukocyten. Hun belangrijkste functies zijn het handhaven van het menselijke immuunsysteem, het voorkomen van de ontwikkeling van infecties, het bestrijden van kanker en parasieten. Omdat deze cellen lymfocyten aantasten, spelen ze dus een belangrijke rol in het gehele hematopoëtische systeem. Wat zegt het verhoogde en verlaagde niveau van monocyten??

Cell functies

Basofilie duidt op storingen in bepaalde delen van het lichaam, waarvoor de overeenkomstige cellen verantwoordelijk zijn.

Belangrijk! Basofielen zijn niet direct betrokken bij het handhaven van immuniteit. Andere groepen lymfocyten spelen een actieve rol.

Basofielen synthetiseren stoffen zoals serotonine, heparine, histamine, leukotriënen, prostaglandinen, dat wil zeggen zeer actieve verbindingen die de menselijke conditie kunnen beïnvloeden wanneer ze worden geconfronteerd met een vreemde stimulus.

De functie van dit type cel is als volgt:

  • deelname aan allergische reacties;
  • identificatie van brandpunten van ontsteking en infecties;
  • samentrekking van gladde spieren veroorzaken, de bloedstroom versnellen;
  • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
  • fagocytose;
  • reguleren de bloedstolling.

Als de basofielen in het bloed van een volwassene zijn verhoogd, betekent dit dat het in een of meer richtingen nodig is om het aantal van deze cellen te verhogen vanwege een verstoring van het normale leven.

Basisfuncties van basofielen

Belangrijk! De belangrijkste taak is om allergenen te herkennen en erop te reageren. In dit geval kan de reactie snel verlopen in de vorm van anafylactische shock, wanneer alleen basofielen betrokken zijn. Met de aanhechting van lymfocyten treedt een allergie van het vertraagde type op, die minder gevaarlijk is voor mensen.

Symptomen en oorzaken van een toename

Het is nogal moeilijk om specifieke symptomen te isoleren dat de basofielen in het bloed toenemen. Het hangt allemaal af van de reden die de afwijkingen heeft veroorzaakt. Over het algemeen kunnen de volgende voorwaarden worden nageleefd:

  • zwakheid;
  • lichte temperatuurstijging;
  • huiduitslag, jeuk, roodheid;
  • hoesten;
  • tranenvloed, zwelling;
  • gewrichtspijn;
  • ontlasting;
  • spontane gewichtsveranderingen;
  • vergroting van de milt;
  • leverproblemen.

Lees ook het artikel over waarom lymfocyten bij volwassenen verlaagd kunnen worden op onze website.

Allergische symptomen kunnen wijzen op basofilie

Wanneer het niveau van basofielen boven de norm uitkomt, laten bepaalde tekenen van pathologie zich voelen. Het komt uiterst zelden voor dat niets wijst op aarzeling. De afwezigheid van symptomen kan te wijten zijn aan veranderingen in het lichaam bij vrouwen (menstruatie, ovulatie, zwangerschap).

Het komt ook vaak voor dat gesegmenteerde neutrofielen in het bloed verhoogd zijn. In dit geval moet u zich meer in detail vertrouwd maken met de oorzaken van deze pathologie..

Bij zwangere vrouwen is milde basofilie normaal

De belangrijkste oorzaken van basofilie zijn als volgt:

  • reactie op een allergeen;
  • chronische sinusitis;
  • helminthiasis;
  • vroege fase van infectieziekten;
  • uitputting van de immuniteit;
  • ziekten van het hematopoietische systeem;
  • Bloedarmoede;
  • Hodgkin-lymfoom;
  • disfunctie van de schildklier, diabetes;
  • hepatitis;
  • verwijderde milt;
  • pulmonale oncologie;
  • chronische gastro-intestinale ziekten;
  • bestralingstherapie;
  • hormonale medicijnen gebruiken.

Om het exacte beeld en de oorzaken van overtredingen te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​gedetailleerde bloedtest uit te voeren en een aantal aanvullende onderzoeken uit te voeren. Dit geldt met name voor die patiënten die vermoedens hebben van de aanwezigheid van ernstige pathologieën..

Oplossing

Het is mogelijk om de basofiele indicator alleen te normaliseren door een hoogwaardige behandeling van de onderliggende ziekte die de toename ervan veroorzaakte. Pas na het elimineren van de stimulus zijn positieve veranderingen mogelijk.

Als het gaat om allergieën, wordt een basofielenactiveringstest uitgevoerd om erachter te komen welke stoffen de ongewenste reactie veroorzaken. Hiervoor worden cellen gebruikt die zijn verkregen uit het bloed van de patiënt. De in vitro-methode wordt gebruikt om de gezondheid van een persoon niet in gevaar te brengen en hem geen ongemak te bezorgen tijdens het experiment.

Opmerking: de reactie van het lichaam op de gebruikte stoffen maakt het mogelijk om voorheen onbekende potentiële bronnen van allergenen te identificeren. Zo'n test is vooral relevant in de aanwezigheid van atopische dermatitis..

Het is mogelijk om basofielen in het bloed te normaliseren wanneer ze gedeeltelijk toenemen op de volgende manieren:

  • stop met het gebruik van medicijnen die een verhoogde synthese van deze cellen kunnen veroorzaken;
  • verrijk het menu met ijzerhoudende voedingsmiddelen;
  • elimineren vitamine B12-tekort.

Het wordt aanbevolen om het tekort aan vitamine B12 en ijzer op te vullen

In aanwezigheid van basofilie is het noodzakelijk om de oorzaak van de ontwikkeling ervan bij de arts te raadplegen en maatregelen te nemen om deze te elimineren. Hoewel er niet zoveel van deze cellen in het menselijk lichaam zijn als andere lymfocyten, kan een toename van hun concentratie, zelfs met een klein percentage, de gezondheid negatief beïnvloeden en soms zelfs het leven bedreigen, zoals in het geval van een snelle allergische reactie..

Basofielen in de bloedtest

Ondanks de schaarste aan basofielen, in vergelijking met andere bloedcellen, is het zeker niet te zeggen dat ze minder belangrijk zijn voor het lichaam. Net als alle leukocyten hebben basofielen een beschermende functie, omdat ze als eerste reageren op een allergeen of infectie. Hun reactie leidt tot de mobilisatie van de resterende cellen van dit type - granulocyten naar de laesiefocus.

Net als andere bloedcellen kunnen basofielen hun concentratie veranderen, wat vaak een teken is van een ziekte, soms behoorlijk ernstig. Daarom, als bij het passeren van de analyse blijkt dat de basofielen in het bloed verlaagd of verhoogd zijn, moet u zo snel mogelijk naar een specialist gaan voor een consult en een uitgebreid onderzoek.

Basiskenmerken en functies van basofielen

Basofielen zijn een subtype van granulocyten, samen met bloedcellen zoals neutrofielen en eosinofielen, en zijn een type leukocyt dat ook lymfocyten en monocyten omvat. Basofiele granulocyten hebben een S-vormige kern, die zelfs op krachtige microscopen nogal moeilijk te zien is vanwege histaminekorrels en andere allergeenmediatoren die het cytoplasma blokkeren.

Deze cellen zijn de grootste van alle granulocyten. Ze bevatten een groot aantal mediatoren van allergische en ontstekingsprocessen: histamine, prostaglandines, serotonine, leukotriënen, enz. Basofielen werken als mediatoren bij de vorming van allergische reacties die verband houden met het directe type (anafylactische shock).

Dankzij deze bloedcellen worden gifstoffen geblokkeerd, waardoor ze zich niet door het lichaam kunnen verspreiden. Bovendien zijn basofielen verantwoordelijk voor de regulering van stolling, geproduceerd door heparine. Op hun oppervlak dragen ze immunoglobuline E en kunnen ze cellysiseren (oplossen) of degranuleren (afgifte van korrels) bij contact met een allergeen.

Wanneer basofiele granulocyten oplossen, komen veel van de bovengenoemde biologisch actieve stoffen vrij. Dit vormt de zichtbare manifestatie van allergie en het ontstekingsproces veroorzaakt door allergenen. Basofielen kunnen vaste deeltjes opnemen (fagocytose), maar deze functie is niet van toepassing op de belangrijkste en zelfs natuurlijke.

De belangrijkste taak van deze cellen is snelle degranulatie, wat een toename van de bloedtoevoer, vasculaire permeabiliteit en de doorstroming van vloeistof en andere granulocyten veroorzaakt. Dat wil zeggen, het primaire doel van basofielen is om andere cellen van deze soort naar de bron van ontsteking te lokken..

Normparameters voor volwassenen en kinderen

Omdat basofiele granulocyten tot het type leukocyten behoren, wordt hun aantal bepaald als een percentage van de totale hoeveelheid van deze bloedcellen. In sommige gevallen worden de absolute waarden aangegeven in de analyseformulieren. De norm van basofielen in het bloed bij volwassenen, dat wil zeggen het soortelijk gewicht, is 0-1 procent en de absolute waarde is 0-0,065 * 10 9 g / l.

Normale indicatoren van basofiele granulocyten bij kinderen zijn bijna hetzelfde als bij een volwassene en zijn gelijk aan 0,4-0,9%. In de vormen van medische analyses is de informatie over deze cellen als volgt: VA% (basofielen) - een relatieve indicator en VA (abs. Basofielen) - het absolute gehalte aan basofielen. In dit artikel leest u meer over basofielen in het bloed van een kind..

Wat zeggen afwijkingen van de norm??

Het niveau van basofielen in het bloed is een soort indicator van de aanwezigheid van allergische of ontstekingsprocessen in het menselijk lichaam. Deze indicator is niet doorslaggevend bij het stellen van een diagnose, maar in de meeste situaties moet de arts het volledige plaatje begrijpen dat de functionele activiteit van leukocyten bepaalt. Met zijn hulp is het mogelijk om de reactie van witte bloedcellen op de werking van verschillende pathogenen te volgen.

Basofiele indicatoren zijn verhoogd

De absolute inhoud van deze cellen is niet constant. Het kan worden beïnvloed door vele endogene en exogene factoren. Tegelijkertijd wordt een significante toename van basofielen (meer dan 0,2 * 10 9 g / l) uiterst zelden waargenomen, maar minder uitgesproken is een veel voorkomend verschijnsel. Bij volwassenen zijn de meest voorkomende redenen voor een toename van basofielen in het bloed de volgende:

  • ziekten van de hematopoëtische organen (hemolytische anemie);
  • diabetes mellitus, intoxicatie van verschillende etiologieën, waterpokken;
  • myxoedeem - falen van de alvleesklier;
  • acute en chronische ziekten van het spijsverteringsstelsel (gastritis, colitis ulcerosa, maagzweer en twaalf twaalfvingerige darmzweren);
  • allergische reacties: schade aan de ademhalingsorganen, jeuk, urticaria, dermatitis, eczeem en andere;
  • neoplasmata in de longen en bronchiën in de beginfase.

De oorzaak van verhoogde basofielen kan ook de inname zijn van corticosteroïden, oestrogenen of hormonen die worden voorgeschreven voor schildklierdisfunctie. Allergische reacties en bloedpathologieën zijn groepen van de meest voorkomende aandoeningen wanneer een overschrijding van de norm van deze cellen wordt opgemerkt bij bloedonderzoek bij volwassenen. Bij een kind worden vergelijkbare manifestaties veroorzaakt door vergelijkbare redenen, maar het is nog steeds de moeite waard om vergiftiging met giftige stoffen en worminfecties aan hen toe te voegen.

Bloedpathologieën die tot basofilocytose leiden, omvatten een lijst van ziekten zoals acute en chronische leukemie (kwaadaardige pathologie van het hematopoëtische systeem), de ziekte van Hodgkin of lymfogranulomatose (kwaadaardige pathologie van het lymfestelsel), echte polycytemie (goedaardige schade aan het hematopoëtische systeem). Elk van de genoemde pathologieën kan een toename van het aantal leukocytgroepen veroorzaken, met uitzondering van basofiele granulocyten.

De processen die de beschermende functie van het lichaam uitoefenen tegen ongunstige invloeden, kunnen voorkomen in de luchtwegen, urinewegen en spijsvertering. De negatieve invloed van factoren geeft een signaal om de immuunrespons op gang te brengen, waardoor hormonen en enzymen die zich in basofiele korrels bevinden nodig worden.

Het uiteenvallen van basofiele granulocyten leidt tot het vrijkomen van prostaglandine, histamine en andere elementen, wat de aanzet is voor het starten van een beschermende weefselreactie op het antigeen dat het lichaam is binnengedrongen. Bovendien zijn er verschillende andere niet-pathologische situaties waarin basofielen ook kunnen worden verhoogd. Dergelijke redenen bij vrouwen omvatten een aandoening voorafgaand aan het begin van de menstruatiecyclus en de ovulatieperiode, maar bij hen is de toename van het niveau in de regel niet hoog..

Het is ook vermeldenswaard dat ijzertekort in het lichaam vaak leidt tot een toename van het aantal basofielen. Uit het voorgaande volgt dat als een algemene bloedtest een toename van het gehalte van deze cellen aangeeft, de specialist alleen kan begrijpen wat een dergelijke toename betekent. Zelfdiagnose zal in dergelijke situaties niet het gewenste resultaat opleveren, en uitstel van het bezoeken van een arts zal de ontwikkeling van de ziekte alleen maar verergeren.

Een benadering om basofilocytose te elimineren

In de meeste gevallen, bij het kiezen van de juiste behandelingsstrategie om de patiënt van de onderliggende ziekte te ontdoen en de tijdige afspraak, wordt het aantal basofielen weer normaal. Als de oorzaak van basofilocytose ligt in het langdurig gebruik van hormonale middelen, worden medicijnen geannuleerd of worden analogen geselecteerd die dergelijke bijwerkingen niet veroorzaken.

Om het bloedbeeld te normaliseren na de behandeling van infectie- en ontstekingsziekten, krijgen patiënten een aanvullende kuur met vitamines voorgeschreven, evenals een dieet met de opname van voedingsmiddelen die veel B bevatten12. Deze benadering heeft een gunstig effect op de hematopoëtische functie, die de algemene toestand van een persoon beïnvloedt. De constant waargenomen toename van het niveau van basofielen is een grote kans op een chronische ziekte die moet worden gediagnosticeerd en geëlimineerd..

Verlaagd basofielengehalte

Een verandering in het bloedbeeld, waarbij de indicatoren van basofiele granulocyten worden verlaagd, wordt basofilopenie genoemd. Het spreekt van de uitputting van reserves van witte bloedcellen (leukocyten) in de hematopoëtische organen. In sommige gevallen blijkt bij het uitvoeren van een bloedtest dat de basofielen eenvoudigweg afwezig zijn. De redenen voor de afname van het aantal van deze granulocyten bij volwassenen hebben een vrij groot bereik..

Van deze vallen op:

  • acute infectieziekten;
  • verhoogde fysieke activiteit, inclusief sport;
  • langdurig vasten, strikte diëten die leiden tot uitputting van het lichaam;
  • hyperthyreoïdie - verhoogde productie van schildklierhormonen;
  • Cushing-syndroom - hyperfunctie van de bijnierschors (hypercortisolisme).

Vaak wordt in het eerste trimester een afname van het aantal VA waargenomen bij zwangere vrouwen. Maar dergelijke waarden worden als onjuist beschouwd, omdat het niveau van deze cellen, net als de rest, daalt als gevolg van een toename van het totale bloedvolume door het vloeibare deel ervan te vergroten. Als resultaat blijkt dat het aantal basofielen ongewijzigd blijft, maar de concentratie per volume-eenheid afneemt. Tegelijkertijd is het nuttig op te merken dat niet alle aandoeningen die tot basofilopenie leiden, medische aandacht vereisen..

Vaak keren deze bloedelementen vanzelf terug naar normale niveaus. Een verlaging van het niveau van basofielen bij volwassenen heeft geen duidelijke waarde voor de diagnose, dus het is vaak niet nodig om op kleine fluctuaties te letten. Maar met een uitgesproken afname of toename van de waarden van deze bloedcellen, zal de arts hoogstwaarschijnlijk een reeks aanvullende diagnostische maatregelen voorschrijven om de oorzaak van deze afwijkingen te vinden..

Wat zijn de normen van basofielen in het bloed

Methoden om het niveau van deze cellen te normaliseren

Bij het diagnosticeren van basofilie schrijven artsen vaak het gebruik van dierlijke producten in voedsel voor (eieren, zuivel- en vleesgerechten).

De reden ligt in de inhoud van dergelijke voeding van vitamine B12. Het is in staat om de hematopoëse en dienovereenkomstig het niveau van leukocyten te normaliseren.

Als het gebruik van bovenstaande producten niet voldoende is, kan het zijn dat vitamine B12 in het lichaam moet worden geïnjecteerd.

Het gebruik van ijzersupplementen en voedingsmiddelen met een hoog ijzergehalte kan bloedarmoede helpen verlichten, wat vaak de oorzaak is van basofilie..

Vis, zeevruchten, boekweit, lever en rood vlees vullen niet alleen ijzervoorraden aan, maar verbeteren ook het werk van andere systemen in het lichaam. Groenten en fruit zullen ook nuttig zijn in dit proces..

Als een verhoging van het niveau van basofielen het gevolg is van het gebruik van hormonale geneesmiddelen of andere geneesmiddelen, dan is het noodzakelijk om met de arts af te spreken over hun verdere inname of vervanging door analogen die geen bijwerkingen veroorzaken.

In sommige gevallen moet u mogelijk een dieet volgen en het dagelijkse regime aanpassen.

Basopenie vereist in de meeste gevallen geen speciale behandeling. Als de diagnostiek geen pathologische aandoeningen of ontstekingsprocessen in het lichaam aan het licht bracht, zal het herstel van het lichaam helpen om het niveau van basofielen te verhogen.

Het is voldoende om te leren hoe u belasting en rust afwisselt, het voedsel dat het lichaam nodig heeft in de juiste hoeveelheden eet en voldoende slaap krijgt.

Probeer stressvolle situaties te vermijden en blijf actief. Deze aanpak zal helpen om de witte bloedcellen weer normaal te maken zonder het gebruik van medicijnen..

Natuurlijk kunnen veranderingen in het niveau van granulaire leukocyten in het bloed niet worden genegeerd.

Het is belangrijk om te weten wat dit betekent voor uw gezondheid. Een dokter bezoeken en zijn instructies opvolgen is verplicht

Basofielen zijn betrokken bij veel vitale processen in het menselijk lichaam. Hun aantal in vergelijking met andere cellen is onbeduidend, maar de doorslaggevende rol wordt gespeeld door de inhoud van deze cellen binnen normale grenzen..

Zelfs kleine afwijkingen in de verhouding van basofielen kunnen wijzen op de aanwezigheid van een ernstige ontsteking of infectie van het lichaam..

Het is niet voor niets dat de diagnose van een pathologische aandoening begint met een algemene bloedtest. De juiste verhouding van al zijn componenten is een indicator van een gezond lichaam..

Wat te doen als uw basofielenniveau verhoogd is

Meestal vereist een verhoging van het niveau van basofielen in het bloed geen specifieke behandeling. Bovendien is er geen therapie voor basofilie. Deze aandoening is tenslotte geen onafhankelijke pathologie, maar slechts een gevolg van een of andere aandoening in het lichaam. Daarom moet de behandeling gericht zijn op het elimineren ervan. Nadat de ontstekingsreactie of andere reactie is gestopt, zal het basofielenniveau weer normaal worden.

Behandeling van een allergische reactie omvat het elimineren van het allergeen, het nemen van antihistaminica en het gebruik van glucocorticoïden. Bij anafylactische shock heeft de patiënt een noodinjectie met adrenaline nodig.

Reumatoïde artritis wordt behandeld met ontstekingsremmende geneesmiddelen en immunosuppressiva.

Bacteriële infecties vereisen antibiotica. Bij helminthische invasie is het noodzakelijk om anthelmintica te gebruiken.

Als basofilie een gevolg is van bloedarmoede door ijzertekort, moet een persoon zijn dieet herzien, inclusief meer rood vlees, lever en eieren. IJzersuppletie kan nodig zijn om het hemoglobinegehalte te verhogen.

In zeldzame gevallen is basofilie een teken van bloedkanker. Naast basofielen zal een bloedtest echter een afname of toename van het aantal leukocyten, bloedplaatjes en erytrocyten aan het licht brengen. Bij verdenking van bloedkanker is overleg met een oncoloog en hematoloog met een uitgebreide diagnose vereist. De behandeling omvat stamceltransplantatie, chemotherapie of radiotherapie.

Wat betreft de prognose, met een mild verloop van infectie, keren basofielen snel genoeg terug naar normaal. Je hoeft alleen maar te wachten tot het lichaam hersteld is. U moet beslist meer rusten en tijd doorbrengen in de frisse lucht..

Allergieën en ontstekingen van inwendige organen worden vaak chronisch en komen periodiek terug. Tegelijkertijd neemt het niveau van basofielen in het bloed toe..

Ernstige oncologische aandoeningen vragen om een ​​individuele aanpak en langdurige behandeling.

Basofilie is dus geen ziekte, maar een symptoom van een ziekte. Daarom moeten er inspanningen worden geleverd om de oorzaak te behandelen die heeft geleid tot een toename van het niveau van basofielen in het bloed..

Opleiding: Moscow Medical Institute. IM Sechenov, specialiteit - "Algemene geneeskunde" in 1991, in 1993 "Beroepsziekten", in 1996 "Therapie".

25 producten voor geheugen en intelligentie

15 stoffen die de hersenfunctie versterken en het geheugen verbeteren

De norm bij volwassenen en kinderen

Om de concentratie basofielen te bepalen en erachter te komen of ze al dan niet verhoogd zijn, kunt u een gedetailleerde algemene bloedtest met een leukocytenformule gebruiken. Er zijn weinig rijpe basofiele cellen in de perifere bloedbaan, hun aantal hangt normaal gesproken niet af van het geslacht van een persoon. Het enige is dat basofielen bij vrouwen iets kunnen toenemen tijdens de menstruatie en zwangerschap..

Omdat basofielen leukocytcellen zijn, wordt hun aantal gemeten in relatie tot het totale aantal andere leukocyten. De absolute inhoud wordt minder vaak aangegeven.

  1. De norm bij volwassenen is 0,5-1%.
  2. De norm bij kinderen is 0,4-0,9%.

Op de vormen van medische instellingen kunt u zien dat de indicatoren van deze componenten in het bloed als volgt zijn:

  • VA% - relatieve indicator,
  • VA (basofielen abs.) - absolute indicator.

Het aantal basofielen in het bloed geeft aan dat er een ontstekingsproces of een allergische reactie in het lichaam plaatsvindt

Deze waarde heeft geen doorslaggevende diagnostische waarde, maar in sommige gevallen is het voor specialisten belangrijk om meer te weten te komen over de algemene activiteit van leukocyten.

Wat zijn basofielen, hun normen

Basofielen zijn een van de kleinste soorten leukocyten, witte bloedcellen. Menselijk beenmerg is bezig met de productie ervan..

Na de geboorte komen basofiele leukocyten enkele uren in het bloed, waarna ze in de weefsels van het lichaam leven.

De levensduur van basofielen is kort - slechts twaalf dagen, maar al die tijd proberen witte bloedcellen hun doel te bereiken: een persoon beschermen tegen schadelijke organismen.

Basofielen bestaan ​​uit biologisch actieve stoffen - serotonine, histamine, heparine, in de vorm van korrels.

De beschermende functie van cellen is het detecteren van schadelijke organismen (meestal verschillende allergenen) en het neutraliseren van ongewenste gasten door degranulatie.

Dit betekent dat basofielen tijdens contact met vreemde cellen uiteenvallen, waarbij biologisch actieve granulaire stoffen vrijkomen, waardoor het ongedierte wordt gebonden.

Als resultaat van degranulatie wordt een inflammatoire focus gevormd, die andere groepen leukocyten aantrekt die schadelijke organismen kunnen vernietigen of uit het menselijk lichaam kunnen verwijderen.

Tegelijkertijd wordt de bloedstroom verhoogd, waardoor de witte bloedcellen sneller in het getroffen gebied kunnen komen..

We kunnen zeggen dat basofielen de eerste verdedigingslinie van het menselijk lichaam zijn ter verdediging tegen schadelijke organismen. Hun belangrijkste functie is om allergenen op te sporen, hun verdere opmars te stoppen en om hulp te vragen.

Sommige laboratoria bepalen de snelheid van basofielen in absolute termen. Bij mannen, zoals bij vrouwen ouder dan 12 jaar, worden waarden van 0,5 tot 1 procent als gezond beschouwd, of 10-65 * 1012 cellen in een liter bloed.

Bij een pasgeboren kind is de norm 0,75%, wanneer de baby een maand oud is - 0,5%. In een jaar wordt 0,6% als een normale waarde beschouwd, tot twaalf jaar - 0,7%.

Opgemerkt moet worden dat het percentage basofielen in leukocyten niet altijd informatief is..

Bij vrouwen in het laatste trimester van de zwangerschap neemt het totale aantal witte bloedcellen bijvoorbeeld aanzienlijk toe, wat het algemene beeld enigszins vertekent. Tijdens het begin van de menstruatiecyclus en tijdens de ovulatie neemt het totale aantal basofielen toe.

Na een operatie om de milt bij een patiënt te verwijderen, zal de norm van basofiele leukocyten hoger zijn dan bij een gezond persoon.

In de regel is het aantal basofielen in het menselijk lichaam constant. Alleen bij enkele aandoeningen, die vrij zeldzaam zijn, zijn er tijdelijke afwijkingen van de norm, daarom is een gedetailleerde bloedtest erg belangrijk.

In het geval van een toename van het aantal basofielen ten opzichte van de norm, diagnosticeren artsen basofilie, een afname - basopenie.

Hoe basofielen weer normaal te krijgen

Het is belangrijk om te begrijpen dat basofilie geen afzonderlijke ziekte is, daarom is het, om het aantal basofielen in het bloed te normaliseren, nodig om de reden voor hun toename vast te stellen en een behandeling voor te schrijven voor de onderliggende ziekte die veranderingen in de analyses veroorzaakte. Gezien de rol van basofielen bij de ontwikkeling van directe overgevoeligheidsreacties, moet elke persoon anafylactische shock kunnen herkennen en op competente wijze eerste hulp kunnen verlenen in de preklinische fase.

Gezien de rol van basofielen bij de ontwikkeling van directe overgevoeligheidsreacties, moet elke persoon anafylactische shock kunnen herkennen en op competente wijze eerste hulp kunnen verlenen in de preklinische fase..

Belangrijk! Allereerst moet u het contact met het allergeen dat de reactie heeft veroorzaakt, stoppen en een ambulance bellen.

Verder moet de patiënt op zijn rug worden gelegd en de benen een verhoogde positie geven. Het hoofd wordt op zijn kant gedraaid, de mond wordt iets geopend en de onderkaak wordt gestrekt. Als er etensresten, snoep enz. In de mond zitten. ze moeten worden verwijderd.

Een belangrijke stap is het beperken van de verspreiding van het allergeen dat het lichaam is binnengedrongen. Dat wil zeggen, wanneer een insect bijt, wordt de angel eruit getrokken, wordt het gif eruit geperst, wordt de beet met water gewassen, wordt een tourniquet erboven aangebracht (het tijdstip van aanbrengen moet worden aangegeven, elke tien minuten, de tourniquet wordt een paar minuten verzwakt). De maximale tijd dat de tourniquet aan blijft is 25 minuten.

Koud wordt 10-15 minuten aangebracht (ijspak).

Als er een reactie optreedt na inname van een allergeen met:

  • voedsel, pillen, enz., Het is noodzakelijk om de maag te spoelen en sorptiemiddelen (actieve kool) te geven;
  • druppels, neus of oog - de slijmvliezen worden gewassen met water en vervolgens, indien mogelijk, 0,1% oplossing van adrenaline.

Het is ook nodig om toegang te bieden tot frisse lucht, het slachtoffer te kalmeren, hem te bevrijden van de knellende kleding.

Indien mogelijk wordt 2% Suprastin-oplossing of 1% difenhydramine-oplossing intramusculair geïnjecteerd. En een 0,1% -oplossing van adrenaline (0,2-0,3 milliliter, verdund in vier tot vijf milliliter 0,9% zoutoplossing) wordt subcutaan geïnjecteerd op de plaats van de beet (of de injectie van het medicijn dat de reactie veroorzaakte) en boven de tourniquet (op vijf tot zes punten).

Mensen die vatbaar zijn voor allergische reacties en degenen die op vakantie gaan met kinderen in de natuur, moeten medicijnen bij zich hebben om eerste hulp te verlenen.

Indicaties voor analyse

Aandacht! De resultaten van het onderzoek moeten worden geïnterpreteerd in samenhang met klinische symptomen en andere onderzoeken..

De rol van basofielen bij de ontwikkeling van anafylactische reacties

Bij contact met een allergeen migreren basofielen actief naar het brandpunt van de grootste accumulatie en geven chemotaxisfactoren, heparine, histamine, leukotriënen, enz. Dit zorgt voor spasmen van gladde spieren, een sterke toename van de vasculaire permeabiliteit, vasodilatatie en bijgevolg een daling van de bloeddruk, de ontwikkeling van oedeem en een ontstekingsreactie..

De eerste reacties op de inname van een allergeen komen uit het ademhalingssysteem, de huid en de darmen, wat de belangrijkste symptomen van anafylactische reacties verklaart..

Matig verhoogde basofielen bij volwassenen fysiologische factoren

Kleine afwijkingen in het aantal leukocyten kunnen optreden bij verschillende externe of interne veranderingen. Omdat basofielen niet alleen allergenen, maar ook andere vreemde lichamen onderdrukken en blokkeren, en ook deelnemen aan de regulering van de capillaire permeabiliteit en tonus, verhogen eventuele schendingen de waarden enigszins.

Verhoogde snelheden worden waargenomen bij blootstelling aan de volgende fysiologische factoren:

  • Herstel van een infectieziekte;
  • Hormonale medicijnen gebruiken met oestrogeen;
  • Bestraling in kleine doses (gevonden door artsen in een röntgenkamer);
  • Ijzertekort;
  • Verhoogde productie van oestrogeen bij een vrouw (menstruatiecyclus, ovulatie);
  • Ondervoeding.

In ieder geval zou zelfs een matige toename van indicatoren de patiënt moeten waarschuwen. Het is noodzakelijk om een ​​onderzoek te ondergaan om de ontwikkeling van een ernstige ziekte te voorkomen. Als de toename van BAS tijdelijk is en niet geassocieerd is met pathologieën, hoeft u zich geen zorgen te maken over uw gezondheid..

Hoge basofiele cellen bij een volwassene met periodieke recidieven van een chronische ziekte duiden op een verergering van het proces en een intensere strijd van het lichaam met vreemde deeltjes en het ontstekingsproces.

Kom op tijd naar de dokter

Wanneer de bloedtest van een kind een verhoogd gehalte aan basofielen vaststelt, is het noodzakelijk om contact op te nemen met een gekwalificeerde kinderarts om een ​​onderzoek uit te voeren en, indien nodig, een aanvullend diagnostisch onderzoek aan te stellen. Een volledig onderzoek stelt u in staat de redenen te achterhalen voor de toename van de basofielen en eosinofielen van het kind. Op basis van de resultaten van het volledige onderzoek stelt de kinderarts de ziekte vast en stelt een diagnose.

Als het kind verhoogde basofielen heeft bij de bloedtest, kan de arts de baby naar een hematoloog sturen om de redenen voor deze aandoening samen met enge specialisten te achterhalen om een ​​juiste diagnose te stellen. De afname van het aantal basofielen in het bloed van het kind kan worden gecontroleerd tijdens de behandeling van de onderliggende ziekte.

Het feit dat deze granulocyten betrokken zijn bij de strijd tegen ontstekingsprocessen, met de gevolgen van allergieën, helpt vooral artsen om anafylactische shock te herkennen, die optreedt bij een insectenbeet, de snelle verspreiding van gifstoffen.

Artsen kennen de werkingsmechanismen van basofielen, dus raden ze niet aan om hun niveau met medicatie te verlagen, ze worden meer geadviseerd om de lijst met producten in babyvoeding te herzien.

Verschillende inhoud van basofielen bij kinderen van verschillende leeftijden, als percentage van het aantal leukocytcellen:

  1. Kinderen jonger dan 1 maand: 0,75%;
  2. Kinderen jonger dan 1 jaar: 0,5%;
  3. Kinderen ouder dan 1 jaar: 0,7%.

Behandeling

Basofielen zijn niet specifiek genormaliseerd. Deze indicator keert terug naar normaal nadat de oorzaak is verholpen. Bij diabetes mellitus, reactieve ontstekingsprocessen veroorzaakt door artritis, afwezigheid van milt, hypofunctie of atrofie van de schildklier, zwangerschap of om andere redenen die verband houden met hormonale disfunctie bij vrouwen, zullen de indicatoren alleen normaal zijn bij een kunstmatige afname van het gehalte aan basofiele lichamen, en dit is niet aan te raden.

Als er geen pathologieën zijn, wordt de indicator als volgt genormaliseerd:

  1. Verrijking van het lichaam met ijzer: medicijnen - Actovegin, hematogeen; voedsel - zeevruchten of lever (kalfsvlees en kip, in mindere mate varkensvlees); aanvullende aanbevelingen - minstens 2-3 uur per dag in de frisse lucht wandelen.
  2. Allergie: medicijnen - suprastin, tavegil; dieet - meer gebakken voedsel en minder plantaardige vetten; aanbevelingen - vermijd onderkoeling en plotselinge temperatuurveranderingen.
  3. Gebrek aan vitamine B12 - vitaminecomplexen nemen en meer eieren, zuivelproducten en gistproducten eten.

Wat zijn basofielen, onderhoudstarief

Als resultaat van een laboratoriumbloedonderzoek komt men vaak een inscriptie tegen over het absolute nulpunt van basofielen. Sommige klanten beginnen van tevoren in paniek te raken en sommigen negeren dit fenomeen..

Beide opties zijn fout. Laten we eens nader bekijken wat basofielen zijn, wat hun rol in het lichaam is en wat een verandering in hun inhoud kan aangeven..

Kort over basofielen

Bloedcellen zijn onderverdeeld in leukocyten en bloedplaatjes. De eerste bieden uitgebreide bescherming van het lichaam, de tweede helpen om externe en interne wonden aan te halen. Basofielen zijn een soort granulaire leukocyten..

De cel zelf is vrij groot, gelijk aan 10-12 micrometer. Het herbergt de kern en korrels. De laatste bevatten stoffen die ontstekingen veroorzaken. Korrels zijn alleen betrokken als de cel is aangetast door een allergeen. Korrels bevatten voornamelijk histamine en heparine.

De belangrijkste rol van heparine is om de vorming van bloedstolsels te vertragen wanneer de huid beschadigd is. Zijn functie is tegengesteld aan die van bloedplaatjes.

De indicator van het absolute gehalte aan basofielen weerspiegelt dus de specifieke kenmerken van het functioneren van interne organen en hun vermogen om het binnendringen van schadelijke lichamen te weerstaan..

Wat zijn de functies van basofielen?

  1. Allergische processen opwekken - rode vlekken, zwelling, jeuk verschijnen op de huid.
  2. Het binnendringen van vreemde lichamen kan fagocytose van basofielen veroorzaken. In dit geval vangt de cel het vreemde deel op, omhult het volledig en absorbeert het.
  3. Basofielen vormen immuunresistentie. Als er een "vreemde" wordt gedetecteerd, komt histamine vrij, wat een alarmsignaal is voor leukocyten.
  4. Heparine helpt het bloed om de noodzakelijke conditie te behouden. En histamine verwijdt de haarvaten, wat het risico op bloedstolsels verkleint.
  5. Cellen bevatten voedingsstoffen. Het bevordert de groei en vernieuwing van weefsel.

De inhoud van basofielen is normaal

Kortom, in een laboratoriumbloedonderzoek kijken artsen niet naar het aantal basofielen zelf, maar naar hun verhouding tot het niveau van witte bloedcellen, d.w.z. leukocyten. Normaal gesproken varieert deze verhouding voor een volwassene van 0 tot 1%. Onder de leeftijd van 10-11 jaar, de limieten van normale verhoudingen - 0,4 - 0,9%.

Er zijn veel gevallen van verhoging van de absolute waarde van basofielen als gevolg van een insectenbeet. Bij vrouwen kan een verhoging optreden tijdens de eisprong. Veelvoorkomende oorzaken van infantiele basofilie:

  • de vorming van parasitaire wormen in het lichaam (helminthiasis);
  • het verschijnen van chronische pathologieën;
  • voedselvergiftiging.

Als het absolute gehalte aan basofielen varieert van 0 tot 0,2%, kunnen we spreken van een verlaagd niveau. Soms wordt deze manifestatie gediagnosticeerd als basopenie, maar een dergelijk concept bestaat niet in medische woordenboeken..

Vaak is de absolute waarde nul tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap. Maar dit wordt waarschijnlijk veroorzaakt door een algemene toename van het vochtgehalte in het lichaam. Dienovereenkomstig zijn er minder basofielen in één vloeistofeenheid..

Het absolute gehalte aan basofielen neemt af door ioniserende straling of bij het optreden van chronische infectieziekten.

Hieraan moet worden toegevoegd dat slechts één niveau basofielen niet kan worden gebruikt om ziekten te diagnosticeren. Hun inhoud verandert voortdurend, daarom kan deze verandering eenvoudig geen teken zijn van pathologie. Als de arts een toename of afname van het overeenkomstige niveau opmerkt, schrijft hij eenvoudig een therapiekuur voor.

In de meeste gevallen van diagnose neemt het gehalte aan basofielen af ​​bij langdurig hard werken, depressie en de aanwezigheid van negatieve psychologische invloeden. Daarom is volledige therapie niet beperkt tot medicamenteuze behandeling..

Het lichaam heeft meer rust nodig om hulpbronnen te herstellen, een wellnessdieet en aangename indrukken zullen niet interfereren.

Waarom basofiele lichamen opstaan

Basofielen in het bloed van een volwassene kunnen de volgende redenen hebben.

  1. Ontsteking, voornamelijk bij reumatoïde artritis. ESR en leukocyten zijn ook verhoogd.
  2. Met auto-immuunziekten. Bij hoge basofielen en ESR zijn leukocyten binnen normale grenzen of laag.
  3. Met immuunziekten - rubella, waterpokken, HIV. Lage leukocyten, ESR binnen normale grenzen.
  4. Gebrek aan ijzer. Ook laag hemoglobine.
  5. Helminthiasis - hoge eosinofielen. Als wormen of hun afvalproducten levercellen hebben beschadigd - hoge erytrocyten en AST boven 25 bij biochemische analyse; gastro-intestinale mucosa - sticks stijgen niet meer dan 10.
  6. Ziekte van Crohn, gastro-intestinale ulcera - ESR neemt toe tot 12-15, blijft boven de 15; met spastische colitis - ESR hoger dan 18.
  7. Allergie - mogelijk met normale andere indicatoren. En als er veel histamine vrijkomt - ESR 20 of meer.
  8. Diabetes - op de achtergrond van hoge suiker. In veel moderne klinieken worden in hetzelfde monster een algemene bloedtest en een suikertest uitgevoerd.
  9. Bij oncologische ziekten nemen leukocyten, erytrocyten toe, zijn er bloedplaatjes, daalt het hemoglobine sterk.
  10. Als basofilie is ontstaan ​​door het nemen van medicijnen - andere indicatoren kunnen normaal zijn, er moeten aanvullende onderzoeken worden uitgevoerd.
  11. Uitbreiding van de schildklier - bovendien biochemische analyse voor jodium, histamine.
  12. Met een vergrote milt of na verwijdering ervan - tegen een achtergrond van lage erytrocyten.

Basofilie symptomen

Het is nogal moeilijk om een ​​toename van basofielen te bepalen aan de hand van klinische symptomen, omdat alles afhangt van de oorzaak die dit fenomeen heeft veroorzaakt. Als ze bijvoorbeeld verhoogd zijn vanwege een storing van de schildklier, kan de patiënt last krijgen van:

  • zwelling van het gezicht;
  • Broos haar;
  • Schorre stem;
  • keratinisatie van de huid;
  • onredelijke gewichtstoename;
  • schending van de darmen;
  • aanzienlijke temperatuurdaling.

Maar als we het hebben over algemene tekens, kunnen we het volgende onderscheiden:

  • zwakheid;
  • verhoging of verlaging van de temperatuur;
  • roodheid en jeuk;
  • zwelling en tranen;
  • pijn in de gewrichten;
  • ontlasting;
  • schommelingen in gewicht;
  • leverproblemen;
  • vergroting van de milt.

In de regel, wanneer het niveau van basofielen boven normaal stijgt, verschijnen klinische symptomen, in zeer zeldzame gevallen wijst niets op basofilie. De afwezigheid van symptomen kan echter in verband worden gebracht met een fysiologische toename van het aantal basofielen - ovulatie, zwangerschap, menstruatie.

Beschrijving en functies

Basofielen zijn granulocyten die in het perifere bloed worden verspreid. Ze worden geproduceerd door het beenmerg en vervolgens in het serum gegooid, waarna ze in de weefsels worden afgezet.

Referentie! Basofiele levenscyclus 7-12 dagen.

Wanneer er een ontstekingsproces optreedt, worden basofielen, samen met andere witte bloedcellen, gefuseerd met de focus. Omdat ze in weefsels zitten, veranderen ze in mestcellen en beïnvloeden ze actief de productie van:

  1. histamine - bestrijdt een allergische reactie;
  2. serotonine - activeert bloedplaatjes en vergroot het lumen van bloedvaten;
  3. en heparine - vermindert de bloedstolling.

Wanneer de temperatuur van een persoon tijdens het ontstekingsproces stijgt, is dit een reactie op de activiteit van basofielen - een toename van de bloedstroom, een toename van het lumen en de permeabiliteit van bloedvaten. Als het ontstekingsproces lang aanhoudt (meer dan 3 dagen), produceert het beenmerg meer basofielen, in de geneeskunde wordt dit fenomeen basofilocytose genoemd.

Ook is de functie van basofielen om deel te nemen aan het allergische proces en de vorming van antilichamen. Nadat de allergenen zijn gedetecteerd, geven de basofielen actieve stoffen af ​​uit de korrels die vreemde stoffen binden. Als gevolg hiervan treedt een allergische reactie op in de vorm van zwelling van de huid, jeuk, branderigheid en roodheid..

Basofiele granulocyten vervullen dus de volgende functies:

  • behoud van een normale bloedstroom in de haarvaten;
  • leukocyten aantrekken naar het brandpunt van ontsteking;
  • zijn verantwoordelijk voor de voeding van cellen;
  • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
  • de huid en slijmvliezen beschermen tegen het binnendringen van parasieten;
  • deelnemen aan een allergische reactie van het lichaam;
  • reinig het lichaam van onnodige biologisch actieve stoffen;
  • absorberen vreemde stoffen - maar deze functie is niet de belangrijkste.

Oorzaken van een verhoogd niveau van basofielen in het bloed - de norm voor een kind, mannen en vrouwen, hoe te verlagen

Basofielen zijn een soort witte bloedcellen die de immuunfunctie helpen behouden. Hun rol is om kankerpathologieën in de vroege stadia te identificeren en te vernietigen. Witte lichamen helpen ook om wonden en snijwonden aan te halen en allergische reacties te voorkomen. Als basofielen in het lichaam verhoogd zijn, kan deze omstandigheid het gevolg zijn van de ontwikkeling van verschillende ziekten, waaronder hypothyreoïdie en polycytemie..

Wat zijn basofielen

Het menselijk lichaam maakt verschillende soorten witte bloedcellen aan. Ze werken om de gezondheid te behouden, beschermen tegen virussen, bacteriën, parasieten en schimmelinfecties. Basofielen zijn een van de soorten van dergelijke witte lichamen (maken ongeveer 0,5% van het totaal uit). Ze worden geproduceerd in het beenmerg, maar soms worden ze in kleine hoeveelheden in alle weefsels van het lichaam aangetroffen. Als het niveau van deze cellen laag is, wordt dit in verband gebracht met een ernstige allergische reactie. Daarentegen kunnen verhoogde basofielen in het bloed het gevolg zijn van de ontwikkeling van bepaalde soorten kanker..

Waar zijn basofielen in het bloed verantwoordelijk voor?

De belangrijkste rol van basofielen is om te voorkomen dat schadelijke bacteriën en infecties het lichaam binnendringen. Deze cellen helpen bij het genezen van wonden, snijwonden en vormen een beschermende korst (via lymfocyten). Tijdens het genezingsproces treedt de vernietiging van de witte bloedcellen op, jeuk, irritatie treedt op, de weefsels nabij de wond kunnen opzwellen. Dit is echter niet alles. Basofielen vervullen nog een paar extra functies:

  1. Ze bevatten heparine (een actieve bloedverdunner) die bloedstolling voorkomt.
  2. Ze voorkomen het optreden van allergische reacties, anafylactische shock. Wanneer het immuunsysteem wordt blootgesteld aan verhoogde blootstelling aan antigenen, scheiden witte bloedcellen histamine af, waardoor de productie van speciale middelen (antilichamen), immunoglobuline genaamd, wordt bevorderd. Het helpt de jeukende huid te verzachten.
  3. Doodt parasieten zoals teken.
  4. Bestrijd gifstoffen.
  • Hoe schimmel tussen de tenen te behandelen met folkremedies
  • Zure geur van afscheiding bij vrouwen
  • Hoe u snel van een slechte adem af kunt komen

De snelheid van basofielen in het bloed

Een analyse uitgevoerd in een klinische setting is de enige manier om te weten of de basofielen boven normaal zijn. Vaak heeft een toename van het aantal witte bloedcellen geen duidelijke symptomen, zodat artsen zelden een patiënt doorverwijzen voor controle. De reden voor de toename kan echter worden vastgesteld aan de hand van een algemene bloedtest. Wat is de norm voor basofielen? Rekening houdend met individuele kenmerken, moeten er in het menselijk lichaam 1 tot 300 per μl (microliter) zijn.

Basofielen vormen slechts 0,5% van alle leukocyten. Naast dit type lichaam kan het volgende in het bloed worden gevonden:

  1. Neutrofielen. Dit is de grootste groep leukocyten. Ze zijn bestand tegen ernstige infectieziekten.
  2. Eosinofielen. Helpt bij het bestrijden van parasitaire infecties.
  3. Lymfocyten maken deel uit van het immuunsysteem, voorkomen de invasie van pathogenen (bacteriën, virussen).
  4. Monocyten bestrijden antigenen, infecties in de bloedbaan, helpen beschadigd weefsel te herstellen en kankercellen te vernietigen.

Basofielen namen toe

Een toename van basofielen kan de vorming van nieuwe bloedcellen remmen. Als gevolg hiervan ontwikkelen zich ernstige pathologische aandoeningen, bijvoorbeeld chronische myeloïde leukemie. Basofilie is niet altijd gevaarlijk, maar een verhoging van het aantal witte bloedcellen moet zeer voorzichtig worden gedaan. Dit kan wijzen op de volgende ziekten:

  • virale infecties (waterpokken, tuberculose);
  • inflammatoire darmprocessen;
  • Ziekte van Crohn;
  • chronische dermatitis, sinusitis;
  • verstikking, astma;
  • myeloproliferatieve ziekten (polycytemie, myelofibrose);
  • Hodgkin-lymfoom;
  • stofwisselingsziekten (myxoedeem, hyperlipidemie);
  • hemolytische anemie;
  • endocriene pathologieën (hypothyreoïdie, verhoogde oestrogeenspiegels).

Redenen voor een toename van basofielen in het bloed

De aanwezigheid van een normaal niveau van witte bloedcellen draagt ​​bij aan het behoud van de gezondheid, is betrokken bij de bescherming tegen infecties. Als de basofielen in het bloed verhoogd zijn, kan dit wijzen op de ontwikkeling van gevaarlijke ziekten. Een daarvan is beenmergkanker, wat leidt tot de productie van enorme hoeveelheden granulocyten. In een dergelijke situatie nemen basofielen snel toe en vormen ze 20% van alle leukocyten. Welke andere redenen zijn van invloed op de toename van het aantal witte bloedcellen:

  • acute virale infecties;
  • netelroos;
  • gevolg van splenectomie (operatie);
  • myxoedeem;
  • antigeen in het bloed krijgen (allergie);
  • gebrek aan ijzer;
  • colitis ulcerosa;
  • systemische mastocytose;
  • kwaadaardige tumoren;
  • myeloproliferatieve aandoeningen (chronische myeloïde leukemie, myelofibrose);
  • polycytemie.

Bij een volwassene

Basofielen kunnen samen met andere celsubpopulaties (eosinofielen, lymfocyten, monocyten) leiden tot een toename van het aantal leukocyten in het bloed en de ontwikkeling van kanker. Welke andere redenen zijn er voor een toename van witte bloedcellen in het lichaam van een volwassene:

  • onjuiste schildklierfunctie;
  • lever- en nierziekten;
  • lage progesteronspiegels;
  • collageen vaatziekte;
  • milt pathologie;
  • astma;
  • allergische reacties, overgevoeligheid voor bepaalde medicijnen;
  • diabetes;
  • virale, bacteriële infecties.

Soms kan een toename van basofielen in het bloed worden waargenomen tijdens de therapie en het gebruik van bepaalde medicijnen. Als je een kleine dosis straling krijgt (de passage van een röntgenfoto), neemt het aantal witte bloedcellen toe, maar dit is heel normaal. De herstelperiode na een infectieziekte wordt ook gekenmerkt door een toename van leukocyten. Dit suggereert dat het lichaam krachtig vecht voor gezondheid..

Basofielen

Basofielen - fungeren als de kleinste cellen die tot de categorie leukocyten behoren. Ze bevatten echter grote korrels met stoffen zoals histamine en heparine - ze komen vrij tijdens allergische reacties. Een toename en afname van dergelijke stoffen ontwikkelt zich uiterst zelden, omdat er maar heel weinig in het bloed zitten..

In de overgrote meerderheid van de gevallen wordt een afwijking van de norm vergemakkelijkt door het verloop van pathologische processen. Provocateurs van lage en hoge basofielen zullen echter anders zijn.

Basofielen in het bloed worden bepaald tijdens een algemene klinische studie van een menselijke biologische vloeistof. Dit zal echter niet helpen om de belangrijkste factor vast te stellen die de afwijking van de norm veroorzaakte: dit vereist een uitgebreid onderzoek van het lichaam..

De normalisatie van dergelijke stoffen bij kinderen en volwassenen vindt gelijktijdig plaats met de eliminatie van de provocerende ziekte, die kan worden uitgevoerd met conservatieve of chirurgische technieken..

Algemene kenmerken van basofielen

Basofielen worden, net als de rest van het bloed, gevormd in het beenmerg.

Het rijpingsschema van dergelijke stoffen omvat verschillende fasen:

  • stadium 1 - stambloeddeeltje;
  • stadium 2 - myelopoëse precursorcel - komt veel voor voor erytrocyten, leukocyten (alle behalve lymfocyten) en rode bloedcellen;
  • stadium 3 - myeloblast of de zogenaamde voorloper van alle leukocyten, behalve lymfocyten;
  • stadium 4 - basofiele promyelocyt;
  • stadium 5 - basofiele myelocyt;
  • stadium 6 - basofiele metamyelocyt;
  • stadium 7 - steek basofiel;
  • fase 8 - gesegmenteerd.

De gevormde component circuleert van enkele uren tot meerdere dagen door de bloedbaan.

Hun belangrijkste taak is om een ​​pathologisch agens te vinden, het te onderdrukken en te voorkomen dat het door het lichaam wordt verspreid..

Bovendien hebben basofielen de volgende functies:

  • overgevoeligheid voor immunoglobulinen van categorie E - ze nemen deel aan de ontwikkeling van een allergische reactie van zowel vertraagd als onmiddellijk type;
  • activering van de afgifte van serotonine, heparine en histamine in de brandpunten van het ontstekingsproces;
  • regulering van vasculaire permeabiliteit;
  • normalisatie van het bloedstollingsproces - in de korrels van elke basofiel is er een bloedplaatjesadhesiefactor.

Structurele kenmerken zijn onder meer:

  • volumes - variëren van 8 tot 10 micron;
  • grote kern, bestaande uit of 2 lobben - S- en C-vormen;
  • lichtblauw cytoplasma;
  • een klein aantal organellen;
  • grote korrels - 0,5-1 micron, met een blauwe, helderblauwe en paarse tint (ze overlappen de kern en lossen gemakkelijk op in water en bevatten serotonine, histamine en heparine).

Indicatoren van de norm en afwijkingen daarvan

De kwantitatieve indicator van cellen wordt aangegeven en gemeten door clinici als een percentage van de totale concentratie van leukocyten. Minder vaak worden absolute waarden aangegeven in medische formulieren voor een algemeen klinisch bloedonderzoek..

Basofielen de norm in de vormen van de OBK wordt aangegeven door verschillende punten:

  • VA% is de relatieve waarde van een dergelijk bloedproduct, die kan variëren van 0,5 tot 1%;
  • VA is het absolute gehalte aan basofielen: in dergelijke gevallen wordt de hoeveelheid uitgedrukt in waarden van 0,01-0,065x10 9 g / l.

Het is opmerkelijk dat de snelheid van basofielen in het bloed alleen enigszins kan verschillen naar leeftijd, en het geslacht speelt in dit geval niet de rol van een doorslaggevende factor..

Normale indicatoren worden weergegeven in de volgende tabel:

Toegestane waarden (x10 9 g / l)

Procentueel gezien zal het aantal basofielen bij kinderen en volwassenen enigszins verschillen:

Als verhoogde waarden worden gedetecteerd tijdens een algemeen klinisch onderzoek, diagnosticeren clinici basofilie en met verlaagde tarieven praten ze over basopenie.

Hoge basofielen in het bloed kunnen worden beïnvloed door:

  • virale infectieziekten;
  • Hodgkin-lymfoom;
  • hemolytische anemie;
  • Waldenstrom's macroglobulinemie;
  • chirurgische excisie van de milt;
  • graft-versus-host-reactie;
  • myeloproliferatieve aandoeningen - dit kan chronische myeloïde leukemie, polycythaemia vera en myelofibrose omvatten;
  • inflammatoire aandoeningen, in het bijzonder het chronische beloop van dermatitis, colitis ulcerosa, bronchiale astma en chronische sinusitis;
  • acute leukemie;
  • lymfogranulomatose;
  • myxoedeem;
  • irrationeel gebruik van antithyroid-geneesmiddelen;
  • disfunctie van de schildklier, namelijk hypothyreoïdie;
  • pathologieën die leiden tot een verhoging van de oestrogeenspiegels.

Wanneer het gehalte aan basofielen in het bloed laag is, kan dit worden vergemakkelijkt door:

  • langdurige invloed van stressvolle situaties;
  • acuut verloop van een allergische reactie;
  • periode van het baren van een kind;
  • langdurig gebruik van glucocorticosteroïden;
  • het verloop van de ziekte van Itsenko-Cushing;
  • ovulatie bij vrouwen;
  • chemotherapie;
  • hyperthyreoïdie of overactieve schildklier.

De bovengenoemde ziekten en pathologische processen kunnen basofilie en basopenie veroorzaken bij zowel volwassenen als kinderen. Elk van de redenen vereist onmiddellijke medische aandacht..

Diagnostiek

Basofielen zijn de norm of de afwijkingen ervan worden alleen gedetecteerd tijdens een algemene klinische studie van de belangrijkste biologische vloeistof van het menselijk lichaam. Zo'n bloedtest omvat de studie van capillair of veneus materiaal..

Om een ​​specialist de werkelijke concentratie van dergelijke stoffen te laten detecteren, moeten patiënten eenvoudige voorbereidende maatregelen volgen:

  • Volledige weigering om te eten op de dag van het onderzoek. Het is erg belangrijk dat er ten minste 8 uur zijn verstreken sinds de laatste maaltijd. Mensen mogen alleen gezuiverd water zonder gas drinken.
  • Uitsluiting van het nemen van medicijnen enkele weken vóór de verwachte datum van een dergelijke diagnostische test. Als dit om welke reden dan ook niet mogelijk is, is het erg belangrijk om de arts hiervan op de hoogte te stellen en zeker te weten welk soort middel voor de behandeling is gebruikt..
  • De dag voor een dergelijke laboratoriumdiagnose worden alcoholische dranken, vet, gekruid en gefrituurd voedsel van het menu verwijderd.
  • Lichamelijke activiteit moet tot een minimum worden beperkt op de dag van bloedafname.

Maar zelfs als er verhoogde of verlaagde basofielen in het bloed worden aangetroffen, waarvan de snelheid niet significant verschilt in leeftijd, zullen de resultaten niet voldoende zijn om erachter te komen waarom hun concentratie is veranderd. Om de oorzakelijke factor te achterhalen, is een uitgebreid medisch onderzoek van het lichaam vereist..

Algemene diagnostiek wordt weergegeven door de volgende manipulaties uitgevoerd door de behandelende arts:

  • studie van medische geschiedenis;
  • verzameling en analyse van een levensgeschiedenis;
  • een grondig lichamelijk onderzoek;
  • een gedetailleerd onderzoek van de patiënt of zijn ouders - dit zal de arts het volledige symptomatische beeld aangeven (in sommige situaties maakt dit het mogelijk om te begrijpen welke aandoening de oorzaak was van het optreden van een bepaalde schending van de norm).

Bijkomende individuele diagnostische maatregelen omvatten uitgebreidere laboratoriumtests, een breed scala aan instrumentele procedures en consultaties met specialisten uit andere medische disciplines.

Behandeling

Momenteel zijn er geen specifieke procedures of medicijnen ontwikkeld die de concentratie van basofielen onafhankelijk kunnen normaliseren..

Als blijkt dat de norm van dergelijke bestanddelen in het bloed van vrouwen, mannen of kinderen wordt geschonden, moet de behandelende arts dringend een individueel behandelingsregime opstellen voor de onderliggende aandoening, die kan zijn:

  • conservatief;
  • bedienbaar;
  • een geïntegreerde.

Als de toename of afname van dergelijke stoffen werd vergemakkelijkt door het nemen van medicijnen, dan zal de therapie bestaan ​​uit het annuleren van het medicijn of het vervangen door minder gevaarlijke analogen. In situaties waarin de reden onvoldoende opname van voedingsstoffen in het lichaam was, is het noodzakelijk om het dieet aan te passen en vitamine- en mineralencomplexen te nemen.

Nadat een of andere bron volledig is geëlimineerd, zullen mestcellen en basofielen na korte tijd weer normaal worden..

Preventie en prognose

Tegen de achtergrond van het feit dat basofielen in het bloed van mannen, vrouwen en kinderen verschijnen in geval van pathologie, is het allereerst de moeite waard om het voorkomen ervan te voorkomen. Om dit te doen, moet u meerdere keren per jaar een volledig laboratorium- en instrumenteel onderzoek ondergaan in een medische instelling met een verplicht bezoek aan alle clinici..

Aanvullende preventieve aanbevelingen zijn:

  • volledige afwijzing van slechte gewoonten;
  • een matig actieve levensstijl aanhouden;
  • gezonde en uitgebalanceerde voeding;
  • het vermijden van de invloed van stressvolle situaties;
  • het nemen van medicijnen strikt zoals voorgeschreven door de behandelende arts.

Op zichzelf is de afwijking van basofielen van de norm niet gevaarlijk en komt deze vrij zelden voor. Er moet echter rekening worden gehouden met de factoren die tot een dergelijke overtreding hebben geleid, aangezien elke onderliggende ziekte vele gevolgen heeft..

Meer Over Tachycardie

De aorta is het belangrijkste bloedvat in het menselijk lichaam, waardoor bloed via het bloedvatensysteem naar alle inwendige organen wordt gedistribueerd, met uitzondering van de longen.

Verschillende netvliesaandoeningen vereisen verschillende behandelingen. Sommigen van hen worden uitsluitend operatief behandeld. Maar een aantal ziekten kan meestal in de beginfase worden behandeld met conservatieve methoden - met behulp van medicijnen (oogdruppels, injecties).

Oorzaken van verhoogde ESR bij kinderenHet ESR-niveau is niet constant, zelfs niet onder normale omstandigheden. Maar als ze opstaan, moeten zowel ouders als artsen dringend naar de oorzaak zoeken.

Dit artikel bespreekt de INR-bloedtest: wat het is en hoeveel moet de indicator zijn.Voor laboratoriumbeoordeling van de kwaliteit van de externe route van bloedstolling, wordt de studie van protrombinetijd (PTT) en zijn derivaten gebruikt: