Leukocytenbloedbeeld - decodering bij volwassenen en kinderen, de norm

Uit het artikel leert u wat het aantal leukocyten is en de decodering van de analyse-indicatoren bij volwassenen en kinderen. Wat betekenen afwijkingen en hoe kunt u zich voorbereiden op analyse?.

Dankzij bloedonderzoek kan de arts veel nuttige en belangrijke informatie vinden over de gezondheidstoestand van de onderzochte patiënt. De studie van een indicator, de leukocytenformule genaamd, wordt uitgevoerd om het type ziekte, de aard van het beloop, de ontwikkeling van complicaties en het opstellen van voorlopige prognoses van de ziekte te bepalen.

Wat is leukocytenformule?

Leukocytenformule is een belangrijke indicator van de numerieke verhouding van alle soorten leukocyten, berekend als een percentage, op basis van het onderzoek van een gekleurd uitstrijkje. De leukoformula is een integraal onderdeel van de uitgebreide analyse van de UAC. Het wordt op verschillende manieren bepaald in perifere bloedmonsters:

  1. Microscopie van bloed van een vingertelling wordt handmatig gedaan door middel van microscopisch onderzoek.
  2. Studie van bloed uit een ader - tellen met geautomatiseerde methoden.

Leukocyten hebben vanwege het verschil in celgrootte een specifieke locatie in het testmateriaal: neutrofielen, basofielen en eosinofielen bevinden zich aan de randen en lymfocyten met monocyten bevinden zich in het centrale deel van het uitstrijkje.

Soorten leukocyten in het leukogram

  1. Eosinofielen worden gedetecteerd bij allergieën, parasitaire invasies, infectie- en auto-immuunziekten en bij kanker.
  2. Neutrofielen helpen bij het bestrijden van acute infecties door de celmembranen van pathogene micro-organismen en hun verdere fagocytose (opvang en vernietiging van vreemde cellen) te vernietigen. Ze zijn onderverdeeld in:
  • Myelocyten (ontluikende) en metamyelocyten (jonge) cellen mogen niet aanwezig zijn in normale monsters. Verschijnen alleen bij ernstige infectieuze pathologieën of bloedziekten, vergezeld van remming van de hematopoëtische functie van het beenmerg.
  • Stab (jong) - hun aantal begint te groeien met bacteriële infecties, wanneer gesegmenteerde neutrofielen hun taak niet aankunnen.
  • Gesegmenteerde cellen (volwassen) - kwantitatief superieur ten opzichte van de rest. Nodig voor de normale werking van het immuunsysteem.
  1. Lymfocyten zijn een soort reinigers: ze vinden, identificeren en vernietigen antigenen, en dragen ook bij aan de aanvullende vorming van antilichamen door het lichaam om het immuungeheugen te verzekeren (onthouden en snelle herkenning van vreemde stoffen).
  2. Monocyten - hun belangrijkste taak is het absorberen en verwerken van dode cellen, bacterieel, viraal, enz. agentia, atypische cellen, puin van hun eigen fagocyten, enz..
  3. Basofielen - de exacte functionaliteit van deze cellen is niet betrouwbaar bestudeerd. Het is bekend dat ze allergische reacties en bloedstollingsprocessen reguleren. Worden geactiveerd wanneer er een focus van ontsteking optreedt.

Plasmacellen (plasmacellen) zijn essentieel voor de aanmaak van antilichamen. Normaal gesproken zijn ze toegestaan ​​in de analyse bij kinderen, maar bij volwassenen mogen ze dat niet zijn. Plasmacyten verschijnen alleen tijdens acute pathologie.

Wat geeft de leukocytenformule aan?

Deze analyse is informatief voor diagnostiek:

  1. Virale en bacteriële infecties (maakt differentiële diagnose mogelijk).
  2. Parasitaire invasies.
  3. Ziekten van allergische genese.
  4. Kwaadaardige gezwellen en leukemie (als een aanvullende methode voor primaire diagnose).
  5. De toestand van het immuunsysteem van de patiënt.

Decodering van het aantal leukocyten bij volwassenen

Bij het beoordelen van een bloedtest voor een leukocytenformule bij een volwassen patiënt, controleren specialisten bepaalde indicatoren en hun naleving van normale waarden.

De norm voor het decoderen van de leukoformula bij een volwassene wordt weergegeven in de tabel:

InhoudsopgaveNormale waarde
%X 10 9 / l
Stab neutrofielen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen45-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10-0.065
Monocyten3-110,09-0,6
Lymfocyten19-371.2-3.0

Elke geregistreerde afwijking van normale waarden is aanleiding voor een grondiger onderzoek. Alle verkregen resultaten worden geëvalueerd samen met de historische gegevens, klinische symptomen, klachten van patiënten en de resultaten van andere analyses.

Ontcijfering van het aantal leukocyten bij kinderen

In de analyses van het kind treden constante veranderingen op, afhankelijk van de groei en ontwikkeling van het lichaam, daarom hangt de norm van de bloedformule bij kinderen af ​​van de leeftijd. Direct na de geboorte overheersen neutrofielen in de analyses van de baby (ongeveer 65-70% van het totale aantal cellen). Lymfocyten zijn goed voor 25-30%.

Gedurende de eerste vijf dagen stijgt het aantal lymfocyten en daalt het aantal neutrofielen. Op de 5e dag wordt het eerste fysiologische kruis waargenomen - het niveau van lymfocyten bereikt 50-60% en neutrofielen - van 35 tot 47%.

Dichter bij een maand oud, produceert het lichaam van het kind meer lymfocyten dan neutrofielen, waardoor een sterk immuunsysteem ontstaat om bacteriën te weerstaan. In de gehele leukocytenmassa valt tot 65% op de lymfocyten zelf en ongeveer 15-20% op neutrofielen. Deze bloedleukoformule bij kinderen voorziet een baby van 1 jaar van een sterk immuunsysteem, wat belangrijk is voor de periode van actieve ontwikkeling..

Na het eerste jaar, wanneer het immuunsysteem al volledig is gevormd, neemt de hoeveelheid lymfocytenmassa geleidelijk af.

Op de leeftijd van vier vindt er weer een cross-over plaats, waarbij lymfocyten opnieuw worden vergeleken met neutrofielen, waardoor een barrière wordt gevormd voor de penetratie van pathogene micro-organismen. Daarna blijft het aantal neutrofielen groeien en blijft het aantal lymfocyten afnemen..

Dichter bij het zesde jaar doet de decodering van het aantal leukocyten van het kind steeds meer denken aan de analyse van een volwassene, waarbij het grootste deel op neutrofielen en lymfocyten valt.

Wat is een verschuiving in de leukocytenformule?

In de standaard leukocytenformule worden jonge neutrofielen van links naar rechts aangegeven, gevolgd door meer volwassen cellen. Bij de eerste stap wordt rekening gehouden met de verhouding tussen deze twee categorieën. Shift is ingedeeld in 3 typen: links, verjonging en rechts.

Een verschuiving in het aantal leukocyten

Wat is een verschuiving van de leukocytenformule naar links

Een aandoening die aangeeft dat jonge cellen in de bloedbaan overheersend zijn ten opzichte van volwassen cellen, maar vanwege hun zwakke biologische activiteit zijn ze niet in staat hun immuniteit normaal te handhaven. De reden voor dit fenomeen is vaak:

  • Bloedverlies.
  • Ziekten die gepaard gaan met remming van de hematopoëtische functie van het beenmerg.
  • Aseptische ontstekingsprocessen.
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Purulente infectie.
  • Bedwelming van het lichaam.

Wanneer een verschuiving van de leukocytenformule naar links wordt vastgesteld met een vaste uitgesproken verjonging, kan het resultaat bloedziekten (leukemie) betekenen.

Wat is een verschuiving van de leukocytenformule naar rechts

Een aandoening die optreedt wanneer de groei van rijpe leukocyten wordt gedetecteerd, met een overheersing ten opzichte van alle andere soorten cellen. Een dergelijke decodering is mogelijk onder dergelijke omstandigheden:

  1. Stoornis van de lever
  2. Nierstoornissen.
  3. Blootstelling aan ioniserende straling.
  4. Regelmatige bloedtransfusies.

Na de analyse berekent de laboratoriumassistent de zogenaamde shift-index, die het niveau van het totale aantal nieuwe leukocyten tot meer volwassen weergeeft..

Leukocytenbloedbeeld maakt differentiële diagnose mogelijk tussen infecties van virale en bacteriële genese, evenals om de aanwezigheid van parasitaire invasies en de aanwezigheid van neoplasmata van kwaadaardige genese te vermoeden.

Afwijkingen van noma bij volwassenen

Lymfocytose, gemanifesteerd door een toename van de concentratie van lymfocyten in de bloedbaan, kan wijzen op de ontwikkeling van een van de volgende pathologieën:

  • Waterpokken.
  • Syfilis.
  • Rodehond.
  • Leukemie.
  • Lymfoom.
  • Tuberculose.
  • Mazelen.

Een laag aantal lymfocyten kan worden opgemerkt tegen de achtergrond:

  • Immunosuppressieve aandoeningen.
  • Auto-immuunziekten.
  • Nierstoornissen.
  • Tekort aan voedingsstoffen en sporenelementen.
  • Bestralingstherapie.
  • Behandelingen met corticosteroïden.

Een toename van het aantal neutrofielen is een belangrijke indicator voor de volgende ziekten:

  • Acute bloeding.
  • Intoxicatie.
  • Ontwikkeling van ziekten van bacteriële etiologie.
  • Myocardinfarct.
  • Vasculitis.
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Auto-immuunpathologieën.

Als de interpretatie van de analyse een lage concentratie neutrofielen laat zien, kunnen artsen de volgende pathologieën vermoeden:

  • Immunosuppressieve aandoeningen.
  • Effect van ioniserende straling.
  • Progressieve infectieziekte.

De groei van monocyten geeft de volgende voorwaarden aan:

  • Infecties door invloed van bacteriën.
  • Voortgang van reumatoïde artritis.
  • Infectieuze mononucleosis.
  • Parasitaire invasies.
  • Hemoblastose.

Een lage concentratie monocyten in de lymfocytenformule helpt bij het vermoeden van longtuberculose. Als er een hoog gehalte aan basofielen wordt gevonden, kan men denken aan de aanwezigheid van chronische myeloïde leukemie of erythremie. Het ontcijferen van de leukocytenformule bij volwassenen kan een toename van eosinofielen laten zien, die vaak wordt gedetecteerd tijdens:

  • Allergie.
  • roodvonk.
  • Parasitaire besmetting.
  • Huidpathologieën.
  • Eosinofiele leukemie.

Een afname van eosinofielen bij een volwassene kan worden veroorzaakt door progressieve buiktyfus of bijnierhyperactiviteit. Het decoderen van het leukogram wordt uitgevoerd met een beoordeling van nucleaire verschuivingen, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan de verhouding van rijpe en onrijpe neutrofielen.

Op dit moment wordt de leukocytenformule beschouwd als een van de belangrijkste indicatoren bij de diagnose. Het uitvoeren van een CBC met een beoordeling van het leukogram maakt het mogelijk om te praten over de aanwezigheid van acute pathologische aandoeningen, de effectiviteit van het voorgeschreven therapeutische beloop en mogelijke voorspellingen voor de toekomst.

Mogelijke afwijkingen van de norm bij kinderen

Alle veranderingen in het leukogram, of het nu gaat om een ​​verschuiving van de leukocytenformule naar links of naar rechts, evenals een toename of afname van de leukocytenindex van intoxicatie bij een kind, duiden altijd op het begin of de progressie van verschillende pathologieën.

Een hoge concentratie van lymfocyten (lymfocytose) wordt gediagnosticeerd wanneer het lichaam wordt aangetast door een infectie van welke etiologie dan ook:

  • Kinkhoest.
  • Griep.
  • Rodehond.
  • Mazelen.
  • Tuberculose, enz..

Naast het bovenstaande kan een toename van de celconcentratie ziekten veroorzaken zoals astma, auto-immuunpathologieën, reacties van allergische genese. Een significant tekort aan leukocyten op deze leeftijd (lymfocytopenie) duidt op een pathologische schade aan het beenmerg.

Een groot aantal neutrofielen (neutrofilie) of een neutrofiele verschuiving naar links in de eerste levensdagen is een fysiologische aandoening. Verder is er een cross-over van de leukocytenformule.

Pathologische neutrofilie kan wijzen op een ontsteking van de navelstrengwond (omphalitis), enterocolitis, streptokokkeninfectie, enz..

Een toename van het aantal monocyten wordt gekenmerkt als een aandoening (monocytose) die optreedt als gevolg van een schimmel- of virale infectie. In deze situatie moeten de symptomen worden beoordeeld aan de hand van enkele visuele tekenen:

  • Lymfadenopathie.
  • Ontsteking in de nasopharynx en larynx.
  • Hepatomegalie en gevoeligheid in het rechter hypochondrium.

Bovendien wordt een verschuiving van het aantal leukocyten naar rechts of links vaak geassocieerd met een tekort aan monocyten (monocytopenie). Een vergelijkbare aandoening kan zich ontwikkelen bij een tekort aan B-vitamines en foliumzuur. Dit probleem gaat vaak gepaard met ijzertekort of bloedarmoede met B12- en folaattekort..

Een toename van het aantal basofielen (basofilie) is een vrij zeldzame aandoening. De reden kan de aanwezigheid zijn van tuberculose, laesies van de lymfeklieren, myeloïde leukemie bij de patiënt.

Eosinofielen kunnen ook een verschuiving in de leukocytenformule naar links of naar rechts hebben. Eosinofilie kan te wijten zijn aan allergieën of de aanwezigheid van parasitaire wormen.

Indicaties voor analyse

Het verzamelen van biomateriaal voor de daaropvolgende beoordeling van het leukogram is aan te raden in een van de volgende gevallen:

  • Passage van professioneel onderzoek.
  • Zwangerschapsplanning.
  • Voorbereiding op een operatie.
  • Diagnostiek van elke pathologie (leukocytenformule verwijst naar een van de belangrijkste soorten marcherende KLA).
  • Verergering van chronische pathologie.
  • Acute buikpijn, meer zweten 's nachts, vermagering, kortademigheid, diarree, gezwollen lymfeklieren.

Klinische indicaties voor de aanstelling van een CBC met een leukogram:

  • Hyperthermie.
  • Koortsige toestand.
  • Pijnlijke gewrichten.
  • Pijn in het lichaam, algemene malaise.
  • Hoofdpijn.
  • De noodzaak van een differentiële diagnose tussen virale en bacteriële infecties.
  • Gezwollen lymfeklieren.
  • Verhoogde bloeding.
  • Pustuleuze uitslag op het lichaam.
  • Immunosuppressiva gebruiken.
  • Chemotherapie of bestralingstherapie.
  • Nacht zweet.
  • Routineonderzoek tijdens ziekenhuisopname.
  • Routineonderzoek bij zwangere vrouwen.

Voorbereiding voor analyse

Om de meest betrouwbare testresultaten te verkrijgen, moet de patiënt zich zeker voorbereiden op de bloedafname:

  1. Bloed wordt 's ochtends strikt op een lege maag afgenomen (vanaf het moment van eten tot analyse is het noodzakelijk om meer dan 10 uur te weerstaan). Enige tijd voor de ingreep kunt u een glas gewoon water drinken.
  2. U moet vette, gerookte, pittige gerechten en tonische dranken (koffie, sterke thee, energiedranken) en alle alcohol 3-4 dagen voor de ingreep uit uw dagelijkse menu verwijderen.
  3. 1-2 uur voor het geplande tijdstip van bloedafname, mag u niet roken (sigaretten, waterpijpen), u mag geen gewichten heffen, nerveus zijn.

Direct na afname wordt de reageerbuis met biomateriaal voor onderzoek naar het laboratorium gestuurd. De laboratoriumassistent bepaalt met een microscoop de verhouding van alle zichtbare leukocyten en berekent het leukogram. Bovendien kan een automatische analyser worden gebruikt voor nauwkeurigere en snellere resultaten..

Analyse techniek

Berekeningen van de leukocytenformule worden uitgevoerd door gekwalificeerde gezondheidswerkers door uitstrijkjes onder een microscoop te bestuderen.

Daarnaast wordt vaak een geautomatiseerde hematologieanalysator gebruikt. Als bepaalde afwijkingen worden vastgesteld, wordt een aanvullende microscopische beoordeling van het uitstrijkje uitgevoerd, met een beschrijving van de duidelijke morfologie van zichtbare cellen en verduidelijking van het leukogram.

Automatische apparaten maken het mogelijk om betere resultaten te verkrijgen: op technologie is het mogelijk om meer dan 2000 cellen te onderzoeken, en onder een microscoop slechts 200. Tijdens een bloedtest op de analysator zal het resultaat informatiever zijn.

Automatisch tellen heeft ook een aantal nadelen, omdat het geen onderscheid kan maken tussen neutrofielen naar gesegmenteerde en steeksoorten..

conclusies

Deze analyse is gemakkelijk uit te voeren, vereist geen dure apparatuur en reagentia en kan daarom in elk laboratorium worden uitgevoerd.

Het is zeer informatief en kan worden gebruikt voor primaire diagnostiek. Hiermee kunt u de aanwezigheid van infectie, parasieten en allergische reacties vaststellen, de aanwezigheid van kwaadaardige neoplasmata, immuunpathologieën, bloedziekten, enz. Vermoeden..

De bloedtestsnelheid ontcijferen

Het is moeilijk om de diagnostische waarde van een bloedtest te overschatten. Met behulp van deze studie kunt u de toestand van de menselijke gezondheid beoordelen, de ontwikkeling van ontstekingsprocessen, infectieziekten, bloedziekten bepalen.

Meestal krijgen patiënten een klinische (algemene) bloedtest toegewezen. In sommige gevallen geeft de arts een algemene bloedtest met een leukocytenformule. Overweeg wat deze studie is, welke waarden van de indicatoren van de norm bij het decoderen van de bloedtest.

Voltooi het bloedbeeld met het aantal leukocyten

Leukocytenformule - de procentuele bepaling van de relatieve hoeveelheid verschillende soorten leukocyten. In totaal worden vijf soorten leukocyten bepaald - lymfocyten, neutrofielen, monocyten, basofielen, eosinofielen.

Bepaling van de leukocytenformule wordt gebruikt bij de diagnose van inflammatoire, infectieuze, hematologische aandoeningen. Bovendien wordt het gebruikt om de ernst van het beloop van de ziekte te beoordelen, de effectiviteit van de therapie te volgen..

Het is onmogelijk om te praten over de specificiteit van veranderingen in de leukocytenformule. Veranderingen in de indicatoren zijn vaak van vergelijkbare aard voor verschillende pathologieën. Tegelijkertijd kunnen bij dezelfde ziekte verschillende patiënten ongelijke veranderingen in het aantal leukocyten hebben..

Bij het decoderen van een bloedtest met een formule wordt rekening gehouden met leeftijdskenmerken, wat vooral belangrijk is bij de diagnose van ziekten bij kinderen.

Een bloedtest decoderen met leukoformula

Alleen een specialist kan een bloedtest professioneel ontcijferen. Geen gratis online transcriptie van een bloedtest kan een competente interpretatie van de testresultaten door een arts vervangen. Maar elke persoon kan de waarden van de belangrijkste kenmerken van het bloed van zijn analyse vergelijken met de snelheid waarmee de bloedtest wordt gedecodeerd. Om dit te doen, geven we de normale indicatoren van een bloedtest met een leukocytenformule en bepalen we wat hun afwijkingen kunnen aangeven..

  1. Hemoglobine is een speciaal eiwit dat in rode bloedcellen wordt aangetroffen. Het is verantwoordelijk voor het transport van zuurstof naar alle organen en van kooldioxide naar de longen. De norm van hemoglobine in het bloed bij mannen is 130-160 g / l, bij vrouwen - 120-140 g / l, bij kinderen jonger dan 6 jaar - 100-140 g / l, tot 12 jaar - 120-150 g / l.
    Het hemoglobinegehalte in het bloed neemt toe met uitdroging, diabetes mellitus, hart- of longfalen, ziekten van de hematopoëtische organen. Een afname van hemoglobine in het bloed duidt op de ontwikkeling van bloedarmoede, leukemie.
  2. Het aantal rode bloedcellen - rode bloedcellen die zuurstof en kooldioxide vervoeren. Het normale gehalte aan erytrocyten bij mannen is 4,0-5,0 × 10 12 / l, bij vrouwen - 3,6-4,6 × 10 12 / l, bij kinderen jonger dan 6 jaar - 5,0-15,5 × 10 12 / l, tot 12 jaar oud - 4,0-13,5 × 10 12 / l.
    Het gehalte aan erytrocyten neemt toe met sinusitis, bronchitis, phlegmon, leukemie, verergering van reuma. Een afname van het aantal erytrocyten kan wijzen op de ontwikkeling van infectie- en virale ziekten, hypovitaminose en sommige soorten leukemie.
  3. Hematocriet is het percentage van het volume erytrocyten in het totale volume bloedplasma. Het hematocrietpercentage bij mannen is 42-50%, bij vrouwen - 34-47%, bij kinderen jonger dan 6 jaar - 31-42%, tot 12 jaar oud - 33-43%.
    Verhoogde hematocriet wordt waargenomen bij uitdroging, diabetes, erythremie, ademhalings- of hartfalen. Een verlaagde hematocriet kan gepaard gaan met bloedarmoede en nierfalen.
  4. Het aantal leukocyten - witte bloedcellen die betrokken zijn bij de immuunafweer van het lichaam. De norm van leukocyten in het bloed bij volwassenen is 4,0-9,0 × 10 9 / l, bij kinderen jonger dan 6 jaar - 5,0-15,0 × 10 9 / l, tot 12 jaar oud - 4,5-13,5 × 10 9 / l.
    Een toename van het aantal leukocyten wordt waargenomen bij etterende ontstekingsprocessen, acute reuma, leukemie en andere kwaadaardige ziekten. Een afname van het aantal leukocyten treedt op bij infectie- en virale ziekten, reumatische aandoeningen, sommige soorten leukemie.
    Bij een bloedtest met een leukocytenformule wordt het gehalte aan verschillende soorten leukocyten bepaald als percentage van hun totale aantal.
  5. Neutrofielen zijn een soort leukocyten die in twee vormen voorkomen: volwassen vormen of gesegmenteerde en onrijpe vormen of steek. Dit is het meest voorkomende type witte bloedcel, waarvan de belangrijkste functie is om het lichaam tegen infectie te beschermen. De norm van gesegmenteerde neutrofielen bij volwassenen is 50-70%, bij kinderen jonger dan 6 jaar - 28-55%, tot 12 jaar oud - 43-60%. Het percentage steekneutrofielen bij kinderen onder de 16 jaar is 1-5%, bij volwassenen - 1-3%.
    Het aantal neutrofielen in het bloed neemt toe met ziekten zoals longontsteking, bronchitis, sinusitis, tonsillitis, ontstekingsziekten van inwendige organen, stofwisselingsstoornissen en kwaadaardige neoplasmata. Een afname van het gehalte aan neutrofielen treedt op bij infectieziekten, bloedziekten, thyreotoxicose.
    Bij een bloedtest met een leukocytenformule is er zo'n definitie als een verschuiving in de leukocytenformule.
    Een verschuiving van het aantal leukocyten naar rechts duidt op een afname van het aantal steekneutrofielen en een toename van het aantal gesegmenteerde neutrofielen. Deze aandoening is typisch voor lever- en nieraandoeningen, megaloblastaire bloedarmoede..
    Een verschuiving van de leukocytenformule naar links betekent een toename van het gehalte aan steekneutrofielen in het bloed, het verschijnen van metamyelocyten, myelocyten (onrijpe leukocyten). Een dergelijke verschuiving vindt plaats bij acute infecties, acidose.
  6. Eosinofielen zijn leukocyten die deelnemen aan de strijd tegen kwaadaardige cellen, het lichaam reinigen van gifstoffen en parasitaire infecties. Het percentage eosinofielen in het bloed van volwassenen en kinderen is 1-5%.
    Een toename van deze indicator treedt op bij parasitaire en infectieziekten, allergische reacties, ziekten van het hematopoietische systeem en tumorprocessen. Een afname van eosinofielen in het bloed wordt waargenomen bij intoxicatie, etterende processen.
  7. Monocyten zijn de grootste witte bloedcellen, die lichaamsvreemde stoffen herkennen. De norm van monocyten bij volwassenen en kinderen na 2 jaar is 3-9%, bij kinderen jonger dan 2 jaar - 4-10%.
    Een toename van monocyten kan een symptoom zijn van een virale, schimmel-, parasitaire infectie, reumatische aandoeningen, ziekten van het hematopoëtische systeem. Een afname van het aantal monocyten treedt op bij aplastische anemie, etterende laesies.
  8. Basofielen zijn een soort witte bloedcellen die betrokken zijn bij de vorming van ontstekingsreacties van het vertraagde type. Bij het decoderen van een bloedtest met een leukoformule is de norm van basofielen 0,0-0,5%.
    Een toename van basofielen in het bloed duidt op allergieën, hypothyreoïdie, chronische myeloïde leukemie, waterpokken, hemolytische anemie.
  9. Lymfocyten zijn een soort leukocyten die betrokken zijn bij cellulaire en humorale (via antilichamen) immuniteit. De norm van lymfocyten in het bloed bij volwassenen is 20-40%, bij kinderen jonger dan 6 jaar - 33-60%, tot 12 jaar oud - 30-45%.

Het gehalte aan lymfocyten in het bloed neemt toe met ARVI, virale infecties, ziekten van het bloedsysteem. Verminderde lymfocyten zijn bij tuberculose, systemische lupus erythematosus, lymfogranulomatose, HIV-infectie.

Klinische bloedtest met een leukocytenformule

Een gedetailleerde studie van de kwalitatieve en kwantitatieve samenstelling van bloed, waarbij de kenmerken van erytrocyten en hun specifieke indicatoren (MCV, MCH, MCHC, RDW), leukocyten en hun variëteiten in percentage (leukocytenformule) en bloedplaatjes worden gegeven. Gebruikt om de behandeling van vele ziekten te diagnosticeren en te volgen.

Compleet bloedbeeld (CBC) met differentieel.

SLS (natriumlaurylsulfaat) - methode + flowcytometrie.

* 10 ^ 9 / l - 10 in st. 9 / l;

* 10 ^ 12 / l - 10 in st. 12 / l;

g / l - gram per liter;

mm / uur. - millimeter per uur.

Welk biomateriaal kan worden gebruikt voor onderzoek?

Veneus, capillair bloed.

Hoe u zich goed kunt voorbereiden op de studie?

  • Elimineer alcohol uit het dieet binnen 24 uur vóór het onderzoek.
  • Kinderen jonger dan 1 jaar eten 30-40 minuten voor het onderzoek niet.
  • Kinderen van 1 tot 5 jaar eten 2-3 uur voor het onderzoek niet.
  • Eet 8 uur voor de studie niet, u kunt schoon niet-koolzuurhoudend water drinken.
  • Elimineer fysieke en emotionele stress binnen 30 minuten vóór de studie.
  • Rook niet binnen 30 minuten voor het onderzoek.

Algemene informatie over het onderzoek

Een klinische bloedtest met een leukocytentelling is een van de meest uitgevoerde tests in de medische praktijk. Tegenwoordig is deze studie geautomatiseerd en kunt u gedetailleerde informatie verkrijgen over het aantal en de kwaliteit van bloedcellen: erytrocyten, leukocyten en bloedplaatjes. Vanuit praktisch oogpunt moet de arts zich primair concentreren op de volgende parameters van deze analyse:

  1. Hb (hemoglobine) - hemoglobine;
  2. MCV (gemiddeld corpusculair volume) - het gemiddelde volume van een erytrocyt;
  3. RDW (RBC-distributiebreedte) - verdeling van erytrocyten naar volume;
  4. Het totale aantal rode bloedcellen;
  5. Totaal aantal bloedplaatjes;
  6. Het totale aantal leukocyten;
  7. Leukocytenformule - het percentage verschillende leukocyten: neutrofielen, lymfocyten, monocyten, eosinofielen en basofielen.

Door het bepalen van deze parameters kan de diagnose gesteld worden van aandoeningen zoals anemie / polycytemie, trombocytopenie / trombocytose en leukopenie / leukocytose, die beide symptomen van een ziekte kunnen zijn of als onafhankelijke pathologieën kunnen werken..

Houd bij het interpreteren van de analyse rekening met het volgende:

  • Bij 5% van de gezonde mensen wijken bloedtestwaarden af ​​van de geaccepteerde referentiewaarden. Aan de andere kant kan de patiënt een significante afwijking vertonen van zijn gebruikelijke indicatoren, die tegelijkertijd binnen de geaccepteerde normen blijven. Om deze reden moeten de testresultaten worden geïnterpreteerd in de context van de individuele routine van elk individu..
  • Het bloedbeeld varieert per ras en geslacht. Dus bij vrouwen zijn het aantal en de kwaliteitskenmerken van erytrocyten lager en het aantal bloedplaatjes hoger dan bij mannen. Ter vergelijking: mannen - Hb 12,7-17,0 g / dl, erytrocyten 4,0-5,6 × 10 12 / l, bloedplaatjes 143-332 × 10 9 / l, vrouwen - Hb 11,6-15, 6 g / dl, erytrocyten 3,8-5,2 × 10 12 / l, bloedplaatjes 169-358 × 10 9 / l. Bovendien zijn hemoglobine, neutrofielen en bloedplaatjes lager bij zwarte mensen dan bij blanken..

Waar het onderzoek voor wordt gebruikt?

  • Voor de diagnose en monitoring van de behandeling van vele ziekten.

Wanneer het onderzoek is gepland?

  • Tijdens een routineonderzoek;
  • als de patiënt klachten of symptomen heeft van een ziekte.

Algemene (klinische) bloedtest met uitgebreide formule

Kosten afzonderlijk Complexe kosten
Selecteer Ga naar winkelwagen

Algemene bloedtest verlengd

Uitgebreid bloedbeeld omvat het aantal leukocyten en ESR

Een bloedtest met een leukocytenformule: waar is nodig?

Bloedonderzoek met een leukocytenformule: decodering

ALGEMENE REGELS VOOR DE VOORBEREIDING OP BLOEDTESTS

Voor de meeste onderzoeken wordt aanbevolen om 's ochtends op een lege maag bloed te doneren, dit is vooral belangrijk als er dynamische monitoring van een bepaalde indicator wordt uitgevoerd. Voedselopname kan zowel de concentratie van de bestudeerde parameters als de fysische eigenschappen van het monster rechtstreeks beïnvloeden (verhoogde troebelheid - lipemie - na het eten van een vette maaltijd). Indien nodig kunt u na 2 tot 4 uur vasten overdag bloed doneren. Het wordt aanbevolen om 1-2 glazen niet-koolzuurhoudend water te drinken kort voordat bloed wordt afgenomen, dit zal helpen om het bloedvolume te verzamelen dat nodig is voor het onderzoek, de viscositeit van het bloed te verlagen en de kans op bloedstolsels in de reageerbuis te verkleinen. Het is noodzakelijk om fysieke en emotionele stress uit te sluiten, 30 minuten voor het onderzoek roken. Bloed voor onderzoek wordt uit een ader genomen.

Methodologie voor het uitvoeren van een algemene bloedtest

Om nauwkeurige en correcte resultaten van de UAC te verkrijgen, wordt aanbevolen om bij het doneren bloed uit een ader af te nemen. Dit is zo omdat:

  • de technologie van het werk van hematologische analysatoren wordt ontwikkeld rekening houdend met het feit dat het bloed veneus zal zijn;
  • op dezelfde basis werden normale indicatoren van een algemene bloedtest uitgewerkt;
  • de procedure voor het nemen van materiaal van de vinger is gunstiger voor de vorming van microstolsels, wat de resultaten van het onderzoek verstoort.

Compleet bloedbeeld met aantal leukocyten + ESR

Compleet bloedbeeld (CBC).

Dit is de meest gebruikelijke bloedtest, die het bepalen van de hemoglobineconcentratie, het aantal erytrocyten, leukocyten en bloedplaatjes per volume-eenheid, hematocriet- en erytrocytenindices (MCV, MCH, MCHC) omvat.

Indicaties ten behoeve van de analyse:

  • screening en apotheekonderzoeken;
  • monitoring van lopende therapie;
  • differentiële diagnose van bloedziekten.

Wat is hemoglobine (Hb, hemoglobine)?

Hemoglobine is een respiratoir bloedpigment, dat zich in erytrocyten bevindt en betrokken is bij het transport van zuurstof en kooldioxide, regulering van de zuur-base toestand.

Hemoglobine bestaat uit twee delen, eiwit en ijzer. Bij mannen is het hemoglobinegehalte iets hoger dan bij vrouwen. Kinderen jonger dan één jaar hebben een fysiologische daling van de hemoglobine-indices.Fysiologische vormen van hemoglobine:

  • oxyhemoglobine (HbO2) - een combinatie van hemoglobine met zuurstof - wordt voornamelijk gevormd in arterieel bloed en geeft het een scharlakenrode kleur;
  • verminderde hemoglobine of deoxyhemoglobine (HbH) - hemoglobine dat zuurstof aan weefsels heeft gegeven;
  • carboxyhemoglobine (HbCO2) - een verbinding van hemoglobine met koolstofdioxide - wordt voornamelijk gevormd in veneus bloed, dat als resultaat een donkere kersenkleur krijgt.

Wanneer de concentratie van hemoglobine kan toenemen?

Voor ziekten en aandoeningen:

leidend tot verdikking van het bloed (brandwonden, aanhoudend braken, darmobstructie, uitdroging of langdurige uitdroging);

vergezeld van een toename van het aantal erytrocyten - primaire en secundaire erytrocytose (hoogteziekte, chronische obstructieve longziekte, schade aan de bloedvaten van de longen, zwaar roken van tabak, erfelijke hemoglobinopathieën met een verhoogde affiniteit van hemoglobine voor zuurstof en een tekort aan 2,3-difosfoglyceraat in erytrocyten, hart, polycystische nierziekte, hydronefrose, nierarteriestenose als gevolg van lokale renale ischemie, renaal adenocarcinoom, cerebellair hemangioblastoom, Hippel-Lindau-syndroom, hematoom, uterusmyoma, atriummyxoom, tumorziekten van de endocriene klieren, enz.);

fysiologische omstandigheden (voor inwoners van hooglanden, piloten, klimmers, na verhoogde fysieke activiteit, langdurige stress).

Wanneer de hemoglobineconcentratie kan afnemen?

Met anemie van verschillende etiologieën (post-hemorragisch acuut met acuut bloedverlies; ijzertekort met chronisch bloedverlies, na resectie of met ernstige schade aan de dunne darm; erfelijk, geassocieerd met verminderde synthese van porfyrines; hemolytische anemieën geassocieerd met verhoogde vernietiging van rode bloedcellen; aplastische anemieën geassocieerd met de toxische effecten van bepaalde medicijnen chemische stoffen, idiopathisch, waarvan de oorzaak onduidelijk is; megaloblastaire anemieën geassocieerd met tekorten aan vitamine B12 en foliumzuur; bloedarmoede door loodvergiftiging).

Bij overhydratie (een toename van het circulerend plasmavolume als gevolg van ontgiftingstherapie, eliminatie van oedeem, enz.).

Wat is erytrocyten (rode bloedcellen, RBC)?

Erytrocyten zijn zeer gespecialiseerde niet-nucleaire bloedcellen in de vorm van biconcave schijven. Door deze vorm is het oppervlak van de erytrocyten groter dan wanneer het de vorm van een bal had. Deze speciale vorm van erytrocyten draagt ​​bij aan hun hoofdfunctie: de overdracht van zuurstof van de longen naar de weefsels en kooldioxide van de weefsels naar de longen, en ook vanwege deze vorm hebben rode bloedcellen een groter vermogen tot omkeerbare vervorming bij het passeren van smalle gebogen haarvaten. Erytrocyten worden gevormd uit reticulocyten bij het verlaten van het beenmerg. Ongeveer 1% van de erytrocyten wordt op één dag vernieuwd. De gemiddelde levensduur van rode bloedcellen is 120 dagen.

Wanneer het aantal rode bloedcellen kan stijgen (erytrocytose)?

Erythremie, of de ziekte van Vakez, is een van de varianten van chronische leukemie (primaire erytrocytose).

absoluut - veroorzaakt door hypoxische aandoeningen (chronische longaandoeningen, aangeboren hartafwijkingen, verhoogde fysieke activiteit, verblijf op grote hoogte); geassocieerd met verhoogde productie van erytropoëtine, dat de erytropoëse stimuleert (nierparenchymkanker, hydronefrose en polycystische nierziekte, leverparenchymkanker, goedaardige familiaire erytrocytose); geassocieerd met een overmaat adrenocorticosteroïden of androgenen (feochromocytoom, de ziekte / het syndroom van Itsenko-Cushing, hyperaldosteronisme, cerebellair hemangioblastoom);

relatief - met verdikking van het bloed, wanneer het plasmavolume afneemt met behoud van het aantal rode bloedcellen (uitdroging, overmatig zweten, braken, diarree, brandwonden, toenemend oedeem en ascites; emotionele stress; alcoholisme; roken; systemische hypertensie).

Wanneer het aantal rode bloedcellen kan afnemen (erytrocytopenie)?

Voor bloedarmoede van verschillende etiologieën: als gevolg van ijzertekort, eiwitten, vitamines, aplastische processen, hemolyse, hemoblastose, metastase van kwaadaardige neoplasmata.

Wat zijn erytrocytenindices (MCV, MCH, MCHC)?

Indices die een kwantitatieve beoordeling van de belangrijkste morfologische kenmerken van erytrocyten mogelijk maken.

MCV - gemiddeld erytrocytenvolume (gemiddeld celvolume).

Dit is een nauwkeurigere parameter dan een visuele beoordeling van de grootte van rode bloedcellen. Het is echter niet betrouwbaar in de aanwezigheid van een groot aantal abnormale rode bloedcellen (bijvoorbeeld sikkelcellen) in het bloedmonster.

Op basis van de MCV-waarde worden anemieën onderscheiden:

  • microcytische MCV 100 fl (B12- en folaatdeficiëntieanemieën).

MCH - het gemiddelde gehalte aan hemoglobine in de erytrocyt (gemiddelde celhemoglobine).

Deze indicator bepaalt het gemiddelde hemoglobinegehalte in een enkele erytrocyt. Het is vergelijkbaar met de kleurindicator, maar geeft nauwkeuriger de synthese van Hb en zijn gehalte in de erytrocyt weer. Op basis van deze index kan anemie worden onderverdeeld in normo-, hypo- en hyperchrome:

  • normochromie is kenmerkend voor gezonde mensen, maar het kan ook voorkomen bij hemolytische en aplastische anemieën, evenals anemieën geassocieerd met acuut bloedverlies;
  • hypochromie wordt veroorzaakt door een afname van het volume van erytrocyten (microcytose) of een afname van het hemoglobinegehalte in een erytrocyt met een normaal volume. Dit betekent dat hypochromie kan worden gecombineerd met een afname van het volume van erytrocyten, en kan worden waargenomen met normo- en macrocytose. Komt voor bij bloedarmoede door ijzertekort, bloedarmoede bij chronische ziekten, thalassemie, bij sommige hemoglobinopathieën, loodvergiftiging, verstoorde porfyrinesynthese;
  • hyperchromie is niet afhankelijk van de mate van verzadiging van erytrocyten, hemoglobine, maar is alleen te wijten aan het volume van rode bloedcellen. Het wordt waargenomen bij megaloblastische, veel chronische hemolytische anemieën, hypoplastische anemie na acuut bloedverlies, hypothyreoïdie, leveraandoeningen, bij gebruik van cytostatica, anticonceptiva, anticonvulsiva.

MCHC (gemiddelde celhemoglobineconcentratie).

De gemiddelde hemoglobineconcentratie in de erytrocyt weerspiegelt de verzadiging van de erytrocyt met hemoglobine en karakteriseert de verhouding tussen de hoeveelheid hemoglobine en het volume van de cel. In tegenstelling tot MCH is het dus niet afhankelijk van het volume van de erytrocyt.

Een toename van MCHS wordt waargenomen bij hyperchrome anemieën (aangeboren sferocytose en andere sferocytische anemieën).

Een afname van MCHS kan gepaard gaan met ijzertekort, sideroblastische anemie, thalassemie.

Wat is hematocriet (Ht, hematocriet)?

Dit is de volumefractie van erytrocyten in volbloed (de verhouding tussen de volumes erytrocyten en plasma), die afhangt van het aantal en het volume erytrocyten.

De hematocriet wordt veel gebruikt om de ernst van bloedarmoede te beoordelen, waarbij deze kan worden teruggebracht tot 25-15%. Deze indicator kan echter niet kort na bloedverlies of bloedtransfusie worden geschat, omdat u kunt foutief verhoogde of foutief verlaagde resultaten krijgen.

De hematocriet kan licht afnemen bij bloedafname in rugligging en toenemen bij langdurige compressie van de ader met een tourniquet bij bloedafname..

Wanneer de hematocriet kan stijgen?

Erythremie (primaire erytrocytose).

Secundaire erythrocytose (aangeboren hartafwijkingen, ademhalingsfalen, hemoglobinopathieën, neoplasmata van de nieren, vergezeld van verhoogde vorming van erytropoëtine, polycysteuze nierziekte).

Een afname van het circulerend plasmavolume (bloedverdikking) met brandwondenziekte, peritonitis, uitdroging van het lichaam (ernstige diarree, onoverkomelijk braken, overmatig zweten, diabetes).

Wanneer de hematocriet kan dalen?

  • Anemieën.
  • Verhoogd circulerend bloedvolume (tweede helft van de zwangerschap, hyperproteïnemie).
  • Hyperhydratie.

Wat zijn witte bloedcellen (WBC)?

Leukocyten of witte bloedcellen zijn kleurloze cellen van verschillende groottes (van 6 tot 20 micron), rond of onregelmatig van vorm. Deze cellen hebben een kern en kunnen onafhankelijk bewegen als een eencellig organisme - een amoebe. Het aantal van deze cellen in het bloed is aanzienlijk lager dan dat van rode bloedcellen. Leukocyten zijn de belangrijkste beschermende factor in de strijd van het menselijk lichaam tegen verschillende ziekten. Deze cellen zijn "gewapend" met speciale enzymen die micro-organismen kunnen "verteren", vreemde proteïnesubstanties kunnen binden en afbreken en vervalproducten die in het lichaam worden gevormd tijdens de vitale activiteit. Bovendien produceren sommige vormen van leukocyten antilichamen - eiwitdeeltjes die vreemde micro-organismen infecteren die de bloedbaan, slijmvliezen en andere organen en weefsels van het menselijk lichaam binnendringen. Leukocytenvorming (leukopoëse) vindt plaats in het beenmerg en de lymfeklieren.

Er zijn 5 soorten leukocyten:

  • neutrofielen,
  • lymfocyten,
  • monocyten,
  • eosinofielen,
  • basofielen.

Wanneer het aantal witte bloedcellen kan stijgen (leukocytose)?

  • Acute infecties, vooral als hun veroorzakers kokken zijn (stafylokokken, streptokokken, pneumokokken, gonococcen). Hoewel een aantal acute infecties (tyfus, paratyfus, salmonellose, enz.) In sommige gevallen kan leiden tot leukopenie (een afname van het aantal leukocyten).
  • Suppuratie- en ontstekingsprocessen van verschillende lokalisatie: pleura (pleuritis, empyeem), buikholte (pancreatitis, appendicitis, peritonitis), onderhuids weefsel (panaritium, abces, phlegmon), enz..
  • Reumatische aanval.
  • Intoxicatie, inclusief endogeen (diabetische acidose, eclampsie, uremie, jicht).
  • Kwaadaardige neoplasma's.
  • Verwondingen, brandwonden.
  • Acute bloeding (vooral als de bloeding intern is: in de buikholte, pleuraholte, gewricht of in de directe omgeving van de dura mater).
  • Operationele interventies.
  • Interne hartaanvallen (myocardium, longen, nieren, milt).
  • Myelo- en lymfatische leukemie.
  • Het resultaat van de werking van adrenaline en steroïde hormonen.
  • Reactieve (fysiologische) leukocytose: blootstelling aan fysiologische factoren (pijn, koud of warm bad, lichaamsbeweging, emotionele stress, blootstelling aan zonlicht en UV-straling); menstruatie; periode van arbeid.

Als het aantal witte bloedcellen laag kan zijn (leukopenie)?

  • Sommige virale en bacteriële infecties (influenza, buiktyfus, tularemie, mazelen, malaria, rubella, bof, infectieuze mononucleosis, miliaire tuberculose, aids).
  • Sepsis.
  • Beenmerg hypo- en aplasie.
  • Schade aan het beenmerg door chemicaliën, medicijnen.
  • Blootstelling aan ioniserende straling.
  • Splenomegalie, hypersplenie, aandoening na splenectomie.
  • Acute leukemie.
  • Myelofibrose.
  • Myelodysplastische syndromen.
  • Plasmacytoom.
  • Beenmergmetastasen van neoplasmata.
  • Ziekte van Addison-Birmer.
  • Anafylactische shock.
  • Systemische lupus erythematosus, reumatoïde artritis en andere collagenosen.
  • Ontvangst van sulfonamiden, chlooramfenicol, analgetica, niet-steroïd. ontstekingsremmende geneesmiddelen, thyreostatica, cytostatica.

Wat is bloedplaatjes (PLT)?

Bloedplaatjes of bloedplaatjes zijn de kleinste van de cellulaire elementen van het bloed, met een grootte van 1,5-2,5 micron. Bloedplaatjes vervullen angiotrofische, adhesieve aggregatiefuncties, nemen deel aan de processen van coagulatie en fibrinolyse en zorgen voor retractie van het bloedstolsel. Ze kunnen op hun membraan circulerende immuuncomplexen, stollingsfactoren (fibrinogeen), anticoagulantia, biologisch actieve stoffen (serotonine) voortzetten en ook vasospasmen in stand houden. Bloedplaatjesgranulaat bevat bloedstollingsfactoren, peroxidase-enzym, serotonine, calciumionen Ca2 +, ADP (adenosinedifosfaat), von Willebrand-factor, bloedplaatjesfibrinogeen, bloedplaatjesgroeifactor.

Wanneer het aantal bloedplaatjes toeneemt (trombocytose)?

Primair (als gevolg van proliferatie van megakaryocyten):

  • essentiële trombocytemie;
  • erythremie;
  • Myeloïde leukemie.

Secundair (ontstaan ​​tegen de achtergrond van een ziekte):

  • ontstekingsprocessen (systemische ontstekingsziekten, osteomyelitis, tuberculose);
  • kwaadaardige neoplasmata van de maag, nieren (hypernefroom), lymfogranulomatose;
  • leukemie (megakaricitische leukemie, polycytemie, chronische myeloïde leukemie, enz.). Bij leukemie is trombocytopenie een vroeg teken en met de progressie van de ziekte ontwikkelt zich trombocytopenie;
  • levercirrose;
  • toestand na massaal (meer dan 0,5 l) bloedverlies (inclusief na grote chirurgische ingrepen), hemolyse;
  • toestand na verwijdering van de milt (trombocytose houdt gewoonlijk 2 maanden na de operatie aan);
  • met sepsis, wanneer het aantal bloedplaatjes 1000 * 109 / l kan bereiken;
  • lichaamsbeweging.

Wanneer het aantal bloedplaatjes afneemt (trombocytopenie)?

Trombocytopenie is altijd een alarmerend symptoom, omdat het een dreiging vormt van verhoogde bloeding en de duur van bloeding verlengt.

Congenitale trombocytopenie:

  • Wiskott-Aldrich-syndroom;
  • Chédiak-Higashi-syndroom;
  • Fanconi-syndroom;
  • May-Hegglin-afwijking;
  • Bernard-Soulier-syndroom (gigantische bloedplaatjes).

Verworven trombocytopenie:

  • auto-immuun (idiopathische) trombocytopenische purpura (een afname van het aantal bloedplaatjes is te wijten aan hun verhoogde vernietiging onder invloed van speciale antilichamen, waarvan het vormingsmechanisme nog niet is vastgesteld);
  • medicinaal (bij inname van een aantal medicijnen treedt toxische of immuunbeschadiging van het beenmerg op: cytostatica (vinblastine, vincristine, mercaptopurine, enz.); chlooramfenicol; sulfanilamidegeneesmiddelen (biseptol, sulfodimethoxine), aspirine, butadion, reopirine, analgin, enz.);
  • met systemische ziekten van het bindweefsel: systemische lupus erythematosus, sclerodermie, dermatomyositis;
  • met virale en bacteriële infecties (mazelen, rubella, waterpokken, influenza, rickettsiose, malaria, toxoplasmose);
  • aandoeningen geassocieerd met verhoogde activiteit van de milt bij levercirrose, chronische en minder vaak acute virale hepatitis;
  • aplastische anemie en myelophthisis (vervanging van het beenmerg door tumorcellen of fibreus weefsel);
  • megaloblastaire anemieën, tumormetastasen in het beenmerg; auto-immuun hemolytische anemie en trombocytopenie (Evans-syndroom); acute en chronische leukemie;
  • disfunctie van de schildklier (thyrotoxicose, hypothyreoïdie);
  • gedissemineerd intravasculair coagulatiesyndroom (gedissemineerd intravasculair coagulatiesyndroom);
  • paroxismale nachtelijke hemoglobinurie (ziekte van Markiafava-Micheli);
  • massale bloedtransfusies, extracorporale circulatie;
  • tijdens de neonatale periode (prematuriteit, hemolytische ziekte van de pasgeborene, neonatale auto-immuun trombocytopenische purpura);
  • congestief hartfalen, hepatische veneuze trombose;
  • tijdens de menstruatie (met 25-50%).

Wat is de bezinkingssnelheid van erytrocyten (ESR, Erythrocyte Sedimentation Rate, ESR)?

Dit is een indicator van de snelheid waarmee bloed in een reageerbuis met toegevoegd anticoagulans in 2 lagen wordt gescheiden: bovenste (helder plasma) en onderste (bezonken erytrocyten). De bezinkingssnelheid van erytrocyten wordt geschat door de hoogte van de gevormde plasmalaag in mm per uur. Het soortelijk gewicht van erytrocyten is hoger dan het soortelijk gewicht van plasma; daarom, in aanwezigheid van een antistollingsmiddel in de reageerbuis, bezinken de rode bloedcellen onder invloed van de zwaartekracht naar de bodem. De snelheid waarmee sedimentatie van erytrocyten optreedt, wordt voornamelijk bepaald door de mate van aggregatie, d.w.z. hun vermogen om aan elkaar te kleven. Aggregatie van erytrocyten hangt voornamelijk af van hun elektrische eigenschappen en de eiwitsamenstelling van bloedplasma. Normaal gesproken dragen rode bloedcellen een negatieve lading (zeta-potentiaal) en stoten ze elkaar af. De mate van aggregatie (en dus de ESR) neemt toe met toenemende plasmaconcentratie van de zogenaamde acute fase-eiwitten - markers van het ontstekingsproces. Allereerst - fibrinogeen, C-reactief proteïne, ceruloplasmine, immunoglobulinen en andere. Integendeel, ESR neemt af met toenemende albumine-concentratie. Andere factoren beïnvloeden ook het zetapotentieel van erytrocyten: plasma-pH (acidose verlaagt ESR, verhoogt alkalose), plasma-ionische lading, lipiden, bloedviscositeit, de aanwezigheid van anti-erytrocytantilichamen. Het aantal, de vorm en de grootte van rode bloedcellen hebben ook invloed op de sedimentatie. Een afname van het gehalte aan erytrocyten (anemie) in het bloed leidt tot een versnelling van ESR en, integendeel, een toename van het gehalte aan rode bloedcellen in het bloed vertraagt ​​de snelheid van sedimentatie (sedimentatie).

Bij acute ontstekings- en infectieprocessen wordt een verandering in de bezinkingssnelheid van erytrocyten opgemerkt 24 uur na een temperatuurstijging en een toename van het aantal leukocyten.

De ESR-indicator varieert afhankelijk van veel fysiologische en pathologische factoren. ESR-waarden bij vrouwen zijn iets hoger dan bij mannen. Veranderingen in de eiwitsamenstelling van het bloed tijdens de zwangerschap leiden tot een verhoging van ESR tijdens deze periode. Overdag zijn fluctuaties in waarden mogelijk, het maximale niveau wordt overdag waargenomen.

Indicaties ten behoeve van het onderzoek:

  • ontstekingsziekten;
  • infectieziekten;
  • tumoren;
  • screeningsonderzoek tijdens preventieve onderzoeken.

Wanneer ESR versnelt?

  • Ontstekingsziekten van verschillende etiologieën.
  • Acute en chronische infecties (longontsteking, osteomyelitis, tuberculose, syfilis).
  • Paraproteïnemie (multipel myeloom, ziekte van Waldenström).
  • Tumorziekten (carcinoom, sarcoom, acute leukemie, lymfogranulomatose, lymfoom).
  • Auto-immuunziekten (collagenosen).
  • Nierziekte (chronische nefritis, nefrotisch syndroom).
  • Myocardinfarct.
  • Hypoproteïnemie.
  • Bloedarmoede, toestand na bloedverlies.
  • Intoxicatie.
  • Verwondingen, botbreuken.
  • Toestand na shock, operatie.
  • Hyperfibrinogenemie.
  • Bij vrouwen tijdens de zwangerschap, menstruatie, in de postpartumperiode.
  • Oudere leeftijd.
  • Medicijnen gebruiken (oestrogenen, glucocorticoïden).

Wanneer ESR vertraagt?

  • Erythremie en reactieve erythrocytose.
  • Ernstige symptomen van falen van de bloedsomloop.
  • Epilepsie.
  • Vasten, verminderde spiermassa.
  • Corticosteroïden, salicylaten, calcium en kwikpreparaten gebruiken.
  • Zwangerschap (vooral 1 en 2 semester).
  • Vegetarisch dieet.
  • Myodystrofieën.

Wat is het differentiële aantal witte bloedcellen?

Leukocytenformule is het percentage van verschillende soorten leukocyten.

Volgens morfologische kenmerken (type kern, aanwezigheid en aard van cytoplasmatische insluitsels), worden 5 hoofdtypen leukocyten onderscheiden:

  • neutrofielen;
  • eosinofielen;
  • basofielen;
  • lymfocyten;
  • monocyten.

Bovendien variëren leukocyten in volwassenheid. De meeste voorlopercellen van volwassen vormen van leukocyten (jong, myelocyten, promyelocyten, prolymfocyten, promonocyten, blastvormen van cellen) verschijnen alleen in het perifere bloed in het geval van pathologie.

De studie van de leukocytenformule is van groot belang bij de diagnose van de meeste hematologische, infectieuze en ontstekingsziekten, evenals voor het beoordelen van de ernst van de aandoening en de effectiviteit van de therapie..

De leukocytenformule heeft leeftijdskenmerken (bij kinderen, vooral tijdens de neonatale periode, verschilt de verhouding van cellen sterk van volwassenen).

Ongeveer 60% van het totale aantal granulocyten bevindt zich in het beenmerg en vormt de beenmergreserve, 40% in andere weefsels en slechts minder dan 1% in het perifere bloed.

Verschillende soorten leukocyten vervullen verschillende functies, daarom bevat de bepaling van de verhouding van verschillende soorten leukocyten, het gehalte aan jonge vormen, de identificatie van pathologische celvormen waardevolle diagnostische informatie.

Varianten van verandering (verschuiving) van de leukocytenformule zijn mogelijk:

verschuiving van de leukocytenformule naar links - een toename van het aantal onrijpe (steek) neutrofielen in het perifere bloed, het verschijnen van metamyelocyten (jong), myelocyten;

verschuiving van de leukocytenformule naar rechts - een afname van het normale aantal steekneutrofielen en een toename van het aantal gesegmenteerde neutrofielen met overgesegmenteerde kernen (megaloblastaire anemie, nier- en leveraandoeningen, toestand na bloedtransfusie).

Wat zijn neutrofielen?

Neutrofielen zijn het meest voorkomende type witte bloedcellen, goed voor 45-70% van alle leukocyten. Afhankelijk van de mate van volwassenheid en de vorm van de kern in het perifere bloed, worden gestoken (jongere) en gesegmenteerde (volwassen) neutrofielen geïsoleerd. Jongere cellen van de neutrofiele reeks - jonge (metamyelocyten), myelocyten, promyelocyten - verschijnen in het perifere bloed in geval van pathologie en zijn het bewijs van stimulatie van de vorming van cellen van dit type. De duur van de circulatie van neutrofielen in het bloed is gemiddeld ongeveer 6,5 uur, daarna migreren ze in het weefsel.

Neem deel aan de vernietiging van infectieuze agentia die het lichaam zijn binnengedrongen, in nauwe interactie met macrofagen (monocyten), T- en B-lymfocyten. Neutrofielen scheiden stoffen af ​​met bacteriedodende effecten, bevorderen weefselregeneratie, verwijderen beschadigde cellen eruit en scheiden stoffen af ​​die regeneratie stimuleren. Hun belangrijkste functie is om te beschermen tegen infecties door chemotaxis (gerichte beweging naar stimulerende middelen) en fagocytose (opname en vertering) van vreemde micro-organismen..

Een toename van het aantal neutrofielen (neutrofilie, neutrofilie, neutrocytose) wordt in de regel gecombineerd met een toename van het totale aantal leukocyten in het bloed. Een sterke afname van het aantal neutrofielen kan leiden tot levensbedreigende infectieuze complicaties. Agranulocytose - een sterke afname van het aantal granulocyten in het perifere bloed tot aan hun volledige verdwijning, wat leidt tot een afname van de weerstand van het lichaam tegen infectie en de ontwikkeling van bacteriële complicaties.

Wanneer er een toename kan zijn van het totale aantal neutrofielen (neutrofilie, neutrofilie)?

Acute bacteriële infecties (abcessen, osteomyelitis, appendicitis, acute otitis media, longontsteking, acute pyelonefritis, salpingitis, meningitis, tonsillitis, acute cholecystitis, tromboflebitis, sepsis, peritonitis, pleuraal empyeem, roodvonk, cholera, enz.).

  • Schimmel-, spirocheet-, sommige virale, parasitaire, rickettsia-infecties.
  • Ontsteking of weefselnecrose (myocardinfarct, uitgebreide brandwonden, gangreen, snel ontwikkelende kwaadaardige tumor met desintegratie, periarteritis nodosa, acute reuma, reumatoïde artritis, pancreatitis, dermatitis, peritonitis).
  • Conditie na operatie.
  • Myeloproliferatieve ziekten (chronische myeloïde leukemie, erythremie).
  • Acute bloedingen.
  • Cushing-syndroom.
  • Gebruik van corticosteroïden, digitalis-medicijnen, heparine, acetylcholine.
  • Endogene intoxicatie (uremie, eclampsie, diabetische acidose, jicht).
  • Exogene intoxicatie (lood, slangengif, vaccins).
  • Het vrijkomen van adrenaline tijdens stressvolle situaties, fysieke stress en emotionele stress (kan leiden tot een verdubbeling van het aantal neutrofielen in het perifere bloed), blootstelling aan hitte, kou, pijn, tijdens de zwangerschap.

Bij een toename van het aantal onrijpe neutrofielen (verschuiving naar links)?

In deze situatie neemt het aantal steekneutrofielen in het bloed toe, het verschijnen van metamyelocyten (jong), myelocyten is mogelijk.

Dit kan zijn wanneer:

  • acute infectieziekten;
  • metostase van kwaadaardige gezwellen van verschillende lokalisatie;
  • de beginfase van chronische myeloïde leukemie;
  • tuberculose;
  • hartinfarct;
  • bedwelming;
  • in een shocktoestand;
  • lichamelijke stress;
  • acidose en coma.

Als het aantal neutrofielen afneemt (neutropenie)?

  • Bacteriële infecties (tyfus, paratyfuskoorts, tularemie, brucellose, subacute bacteriële endocarditis, miliaire tuberculose).
  • Virale infecties (infectieuze hepatitis, influenza, mazelen, rubella, waterpokken).
  • Malaria.
  • Chronische ontstekingsziekten (vooral bij ouderen en verzwakte).
  • Nierfalen.
  • Ernstige sepsis met de ontwikkeling van septische shock.
  • Hemoblastose (als gevolg van tumorcelhyperplasie en vermindering van normale hematopoëse).
  • Acute leukemie, aplastische anemie.
  • Auto-immuunziekten (systemische lupus erythematosus, reumatoïde artritis, chronische lymfatische leukemie).
  • Iso-immuun agranulocytose (bij pasgeborenen, na transfusie).
  • Anafylactische shock.
  • Splenomegalie.
  • Erfelijke vormen van neutropenie (cyclische neutropenie, familiaire goedaardige chronische neutropenie, Kostmann's permanente erfelijke neutropenie).
  • Ioniserende straling.
  • Giftige stoffen (benzeen, aniline, etc.).
  • Een tekort aan vitamine B12 en foliumzuur.
  • Gebruik van bepaalde medicijnen (pyrazolonderivaten, niet-steroïde anti-inflammatoire geneesmiddelen, antibiotica, vooral chlooramfenicol, sulfamedicijnen, goudpreparaten).
  • Gebruik van geneesmiddelen tegen kanker (cytostatica en immunosuppressiva).
  • Alimentair-toxische factoren (eten van bedorven overwinterde granen, enz.).

Wat zijn eosinofielen?

Eosinofielen vormen 0,5-5% van alle bloedleukocyten. Ze nemen deel aan de reacties van het lichaam op parasitaire (helminthische en protozoale), allergische, infectieuze en oncologische ziekten, wanneer de allergische component is opgenomen in de pathogenese van de ziekte, die gepaard gaat met overproductie van IgE. Na rijping in het beenmerg bevinden eosinofielen zich enkele uren in het circulerende bloed (ongeveer 3-4 uur) en migreren ze vervolgens naar weefsels, waar hun levensduur 8-12 dagen is. Een persoon wordt gekenmerkt door de ophoping van eosinofielen in weefsels die in contact komen met de externe omgeving - in de longen, het maagdarmkanaal, de huid, het urogenitale kanaal. Hun hoeveelheid in deze weefsels is 100-300 keer hoger dan het gehalte in het bloed. Bij allergische aandoeningen hopen eosinofielen zich op in de weefsels die betrokken zijn bij allergische reacties, en neutraliseren ze de biologisch actieve stoffen die tijdens deze reacties worden gevormd, remmen ze de uitscheiding van histamine door mestcellen en basofielen en hebben ze een fagocytische en bacteriedodende werking. Voor eosinofielen is een dagritme van fluctuaties in het bloed kenmerkend, de hoogste tarieven worden 's nachts genoteerd, de laagste - gedurende de dag. Een afname van het aantal eosinofielen in het bloed (eosinopenie) wordt vaak waargenomen bij het begin van een ontsteking. Een toename van het aantal eosinofielen in het bloed (eosinofilie) komt overeen met het begin van herstel. Een aantal infectieziekten met hoge IgE-spiegels wordt echter gekenmerkt door een hoog aantal eosinofielen in het bloed na het einde van het ontstekingsproces, wat duidt op een onvolledige immuunrespons met zijn allergische component. Een afname van het aantal eosinofielen in de actieve fase van de ziekte of in de postoperatieve periode duidt vaak op een ernstige toestand van de patiënt.

Wanneer het aantal eosinofielen toeneemt (eosinofilie)?

  • Allergische aandoeningen (bronchiale astma, angio-oedeem, eosinofiele granulomateuze vasculitis, hooikoorts, allergische dermatitis, allergische rhinitis).
  • Allergische reacties op voedsel, medicijnen.
  • Parasitaire invasies - helminthisch en protozoaal (ascariasis, toxocariasis, trichinose, echinococcosis, filariasis, opisthorchiasis, giardiasis, enz.).
  • Fibroplastische pariëtale endocarditis.
  • Hemoblastose (acute leukemie, chronische myeloïde leukemie, erythremie, lymfomen, lymfogranulomatose) en andere tumoren, vooral met metastasen of necrose.
  • Wiskott-Aldrich-syndroom.
  • Bindweefselaandoeningen (reumatoïde artritis, periarteritis nodosa).
  • Longziekte.
  • Bepaalde kinderinfecties (roodvonk, waterpokken).
  • Wanneer het aantal eosinofielen is verminderd of afwezig is (eosinopenie en aneosinofilie)?
  • De beginperiode van een infectieus-toxisch (ontstekings) proces.
  • Verhoogde adrenocorticoïde activiteit.
  • Purulent-septische processen.

Wat zijn basofielen?

De kleinste populatie leukocyten. Basofielen zijn goed voor gemiddeld 0,5% van het totale aantal bloedleukocyten. In basofielen vervullen bloed en weefsels (de laatste omvatten mestcellen) vele functies: ze houden de bloedstroom in kleine bloedvaten in stand, bevorderen de groei van nieuwe haarvaten en zorgen voor de migratie van andere leukocyten naar weefsels. Neem deel aan allergische en cellulaire ontstekingsreacties van een vertraagd type in de huid en andere weefsels, die hyperemie, de vorming van exsudaat en verhoogde capillaire permeabiliteit veroorzaken. Basofielen met degranulatie (vernietiging van korrels) initiëren de ontwikkeling van een anafylactische overgevoeligheidsreactie van een onmiddellijk type. Ze bevatten biologisch actieve stoffen (histamine; leukotriënen, die spasmen van gladde spieren veroorzaken; "factor die bloedplaatjes activeert", enz.). De levensduur van basofielen is 8-12 dagen, de circulatietijd in het perifere bloed (zoals bij alle granulocyten) is enkele uren.

Als het aantal basofielen toeneemt (basofilie)?

  • Allergische reacties op voedsel, medicijnen, de introductie van een vreemd eiwit.
  • Chronische myeloïde leukemie, myelofibrose, erythremie, lymfogranulomatose.
  • Hypothyreoïdie (hypothyreoïdie).
  • Nefritis.
  • Chronische colitis ulcerosa.
  • Hemolytische anemieën.
  • IJzertekort, na behandeling voor bloedarmoede door ijzertekort.
  • Bloedarmoede door B12-tekort.
  • Voorwaarden na splenectomie.
  • Bij behandeling met oestrogenen, antithyroid-geneesmiddelen.
  • Tijdens de eisprong, zwangerschap, vroege menstruatie.
  • Kanker van de longen.
  • Polycytemie Vera.
  • Suikerziekte.
  • Acute hepatitis met geelzucht.
  • Colitis ulcerosa.
  • de ziekte van Hodgkin.

Wat zijn lymfocyten?

Lymfocyten vormen 20-40% van het totale aantal leukocyten. Lymfocyten worden gevormd in het beenmerg en functioneren actief in het lymfoïde weefsel. De belangrijkste functie van lymfocyten is om een ​​vreemd antigeen te herkennen en deel te nemen aan een adequate immunologische reactie van het lichaam. Lymfocyten vertegenwoordigen een uniek diverse populatie van cellen die afkomstig zijn van verschillende voorlopers en verenigd zijn door een enkele morfologie. Lymfocyten worden naar oorsprong ingedeeld in twee hoofdsubpopulaties: T-lymfocyten en B-lymfocyten. Er is ook een groep lymfocyten die "noch T- noch B-" of "0-lymfocyten" (nullymfocyten) wordt genoemd. De cellen waaruit deze groep bestaat, zijn qua morfologische structuur identiek aan lymfocyten, maar verschillen qua oorsprong en functionele kenmerken - cellen met immunologisch geheugen, killercellen, helpers, suppressors.

Verschillende subpopulaties van lymfocyten vervullen verschillende functies:

zorgen voor effectieve cellulaire immuniteit (inclusief afstoting van transplantaten, vernietiging van tumorcellen);

vorming van een humorale respons (synthese van antilichamen tegen vreemde eiwitten - immunoglobulinen van verschillende klassen);

regulering van de immuunrespons en coördinatie van het werk van het gehele immuunsysteem als geheel (afgifte van eiwitregulatoren - cytokines);

het verschaffen van immunologisch geheugen (het vermogen van het lichaam om de immuunrespons te versnellen en te versterken wanneer het opnieuw wordt ontmoet met een vreemd agens).

Houd er rekening mee dat de leukocytenformule het relatieve (percentage) gehalte van leukocyten van verschillende typen weergeeft, en een toename of afname van het percentage lymfocyten weerspiegelt mogelijk geen echte (absolute) lymfocytose of lymfopenie, maar is een gevolg van een afname of toename van het absolute aantal leukocyten van andere typen (meestal neutrofielen). ).

Wanneer het aantal lymfocyten kan toenemen (lymfocytose)?

  • Virale infectie (infectieuze mononucleosis, acute virale hepatitis, cytomegalovirus-infectie, kinkhoest, ARVI, toxoplasmose, herpes, rubella, HIV-infectie).
  • Acute en chronische lymfatische leukemie, Waldenström-macroglobulinemie, lymfomen tijdens leukemie.
  • Tuberculose.
  • Syfilis.
  • Brucellose.
  • Vergiftiging met tetrachloorethaan, lood, arseen, koolstofdisulfide.
  • Bij het gebruik van bepaalde medicijnen (levodopa, fenytoïne, valproïnezuur, narcotische analgetica, enz.).

Wanneer het aantal lymfocyten kan afnemen (lymfopenie)?

  • Acute infecties en ziekten.
  • De eerste fase van het infectieus-toxische proces.
  • Ernstige virale ziekten.
  • Miliaire tuberculose.
  • Systemische lupus erythematosus.
  • Aplastische bloedarmoede.
  • Eindstadium van kanker.
  • Secundaire immuundeficiënties.
  • Nierfalen.
  • Bloedsomloop.
  • Röntgentherapie. Gebruik van geneesmiddelen met een cytostatisch effect (chloorambucil, asparaginase), glucocorticoïden, toediening van anti-lymfocytisch serum

.Wat zijn monocyten?

Monocyten zijn de grootste cellen onder de leukocyten (een systeem van fagocytische macrofagen), goed voor 2-10% van alle leukocyten. Monocyten zijn betrokken bij de vorming en regulering van de immuunrespons. In weefsels differentiëren monocyten tot organo- en weefselspecifieke macrofagen. Monocyten / macrofagen zijn in staat tot amoebe-achtige beweging, vertonen een uitgesproken fagocytische en bacteriedodende activiteit. Macrofagen - monocyten kunnen tot 100 microben opnemen, terwijl neutrofielen - slechts 20-30. In het brandpunt van ontsteking fagocyteren macrofagen microben, gedenatureerd eiwit, antigeen-antilichaamcomplexen, evenals dode leukocyten, beschadigde cellen van het ontstoken weefsel, waardoor het brandpunt van de ontsteking wordt opgeruimd en het wordt voorbereid op regeneratie. Geheimt meer dan 100 biologisch actieve stoffen. Ze stimuleren een factor die tumornecrose veroorzaakt (cachexine), die cytotoxische en cytostatische effecten heeft op tumorcellen. Het uitgescheiden interleukine I en cachexine werken in op de thermoregulerende centra van de hypothalamus, waardoor de lichaamstemperatuur stijgt. Macrofagen zijn betrokken bij de regulatie van hematopoëse, immuunrespons, hemostase, lipiden- en ijzermetabolisme. Monocyten worden gevormd in het beenmerg van monoblasten. Nadat ze het beenmerg hebben verlaten, circuleren ze 36 tot 104 uur in het bloed en migreren vervolgens naar de weefsels. In weefsels differentiëren monocyten tot organo- en weefselspecifieke macrofagen. Weefsel bevat 25 keer meer monocyten dan bloed.

Wanneer het aantal monocyten toeneemt (monocytose)?

  • Virale infecties (infectieuze mononucleosis).
  • Schimmel-, protozoaire infecties (malaria, leishmaniasis).
  • Herstelperiode na acute infecties.
  • Granulomatose (tuberculose, syfilis, brucellose, sarcoïdose, colitis ulcerosa).
  • Collagenosen (systemische lupus erythematosus, reumatoïde artritis, periarteritis nodosa).
  • Ziekten van het bloed (acute monoblastische en myelomonoblastische leukemie, chronische monocytische en myelomonocytische myeloïde leukemie, lymfogranulomatose).
  • Subacute septische endocarditis.
  • Enteritis.
  • Trage sepsis.
  • Vergiftiging met fosfor, tetrachloorethaan.

Als het aantal monocyten afneemt (monocytopenie)?

  • Aplastische bloedarmoede.
  • Bevalling.
  • Operationele interventies.
  • Shock staten.
  • Haarcelleukemie.
  • Pyogene infecties.
  • Glucocorticoïden gebruiken.

Wat zijn reticulocyten?

Reticulocyten zijn jonge vormen van erytrocyten (voorlopers van volwassen erytrocyten) die een korrelig-filamenteuze substantie bevatten die wordt gedetecteerd door een speciale (supravitale) kleuring. Reticulocyten worden zowel in het beenmerg als in het perifere bloed aangetroffen. De rijpingstijd van reticulocyten is 4-5 dagen, waarvan ze binnen 3 dagen rijpen in het perifere bloed, waarna ze volwassen erytrocyten worden. Bij pasgeborenen worden reticulocyten in grotere aantallen aangetroffen dan bij volwassenen.

Het aantal reticulocyten in het bloed weerspiegelt de regeneratieve eigenschappen van het beenmerg. Hun berekening is belangrijk voor het beoordelen van de mate van activiteit van erytropoëse (productie van erytrocyten): met de versnelling van erytropoëse neemt het aandeel reticulocyten toe en met vertraging neemt het af. In het geval van een verhoogde vernietiging van erytrocyten kan het aandeel reticulocyten meer dan 50% bedragen. Een sterke afname van het aantal erytrocyten in het perifere bloed kan leiden tot een kunstmatige overschatting van het aantal reticulocyten, aangezien dit laatste wordt berekend in% van alle erytrocyten. Om de ernst van anemie te beoordelen, wordt daarom de "reticulaire index" gebruikt:% reticulocyten x hematocriet / 45 x 1,85, waarbij 45 een normale hematocriet is, 1,85 is het aantal dagen dat nieuwe reticulocyten nodig hebben om in het bloed te komen. Als de index 2-3 is, is er een toename van de vorming van rode bloedcellen..

Indicaties ten behoeve van de analyse:

  • diagnose van ineffectieve hematopoëse of een afname van de productie van erytrocyten;
  • differentiële diagnose van anemieën;
  • beoordeling van de respons op therapie met ijzer, foliumzuur, vitamine B12, erytropoëtine;
  • monitoring van het effect van beenmergtransplantatie;
  • monitoring van erythrosuppressieve therapie.

Wanneer het aantal reticulocyten toeneemt (reticulocytose)?

  • Post-hemorragische anemie (reticulocytische crisis, 3-6 keer toename).
  • Hemolytische anemie (tot 300%).
  • Acuut zuurstofgebrek.
  • Behandeling van B12-deficiëntie anemie (reticulocytische crisis op de 5-9e dag van de behandeling met vitamine B12).
  • Behandeling van bloedarmoede door ijzertekort met ijzerpreparaten (8-12 dagen behandeling).
  • Thalassemie.
  • Malaria.
  • Polycythemia.
  • Tumormetastasen naar het beenmerg.

Wanneer het aantal reticulocyten afneemt?

  • Aplastische bloedarmoede.
  • Hypoplastische bloedarmoede.
  • Onbehandelde bloedarmoede door B12-deficiëntie.
  • Metastasen van het neoplasma van het bot.
  • Auto-immuunziekten van het hematopoietische systeem.
  • Myxoedeem.
  • Nierziekte.
  • Alcoholisme.

Meer Over Tachycardie

In de meeste gevallen wordt een operatie uitgevoerd om een ​​open ductus arteriosus bij kinderen te elimineren.OorzakenWetenschappers zijn er nog niet in geslaagd de ware redenen te achterhalen waarom de ductus arteriosus niet sluit.

Klepstoring ontstaat wanneer de kleppen lekken. Dit komt door veranderingen in de kleppen zelf of door een vergroting van de diameter van het gat waaraan ze zijn bevestigd.

Publicatiedatum van het artikel: 29.06.2018Datum van update van het artikel: 9.10.2018Bigeminia en trigeminia zijn de meest voorkomende soorten alloritmie.

Ondanks de schaarste aan basofielen, in vergelijking met andere bloedcellen, is het zeker niet te zeggen dat ze minder belangrijk zijn voor het lichaam. Net als alle leukocyten hebben basofielen een beschermende functie, omdat ze als eerste reageren op een allergeen of infectie.