Basofielen in de bloedtest

Ondanks de schaarste aan basofielen, in vergelijking met andere bloedcellen, is het zeker niet te zeggen dat ze minder belangrijk zijn voor het lichaam. Net als alle leukocyten hebben basofielen een beschermende functie, omdat ze als eerste reageren op een allergeen of infectie. Hun reactie leidt tot de mobilisatie van de resterende cellen van dit type - granulocyten naar de laesiefocus.

Net als andere bloedcellen kunnen basofielen hun concentratie veranderen, wat vaak een teken is van een ziekte, soms behoorlijk ernstig. Daarom, als bij het passeren van de analyse blijkt dat de basofielen in het bloed verlaagd of verhoogd zijn, moet u zo snel mogelijk naar een specialist gaan voor een consult en een uitgebreid onderzoek.

Basiskenmerken en functies van basofielen

Basofielen zijn een subtype van granulocyten, samen met bloedcellen zoals neutrofielen en eosinofielen, en zijn een type leukocyt dat ook lymfocyten en monocyten omvat. Basofiele granulocyten hebben een S-vormige kern, die zelfs op krachtige microscopen nogal moeilijk te zien is vanwege histaminekorrels en andere allergeenmediatoren die het cytoplasma blokkeren.

Deze cellen zijn de grootste van alle granulocyten. Ze bevatten een groot aantal mediatoren van allergische en ontstekingsprocessen: histamine, prostaglandines, serotonine, leukotriënen, enz. Basofielen werken als mediatoren bij de vorming van allergische reacties die verband houden met het directe type (anafylactische shock).

Dankzij deze bloedcellen worden gifstoffen geblokkeerd, waardoor ze zich niet door het lichaam kunnen verspreiden. Bovendien zijn basofielen verantwoordelijk voor de regulering van stolling, geproduceerd door heparine. Op hun oppervlak dragen ze immunoglobuline E en kunnen ze cellysiseren (oplossen) of degranuleren (afgifte van korrels) bij contact met een allergeen.

Wanneer basofiele granulocyten oplossen, komen veel van de bovengenoemde biologisch actieve stoffen vrij. Dit vormt de zichtbare manifestatie van allergie en het ontstekingsproces veroorzaakt door allergenen. Basofielen kunnen vaste deeltjes opnemen (fagocytose), maar deze functie is niet van toepassing op de belangrijkste en zelfs natuurlijke.

De belangrijkste taak van deze cellen is snelle degranulatie, wat een toename van de bloedtoevoer, vasculaire permeabiliteit en de doorstroming van vloeistof en andere granulocyten veroorzaakt. Dat wil zeggen, het primaire doel van basofielen is om andere cellen van deze soort naar de bron van ontsteking te lokken..

Normparameters voor volwassenen en kinderen

Omdat basofiele granulocyten tot het type leukocyten behoren, wordt hun aantal bepaald als een percentage van de totale hoeveelheid van deze bloedcellen. In sommige gevallen worden de absolute waarden aangegeven in de analyseformulieren. De norm van basofielen in het bloed bij volwassenen, dat wil zeggen het soortelijk gewicht, is 0-1 procent en de absolute waarde is 0-0,065 * 10 9 g / l.

Normale indicatoren van basofiele granulocyten bij kinderen zijn bijna hetzelfde als bij een volwassene en zijn gelijk aan 0,4-0,9%. In de vormen van medische analyses is de informatie over deze cellen als volgt: VA% (basofielen) - een relatieve indicator en VA (abs. Basofielen) - het absolute gehalte aan basofielen. In dit artikel leest u meer over basofielen in het bloed van een kind..

Wat zeggen afwijkingen van de norm??

Het niveau van basofielen in het bloed is een soort indicator van de aanwezigheid van allergische of ontstekingsprocessen in het menselijk lichaam. Deze indicator is niet doorslaggevend bij het stellen van een diagnose, maar in de meeste situaties moet de arts het volledige plaatje begrijpen dat de functionele activiteit van leukocyten bepaalt. Met zijn hulp is het mogelijk om de reactie van witte bloedcellen op de werking van verschillende pathogenen te volgen.

Basofiele indicatoren zijn verhoogd

De absolute inhoud van deze cellen is niet constant. Het kan worden beïnvloed door vele endogene en exogene factoren. Tegelijkertijd wordt een significante toename van basofielen (meer dan 0,2 * 10 9 g / l) uiterst zelden waargenomen, maar minder uitgesproken is een veel voorkomend verschijnsel. Bij volwassenen zijn de meest voorkomende redenen voor een toename van basofielen in het bloed de volgende:

  • ziekten van de hematopoëtische organen (hemolytische anemie);
  • diabetes mellitus, intoxicatie van verschillende etiologieën, waterpokken;
  • myxoedeem - falen van de alvleesklier;
  • acute en chronische ziekten van het spijsverteringsstelsel (gastritis, colitis ulcerosa, maagzweer en twaalf twaalfvingerige darmzweren);
  • allergische reacties: schade aan de ademhalingsorganen, jeuk, urticaria, dermatitis, eczeem en andere;
  • neoplasmata in de longen en bronchiën in de beginfase.

De oorzaak van verhoogde basofielen kan ook de inname zijn van corticosteroïden, oestrogenen of hormonen die worden voorgeschreven voor schildklierdisfunctie. Allergische reacties en bloedpathologieën zijn groepen van de meest voorkomende aandoeningen wanneer een overschrijding van de norm van deze cellen wordt opgemerkt bij bloedonderzoek bij volwassenen. Bij een kind worden vergelijkbare manifestaties veroorzaakt door vergelijkbare redenen, maar het is nog steeds de moeite waard om vergiftiging met giftige stoffen en worminfecties aan hen toe te voegen.

Bloedpathologieën die tot basofilocytose leiden, omvatten een lijst van ziekten zoals acute en chronische leukemie (kwaadaardige pathologie van het hematopoëtische systeem), de ziekte van Hodgkin of lymfogranulomatose (kwaadaardige pathologie van het lymfestelsel), echte polycytemie (goedaardige schade aan het hematopoëtische systeem). Elk van de genoemde pathologieën kan een toename van het aantal leukocytgroepen veroorzaken, met uitzondering van basofiele granulocyten.

De processen die de beschermende functie van het lichaam uitoefenen tegen ongunstige invloeden, kunnen voorkomen in de luchtwegen, urinewegen en spijsvertering. De negatieve invloed van factoren geeft een signaal om de immuunrespons op gang te brengen, waardoor hormonen en enzymen die zich in basofiele korrels bevinden nodig worden.

Het uiteenvallen van basofiele granulocyten leidt tot het vrijkomen van prostaglandine, histamine en andere elementen, wat de aanzet is voor het starten van een beschermende weefselreactie op het antigeen dat het lichaam is binnengedrongen. Bovendien zijn er verschillende andere niet-pathologische situaties waarin basofielen ook kunnen worden verhoogd. Dergelijke redenen bij vrouwen omvatten een aandoening voorafgaand aan het begin van de menstruatiecyclus en de ovulatieperiode, maar bij hen is de toename van het niveau in de regel niet hoog..

Het is ook vermeldenswaard dat ijzertekort in het lichaam vaak leidt tot een toename van het aantal basofielen. Uit het voorgaande volgt dat als een algemene bloedtest een toename van het gehalte van deze cellen aangeeft, de specialist alleen kan begrijpen wat een dergelijke toename betekent. Zelfdiagnose zal in dergelijke situaties niet het gewenste resultaat opleveren, en uitstel van het bezoeken van een arts zal de ontwikkeling van de ziekte alleen maar verergeren.

Een benadering om basofilocytose te elimineren

In de meeste gevallen, bij het kiezen van de juiste behandelingsstrategie om de patiënt van de onderliggende ziekte te ontdoen en de tijdige afspraak, wordt het aantal basofielen weer normaal. Als de oorzaak van basofilocytose ligt in het langdurig gebruik van hormonale middelen, worden medicijnen geannuleerd of worden analogen geselecteerd die dergelijke bijwerkingen niet veroorzaken.

Om het bloedbeeld te normaliseren na de behandeling van infectie- en ontstekingsziekten, krijgen patiënten een aanvullende kuur met vitamines voorgeschreven, evenals een dieet met de opname van voedingsmiddelen die veel B bevatten12. Deze benadering heeft een gunstig effect op de hematopoëtische functie, die de algemene toestand van een persoon beïnvloedt. De constant waargenomen toename van het niveau van basofielen is een grote kans op een chronische ziekte die moet worden gediagnosticeerd en geëlimineerd..

Verlaagd basofielengehalte

Een verandering in het bloedbeeld, waarbij de indicatoren van basofiele granulocyten worden verlaagd, wordt basofilopenie genoemd. Het spreekt van de uitputting van reserves van witte bloedcellen (leukocyten) in de hematopoëtische organen. In sommige gevallen blijkt bij het uitvoeren van een bloedtest dat de basofielen eenvoudigweg afwezig zijn. De redenen voor de afname van het aantal van deze granulocyten bij volwassenen hebben een vrij groot bereik..

Van deze vallen op:

  • acute infectieziekten;
  • verhoogde fysieke activiteit, inclusief sport;
  • langdurig vasten, strikte diëten die leiden tot uitputting van het lichaam;
  • hyperthyreoïdie - verhoogde productie van schildklierhormonen;
  • Cushing-syndroom - hyperfunctie van de bijnierschors (hypercortisolisme).

Vaak wordt in het eerste trimester een afname van het aantal VA waargenomen bij zwangere vrouwen. Maar dergelijke waarden worden als onjuist beschouwd, omdat het niveau van deze cellen, net als de rest, daalt als gevolg van een toename van het totale bloedvolume door het vloeibare deel ervan te vergroten. Als resultaat blijkt dat het aantal basofielen ongewijzigd blijft, maar de concentratie per volume-eenheid afneemt. Tegelijkertijd is het nuttig op te merken dat niet alle aandoeningen die tot basofilopenie leiden, medische aandacht vereisen..

Vaak keren deze bloedelementen vanzelf terug naar normale niveaus. Een verlaging van het niveau van basofielen bij volwassenen heeft geen duidelijke waarde voor de diagnose, dus het is vaak niet nodig om op kleine fluctuaties te letten. Maar met een uitgesproken afname of toename van de waarden van deze bloedcellen, zal de arts hoogstwaarschijnlijk een reeks aanvullende diagnostische maatregelen voorschrijven om de oorzaak van deze afwijkingen te vinden..

Oorzaken van een verhoogd niveau van basofielen in het bloed - de norm voor een kind, mannen en vrouwen, hoe te verlagen

Basofielen zijn een soort witte bloedcellen die de immuunfunctie helpen behouden. Hun rol is om kankerpathologieën in de vroege stadia te identificeren en te vernietigen. Witte lichamen helpen ook om wonden en snijwonden aan te halen en allergische reacties te voorkomen. Als basofielen in het lichaam verhoogd zijn, kan deze omstandigheid het gevolg zijn van de ontwikkeling van verschillende ziekten, waaronder hypothyreoïdie en polycytemie..

Wat zijn basofielen

Het menselijk lichaam maakt verschillende soorten witte bloedcellen aan. Ze werken om de gezondheid te behouden, beschermen tegen virussen, bacteriën, parasieten en schimmelinfecties. Basofielen zijn een van de soorten van dergelijke witte lichamen (maken ongeveer 0,5% van het totaal uit). Ze worden geproduceerd in het beenmerg, maar soms worden ze in kleine hoeveelheden in alle weefsels van het lichaam aangetroffen. Als het niveau van deze cellen laag is, wordt dit in verband gebracht met een ernstige allergische reactie. Daarentegen kunnen verhoogde basofielen in het bloed het gevolg zijn van de ontwikkeling van bepaalde soorten kanker..

Waar zijn basofielen in het bloed verantwoordelijk voor?

De belangrijkste rol van basofielen is om te voorkomen dat schadelijke bacteriën en infecties het lichaam binnendringen. Deze cellen helpen bij het genezen van wonden, snijwonden en vormen een beschermende korst (via lymfocyten). Tijdens het genezingsproces treedt de vernietiging van de witte bloedcellen op, jeuk, irritatie treedt op, de weefsels nabij de wond kunnen opzwellen. Dit is echter niet alles. Basofielen vervullen nog een paar extra functies:

  1. Ze bevatten heparine (een actieve bloedverdunner) die bloedstolling voorkomt.
  2. Ze voorkomen het optreden van allergische reacties, anafylactische shock. Wanneer het immuunsysteem wordt blootgesteld aan verhoogde blootstelling aan antigenen, scheiden witte bloedcellen histamine af, waardoor de productie van speciale middelen (antilichamen), immunoglobuline genaamd, wordt bevorderd. Het helpt de jeukende huid te verzachten.
  3. Doodt parasieten zoals teken.
  4. Bestrijd gifstoffen.
  • Derde maand zwangerschap
  • Paracetamol bij hoofdpijn: helpt het medicijn
  • Hoe faryngitis bij volwassenen thuis te behandelen

De snelheid van basofielen in het bloed

Een analyse uitgevoerd in een klinische setting is de enige manier om te weten of de basofielen boven normaal zijn. Vaak heeft een toename van het aantal witte bloedcellen geen duidelijke symptomen, zodat artsen zelden een patiënt doorverwijzen voor controle. De reden voor de toename kan echter worden vastgesteld aan de hand van een algemene bloedtest. Wat is de norm voor basofielen? Rekening houdend met individuele kenmerken, moeten er in het menselijk lichaam 1 tot 300 per μl (microliter) zijn.

Basofielen vormen slechts 0,5% van alle leukocyten. Naast dit type lichaam kan het volgende in het bloed worden gevonden:

  1. Neutrofielen. Dit is de grootste groep leukocyten. Ze zijn bestand tegen ernstige infectieziekten.
  2. Eosinofielen. Helpt bij het bestrijden van parasitaire infecties.
  3. Lymfocyten maken deel uit van het immuunsysteem, voorkomen de invasie van pathogenen (bacteriën, virussen).
  4. Monocyten bestrijden antigenen, infecties in de bloedbaan, helpen beschadigd weefsel te herstellen en kankercellen te vernietigen.

Basofielen namen toe

Een toename van basofielen kan de vorming van nieuwe bloedcellen remmen. Als gevolg hiervan ontwikkelen zich ernstige pathologische aandoeningen, bijvoorbeeld chronische myeloïde leukemie. Basofilie is niet altijd gevaarlijk, maar een verhoging van het aantal witte bloedcellen moet zeer voorzichtig worden gedaan. Dit kan wijzen op de volgende ziekten:

  • virale infecties (waterpokken, tuberculose);
  • inflammatoire darmprocessen;
  • Ziekte van Crohn;
  • chronische dermatitis, sinusitis;
  • verstikking, astma;
  • myeloproliferatieve ziekten (polycytemie, myelofibrose);
  • Hodgkin-lymfoom;
  • stofwisselingsziekten (myxoedeem, hyperlipidemie);
  • hemolytische anemie;
  • endocriene pathologieën (hypothyreoïdie, verhoogde oestrogeenspiegels).

Redenen voor een toename van basofielen in het bloed

De aanwezigheid van een normaal niveau van witte bloedcellen draagt ​​bij aan het behoud van de gezondheid, is betrokken bij de bescherming tegen infecties. Als de basofielen in het bloed verhoogd zijn, kan dit wijzen op de ontwikkeling van gevaarlijke ziekten. Een daarvan is beenmergkanker, wat leidt tot de productie van enorme hoeveelheden granulocyten. In een dergelijke situatie nemen basofielen snel toe en vormen ze 20% van alle leukocyten. Welke andere redenen zijn van invloed op de toename van het aantal witte bloedcellen:

  • acute virale infecties;
  • netelroos;
  • gevolg van splenectomie (operatie);
  • myxoedeem;
  • antigeen in het bloed krijgen (allergie);
  • gebrek aan ijzer;
  • colitis ulcerosa;
  • systemische mastocytose;
  • kwaadaardige tumoren;
  • myeloproliferatieve aandoeningen (chronische myeloïde leukemie, myelofibrose);
  • polycytemie.

Bij een volwassene

Basofielen kunnen samen met andere celsubpopulaties (eosinofielen, lymfocyten, monocyten) leiden tot een toename van het aantal leukocyten in het bloed en de ontwikkeling van kanker. Welke andere redenen zijn er voor een toename van witte bloedcellen in het lichaam van een volwassene:

  • onjuiste schildklierfunctie;
  • lever- en nierziekten;
  • lage progesteronspiegels;
  • collageen vaatziekte;
  • milt pathologie;
  • astma;
  • allergische reacties, overgevoeligheid voor bepaalde medicijnen;
  • diabetes;
  • virale, bacteriële infecties.

Soms kan een toename van basofielen in het bloed worden waargenomen tijdens de therapie en het gebruik van bepaalde medicijnen. Als je een kleine dosis straling krijgt (de passage van een röntgenfoto), neemt het aantal witte bloedcellen toe, maar dit is heel normaal. De herstelperiode na een infectieziekte wordt ook gekenmerkt door een toename van leukocyten. Dit suggereert dat het lichaam krachtig vecht voor gezondheid..

Wat te doen als de basofieleniveaus stijgen en wat dit zou kunnen betekenen?

De materialen worden alleen ter informatie gepubliceerd en zijn geen recept voor behandeling! We raden u aan om een ​​hematoloog in uw ziekenhuis te raadplegen!

Co-auteurs: Natalya Markovets, hematoloog

Een verhoogd niveau van basofielen duidt op problemen in het lichaam. Deze cellen zijn een soort indicatoren, dus als er afwijkingen zijn, moet u medisch advies inwinnen en de reden voor de toename van hun aantal achterhalen..

Inhoud:

Als uit de resultaten van een bloedtest blijkt dat de basofielen verhoogd zijn, is er een serieuze reden tot ongerustheid. Het aantal van deze bloedcellen is onbeduidend, maar hun rol voor het lichaam is enorm. Daarom mogen eventuele afwijkingen niet worden genegeerd..

Basofielen onder een microscoop

Wat zijn basofielen?

Laten we om te beginnen eens kijken naar wat voor soort cellen het zijn: basofielen. Ze behoren tot de categorie van leukocyten, dat wil zeggen witte bloedcellen. Dit is een bijzondere vorm van de zogenaamde granulocyten. Ze nemen indirect deel aan de afweer van het lichaam tegen infecties en irriterende stoffen..

Soorten granulocytische leukocyten

De aard van het onderwijs en de inhoudelijke norm

Basofielen worden gevormd in het beenmerg, namelijk in het granulocytische proces. Ze komen in de perifere bloedbaan terecht en worden zo door de weefsels verdeeld. Daar vervullen ze hun functies en blijven ze tot twaalf dagen in het lichaam..

Het menselijk lichaam maakt kleine hoeveelheden basofielen aan. De norm met betrekking tot de totale lymfatische formule varieert van 0,5-1%. Deze hoeveelheid is voldoende voor een gezonde activiteit en eventuele afwijkingen duiden vaak op pathologische processen. De absolute waarde van de norm is 0,01-0,065 * 10 9 eenheden per liter bloed.

Vormen van leukocytenAantal witte bloedcellen
%absolute waarden (X 10 9 / l)
Stab neutrofielen1-60,04-0,3
Gesegmenteerde neutrofielen47-722.0-5.5
Eosinofielen0,5-50,02-0,3
Basofielen0-10.0-0.065
Lymfocyten19-371.2-3.0
Monocyten3-110,09-0,6

Tabel: Normen van het gehalte aan basofielen en andere vormen van leukocyten

Als een volwassene verhoogde basofielen heeft, wordt deze aandoening basofilie genoemd. Kleine schommelingen zijn toegestaan ​​in sommige categorieën mensen, bijvoorbeeld bij vrouwen, wat verband houdt met de menstruatiecyclus en hormonen.

Om te begrijpen wat basofielen zijn in een bloedtest, moet u hun functies nader bekijken..

Monocyten zijn een groep cellen, een subtype van leukocyten. Hun belangrijkste functies zijn het handhaven van het menselijke immuunsysteem, het voorkomen van de ontwikkeling van infecties, het bestrijden van kanker en parasieten. Omdat deze cellen lymfocyten aantasten, spelen ze dus een belangrijke rol in het gehele hematopoëtische systeem. Wat zegt het verhoogde en verlaagde niveau van monocyten??

Cell functies

Basofilie duidt op storingen in bepaalde delen van het lichaam, waarvoor de overeenkomstige cellen verantwoordelijk zijn.

Belangrijk! Basofielen zijn niet direct betrokken bij het handhaven van immuniteit. Andere groepen lymfocyten spelen een actieve rol.

Basofielen synthetiseren stoffen zoals serotonine, heparine, histamine, leukotriënen, prostaglandinen, dat wil zeggen zeer actieve verbindingen die de menselijke conditie kunnen beïnvloeden wanneer ze worden geconfronteerd met een vreemde stimulus.

De functie van dit type cel is als volgt:

  • deelname aan allergische reacties;
  • identificatie van brandpunten van ontsteking en infecties;
  • samentrekking van gladde spieren veroorzaken, de bloedstroom versnellen;
  • de vorming van nieuwe haarvaten bevorderen;
  • fagocytose;
  • reguleren de bloedstolling.

Als de basofielen in het bloed van een volwassene zijn verhoogd, betekent dit dat het in een of meer richtingen nodig is om het aantal van deze cellen te verhogen vanwege een verstoring van het normale leven.

Basisfuncties van basofielen

Belangrijk! De belangrijkste taak is om allergenen te herkennen en erop te reageren. In dit geval kan de reactie snel verlopen in de vorm van anafylactische shock, wanneer alleen basofielen betrokken zijn. Met de aanhechting van lymfocyten treedt een allergie van het vertraagde type op, die minder gevaarlijk is voor mensen.

Symptomen en oorzaken van een toename

Het is nogal moeilijk om specifieke symptomen te isoleren dat de basofielen in het bloed toenemen. Het hangt allemaal af van de reden die de afwijkingen heeft veroorzaakt. Over het algemeen kunnen de volgende voorwaarden worden nageleefd:

  • zwakheid;
  • lichte temperatuurstijging;
  • huiduitslag, jeuk, roodheid;
  • hoesten;
  • tranenvloed, zwelling;
  • gewrichtspijn;
  • ontlasting;
  • spontane gewichtsveranderingen;
  • vergroting van de milt;
  • leverproblemen.

Lees ook het artikel over waarom lymfocyten bij volwassenen verlaagd kunnen worden op onze website.

Allergische symptomen kunnen wijzen op basofilie

Wanneer het niveau van basofielen boven de norm uitkomt, laten bepaalde tekenen van pathologie zich voelen. Het komt uiterst zelden voor dat niets wijst op aarzeling. De afwezigheid van symptomen kan te wijten zijn aan veranderingen in het lichaam bij vrouwen (menstruatie, ovulatie, zwangerschap).

Het komt ook vaak voor dat gesegmenteerde neutrofielen in het bloed verhoogd zijn. In dit geval moet u zich meer in detail vertrouwd maken met de oorzaken van deze pathologie..

Bij zwangere vrouwen is milde basofilie normaal

De belangrijkste oorzaken van basofilie zijn als volgt:

  • reactie op een allergeen;
  • chronische sinusitis;
  • helminthiasis;
  • vroege fase van infectieziekten;
  • uitputting van de immuniteit;
  • ziekten van het hematopoietische systeem;
  • Bloedarmoede;
  • Hodgkin-lymfoom;
  • disfunctie van de schildklier, diabetes;
  • hepatitis;
  • verwijderde milt;
  • pulmonale oncologie;
  • chronische gastro-intestinale ziekten;
  • bestralingstherapie;
  • hormonale medicijnen gebruiken.

Om het exacte beeld en de oorzaken van overtredingen te achterhalen, is het noodzakelijk om een ​​gedetailleerde bloedtest uit te voeren en een aantal aanvullende onderzoeken uit te voeren. Dit geldt met name voor die patiënten die vermoedens hebben van de aanwezigheid van ernstige pathologieën..

Oplossing

Het is mogelijk om de basofiele indicator alleen te normaliseren door een hoogwaardige behandeling van de onderliggende ziekte die de toename ervan veroorzaakte. Pas na het elimineren van de stimulus zijn positieve veranderingen mogelijk.

Als het gaat om allergieën, wordt een basofielenactiveringstest uitgevoerd om erachter te komen welke stoffen de ongewenste reactie veroorzaken. Hiervoor worden cellen gebruikt die zijn verkregen uit het bloed van de patiënt. De in vitro-methode wordt gebruikt om de gezondheid van een persoon niet in gevaar te brengen en hem geen ongemak te bezorgen tijdens het experiment.

Opmerking: de reactie van het lichaam op de gebruikte stoffen maakt het mogelijk om voorheen onbekende potentiële bronnen van allergenen te identificeren. Zo'n test is vooral relevant in de aanwezigheid van atopische dermatitis..

Het is mogelijk om basofielen in het bloed te normaliseren wanneer ze gedeeltelijk toenemen op de volgende manieren:

  • stop met het gebruik van medicijnen die een verhoogde synthese van deze cellen kunnen veroorzaken;
  • verrijk het menu met ijzerhoudende voedingsmiddelen;
  • elimineren vitamine B12-tekort.

Het wordt aanbevolen om het tekort aan vitamine B12 en ijzer op te vullen

In aanwezigheid van basofilie is het noodzakelijk om de oorzaak van de ontwikkeling ervan bij de arts te raadplegen en maatregelen te nemen om deze te elimineren. Hoewel er niet zoveel van deze cellen in het menselijk lichaam zijn als andere lymfocyten, kan een toename van hun concentratie, zelfs met een klein percentage, de gezondheid negatief beïnvloeden en soms zelfs het leven bedreigen, zoals in het geval van een snelle allergische reactie..

Basofielen namen toe

Een toename van basofielen in het bloed is een proces van overmatige productie van deze componenten, die kan worden veroorzaakt door een bepaalde ziekte of de impact van externe negatieve factoren op de gezondheid. De redenen waarom de basofielen worden verhoogd, kunnen alleen worden bepaald door laboratorium- en instrumentele onderzoeksmethoden..

Verhoogde basofielen in het bloed hebben geen specifieke klinische manifestatie - de aard van de symptomen hangt af van de onderliggende factor. Daarom moet u, als u zich onwel voelt, een arts raadplegen en uzelf niet behandelen.

Therapeutische maatregelen worden op individuele basis geselecteerd, afhankelijk van wat heeft geleid tot een verhoogd aantal basofielen in het bloed. Hetzelfde kan gezegd worden voor prognoses..

Etiologie

Basofielen zijn elementen van leukocyten. De redenen waarom basofielen boven normaal zijn, kunnen de volgende zijn:

  • ziekten van het hematopoietische systeem;
  • verschillende soorten bloedarmoede;
  • oncologische ziekten;
  • pathologische processen in het beenmerg;
  • allergische reacties;
  • infectieziekten;
  • Ziekte van Hodgkin (lymfogranulomatose);
  • gastro-enterologische ziekten;
  • acuut ijzertekort.

Bovendien zijn er fysiologische redenen dat de basofielen in het bloed toenemen:

  • postoperatieve periode na verwijdering van de milt;
  • hormonale medicijnen nemen;
  • herstelperiode na een langdurige infectie- of ontstekingsziekte;
  • tijd vóór de menstruatie bij vrouwen.

Alleen een arts kan precies vaststellen waarom basofielen bij een volwassene verhoogd zijn - men kan de bestaande symptomen niet onafhankelijk vergelijken met de ziekte en op basis hiervan therapeutische maatregelen nemen.

Symptomen

Aangezien een toename van deze cellen in het bloed geen aparte ziekte is, maar de reactie van het lichaam op een bepaalde stimulus, is er geen specifiek klinisch beeld. Symptomen zijn afhankelijk van de onderliggende factor en kunnen het volgende omvatten:

  • aandoeningen van het maagdarmkanaal: misselijkheid en braken na het eten, dyspeptische aandoeningen, diarree en obstipatie, buikpijn;
  • hoofdpijn;
  • duizeligheid;
  • zwakte, groeiende malaise;
  • bleekheid van de huid;
  • uitslag op de huid, die gepaard kan gaan met jeuk en roodheid;
  • rhinitis;
  • verhoogde tranenvloed.

Een soortgelijk ziektebeeld kan een manifestatie zijn van niet alleen een verhoogd aantal basofielen, maar ook van andere ziekten. Alleen een arts kan de symptomen correct interpreteren..

Diagnostiek

Het tellen van basofielen in het bloed wordt uitgevoerd door middel van een algemene bloedtest. De bemonstering van vloeistof voor onderzoek wordt uit de vinger genomen. De analyse moet de dag ervoor op een lege maag worden uitgevoerd, u moet een lichtgewicht dieet volgen en indien mogelijk weigeren medicijnen te nemen.

De analyse houdt niet alleen rekening met de toename van deze cellen in het bloed. De volledige leukocytenformule en het absolute gehalte aan basofielen worden onderzocht. Meestal wordt met de volgende combinaties rekening gehouden:

  • verhoogde eosinofielen en basofielen duiden op een allergische reactie of parasitaire infectie;
  • lymfocyten en basofielen zijn verhoogd - een indicatie van infectie- en virale ziekten.

Als blijkt dat de basofielen te hoog zijn, kan de arts een tweede UCK voorschrijven om een ​​fout uit te sluiten.

Behandeling

Er zijn geen medicijnen die de hoeveelheid basofielen in het bloed reguleren, dus de behandeling moet alleen gebaseerd zijn op een geïntegreerde benadering.

Therapeutische maatregelen zijn gebaseerd op de volgende methoden:

  • medicijnen nemen;
  • correctie van voeding, naleving van dieetvoeding;
  • fysiotherapieprocedures;
  • het uitvoeren van een operatie als conservatieve methoden niet het gewenste resultaat geven of in dit geval helemaal niet aan te raden zijn.

Wat betreft voeding: u moet die voedingsmiddelen die tot een toename van basofielen leiden, van het dieet uitsluiten en het dieet verrijken met vitamines, mineralen en nuttige sporenelementen.

Verdere voorspellingen zullen afhangen van de vorm van de onderliggende ziekte, de ernst van het beloop, algemene gezondheidsindicatoren en de tijdigheid van de start van therapeutische maatregelen.

Preventie

Er zijn geen specifieke preventieve maatregelen voor een dergelijk pathologisch proces. U kunt het risico van de ontwikkeling ervan verkleinen door het volgende in de praktijk toe te passen:

  • versterken van het immuunsysteem;
  • hygiëne in acht nemen;
  • vermijd allergenen en neem tijdig antihistaminica in als er aanleg is voor allergische reacties;
  • uitvoeren van preventie van infectie- en parasitaire ziekten.

Bovendien moet u systematisch een medisch onderzoek ondergaan om een ​​bepaalde ziekte vroegtijdig te diagnosticeren of te voorkomen. Als u zich onwel voelt, moet u naar een arts gaan en niet naar zelfmedicatie.

Basofielen zijn verhoogd bij een volwassene

Basofielen (BASO, BA) zijn een kleine populatie leukocyten. Het cytoplasma van deze groep cellen bevat korrels gevuld met actieve stoffen. Als de relatieve basofielen bij volwassenen in het bloed meer dan 1% zijn en de absolute meer dan 0,65 * 10 9 / l, duidt dit op ontsteking, allergieën en betekent dit dat de testresultaten verhoogd zijn.

Een dergelijke toename van basofielen in het bloed wordt basofilie genoemd, het is vrij zeldzaam en duidt voornamelijk op allergieën, ontsteking, helminthiasis, zelden - een schending van hematopoëse.

Redenen voor een toename van basofielen

Basofielen behoren, samen met lymfocyten, eosinofielen, immunoglobulinen (Ig), tot het immuunsysteem, zijn betrokken bij de vorming van een allergische reactie en anthelmintische afweer. Bij een ontstekingsreactie of allergische reactie neemt het gehalte aan BASO, eosinofielen en IgE gelijktijdig toe.

De redenen waarom basofielen in het bloed van volwassen mannen en vrouwen kunnen worden verhoogd, zijn:

  • acute infecties veroorzaakt door respiratoire virussen, waterpokkenvirus;
  • allergie;
  • helminthiasis;
  • de introductie van serum of ander vreemd eiwit;
  • ontstekingsziekten van infectieuze en niet-infectieuze oorsprong - tuberculose, colitis ulcerosa, hepatitis, sinusitis, nefrose;
  • de ovulatieperiode bij vrouwen;
  • endocriene aandoeningen - hypothyreoïdie, insulineafhankelijke diabetes, hoge oestrogeenspiegels;
  • oestrogenen, antithyroid-geneesmiddelen;
  • Bloedarmoede door ijzertekort;
  • splenectomie;
  • spanning;
  • pathologie van hematopoëse:
    • kwaadaardig - chronische myeloïde leukemie, acute en chronische basofiele leukemie, myelofibrose;
    • polycythaemia vera of erythriëmie;
  • auto-immuunziekten - reumatoïde artritis, dermatitis;
  • Ziekte van Hodgkin - oncologie van het lymfestelsel.

Een verhoogde BASO kan bij vrouwen worden veroorzaakt door een vrij veel voorkomende oorzaak als hypothyreoïdie. Een disfunctie van de schildklier wordt aangegeven door een afname van het gehalte aan schildklierstimulerende hormonen, verslechtering van de prestaties, zwaarlijvigheid, bij volwassenen wordt oedeem van de oogbanen gevormd, gehoorverlies door oedeem van de buis van Eustachius, de stem wordt grof.

Verhoogde basofielen bij volwassenen kunnen betekenen dat er onder ongunstige omstandigheden moet worden gewerkt. Verhoogde BASO bij radiologen, dit fenomeen wordt verklaard door het feit dat ze constant worden blootgesteld aan kleine doses straling.

Een toename van de testresultaten duidt niet altijd op een ziekte. Verhoogde basofielen in de analyse bij vrouwen kunnen wijzen op een hoge hoeveelheid van het hormoon oestrogeen, wat betekent dat de verandering in het gehalte aan BASO in het bloed afhangt van de fase van de menstruatiecyclus..

Verhoogde granulocyten tijdens de eisprong, in de eerste dagen van de cyclus, tijdens het eerste trimester van de zwangerschap.

Basofielen voor allergieën

De redenen voor de toename van het gehalte aan basofielen in het bloed zijn allergieën:

  • onmiddellijk type - onmiddellijk ontwikkelen, met schade aan hun eigen weefsels, gemanifesteerd door anafylactische shock, urticaria;
  • vertraagd type - gevormd binnen 2 dagen, gemanifesteerd door astma, contactdermatitis, auto-immuunpathologieën.

Een toename van basofielen wordt veroorzaakt door een toename van de concentratie van IgE in het bloed - het belangrijkste immunoglobuline dat betrokken is bij de vorming van een allergische reactie op de aanwezigheid van een antigeen. Helemaal aan het begin van een allergische reactie van het onmiddellijke type - urticaria, anafylaxie, neemt de hoeveelheid BA af.

Dit betekent dat granulocyten actief naar de focus van een allergische reactie snelden, waardoor het gehalte van deze populatie in de bloedbaan afneemt. Het beenmerg compenseert snel het gebrek aan basofiele granulocyten en in de volgende dagen wordt een verhoogd BA-niveau waargenomen.

Wanneer basofielen, eosinofielen, IgE in het bloed verhoogd zijn, duidt dit op de vorming van een allergie, maar een dergelijke overtreding komt vaker voor bij een kind dan bij een volwassene.

Bij volwassenen zijn allergieën chronisch. Bovendien kunnen allergische aandoeningen bij volwassenen optreden in de vorm waarin bijvoorbeeld atopische dermatitis gepaard gaat met bronchiale astma, allergische conjunctivitis of hooikoorts..

Een toename van basofielen met allergieën wordt aangegeven door hun lichte afwijking van de norm. De relatieve BA bij atopische dermatitis is dus 1% - 2%, terwijl de norm bij vrouwen en mannen 0% tot 1% is.

Bloedonderzoek voor erythriëmie

De indicator van het gehalte aan absolute basofielen in de studieresultaten voor erythriëmie, een chronische ziekte die het beenmerg aantast en een verhoogde productie van alle soorten bloedcellen bij volwassenen veroorzaakt.

Meestal zijn volwassenen ziek met erythremie. Erythremia komt niet voor bij kinderen jonger dan 5 jaar. De vorming van erythremie bij volwassenen zegt:

  • langdurige niet-stoppende bloeding na het trekken van tanden;
  • hoofdpijn, zwakte;
  • roodheid van de vingertoppen met brandende pijn;
  • ernstige jeuk van de huid na contact met water - na het wassen, zwemmen;
  • huidverschijnselen van allergieën.

Bij een bloedtest, helemaal aan het begin van erythriëmie, zijn er verhoogde niveaus van erytrocyten, bloedplaatjes en basofielen. Er is een toename van de milt, het optreden van tromboflebitis, bloedstolsels in de aderen en slagaders van de ledematen.

Naarmate de ziekte vordert, verschijnen naast basofilie, erytrocytose en trombocytose ook grote bloedplaatjes in het bloed, neemt het aantal neutrofielen toe, leukocytose is meer dan 15 * 10 9 / l.

In het stadium van uitgebreide erythriëmie, die vaker wordt waargenomen bij volwassenen die al op hoge leeftijd zijn, wordt uitputting van het lichaam en het hematopoëtische systeem waargenomen. De patiënt heeft een afname van basofielen, leukocyten, bloedplaatjes. Dit betekent dat een volwassene meer bloedingen heeft en een verhoogd risico op een beroerte, een hartaanval..

Basofielen in diagnose

Basofiele granulocyten zijn een onderdeel van het immuunsysteem. En wanneer de basofielen veel hoger zijn dan de norm, en hun indicatoren 3% of meer zijn, betekent dit dat zich een actief proces ontwikkelt in het lichaam, dat pathologische veranderingen in het immuunsysteem veroorzaakt..

Het niet functioneren van het immuunsysteem bij volwassenen kan wijzen op oncologie. Als een toename van BA gepaard gaat met verhoogde monocyten tot 11% en hoger, dan is het noodzakelijk om gescreend te worden op kanker van inwendige organen..

In de beginfase van myeloïde leukemie, de ziekte van Hodgkin, gaan verhoogde BASO's gepaard met hoge eosinofielen. Verhoogde basofielen bij vrouwen kunnen worden veroorzaakt door hypothyreoïdie, en een andere veel voorkomende oorzaak van basofilie in het bloed bij volwassenen kan bloedarmoede door ijzertekort zijn..

Bij hypothyreoïdie worden verhoogde basofielen gecombineerd met verminderd hemoglobine, normale of licht verminderde erytrocyten. Bij bloedarmoede door ijzertekort, verhoogde basofielen, verlaagd gemiddeld erytrocytenvolume (MCV), erytrocytenhemoglobine (MHC), laag hemoglobine en hematocriet.

Basofiele leukemie

Basofiele leukemie is een kwaadaardige bloedziekte die gepaard gaat met een aanhoudende toename van BASO, evenals het verschijnen in de bloedbaan van atypische en onvolgroeide vormen van basofiele granulocyten.

Anomalieën van basofiele leukocyten zijn geassocieerd met genmutaties, waaronder die veroorzaakt door de overdracht van chromosoom 9 naar chromosoom 22 - het zogenaamde filodelfische chromosoom.

Basofiele leukemie is uiterst zeldzaam, de vorming van deze pathologie zegt:

  • temperatuurstijging;
  • opvliegers;
  • zweten;
  • malaise;
  • vergroting van de lever, milt door de ophoping van tumorcellen in deze organen.

De verhoogde kans op basofiele leukemie wordt aangegeven door een gelijktijdige toename, samen met BA, van het niveau van eosinofielen en neutrofielen..

Wat te doen als basofielen verhoogd zijn

Wanneer een toename van basofielen wordt veroorzaakt door ziekten, zullen de indicatoren weer normaal worden nadat de oorzaak van hun afwijking van de norm is geëlimineerd. Als de reden voor de toename van de testresultaten bloedarmoede door ijzertekort was, betekent dit dat u het dieet moet herzien en erin moet introduceren:

  • voedingsmiddelen die ijzer bevatten - kippenlever, zeevruchten, boekweit;
  • vitamine B9 en B12, zonder welke ijzer niet kan worden opgenomen.

Behandeling van ziekten waarbij er een toename van basofielen is, brengt de indicatoren van deze populatie leukocyten weer normaal. Maar soms worden tijdens klinisch onderzoek verhoogde basofielen gedetecteerd bij gezonde mensen.

Als bij vrouwen een dergelijke afwijking wordt veroorzaakt door anticonceptiva en de basofielen in de analyse enigszins zijn verhoogd, betekent dit dat nadat het medicijn is geannuleerd, de oorzaak van de overtreding zal verdwijnen en het bloedbeeld zal normaliseren.

Als de afwijking van de norm klein is en de resultaten van de analyse binnen 2 - 3% liggen, betekent dit niet dat de persoon ziek is. Dit gehalte aan basofiele granulocyten wordt beschouwd als een variant van de norm..

Het is echter raadzaam om een ​​volledig onderzoek uit te voeren, vooral om op de toestand van het maagdarmstelsel te letten. De latente reden voor de toename van de bloedbasofielen bij volwassenen kan een chronische ontsteking van het spijsverteringskanaal zijn - colitis, enterocolitis, maagzweer, darmzweren.

Om de basofielen in dergelijke gevallen te verlagen, nemen ze naast de hoofdbehandeling hun toevlucht tot het veranderen van het dieet. De BASO-bloedspiegels worden bij volwassenen genormaliseerd als er voldoende groenten, fruit, zuivelproducten en vis in de voeding zitten.

Basofielen zijn verhoogd bij een volwassene - wat betekent dit; normen en oorzaken van basofilie

Nu zult u ontdekken wat dit betekent als, als gevolg van een bloedtest, basofielen verhoogd zijn bij een volwassene. Leukocytenformule is een studie om het aantal van elke subpopulatie leukocyten te ontcijferen. De resultaten worden weergegeven als een percentage van elk type cel of hun absolute aantal.

Normaal gesproken vertegenwoordigen basofielen de kleinste populatie leukocytcellen. Door hun aantal wordt de aan- of afwezigheid van een allergische reactie bij de patiënt bepaald. Hun waarde kan echter veranderen tegen de achtergrond van andere pathologieën: oncologie, infectie of inflammatoire laesies van darmweefsel, sommige soorten anemieën, nierbeschadiging, enz..

De prijs van de analyse "Leukocytenformule" in particuliere laboratoriumafdelingen - vanaf 150 roebel. De uitvoeringsvoorwaarden zijn afhankelijk van de werkdruk van het laboratorium, maximaal - 1 dag.

Wat zijn basofielen in een bloedtest?

Basofielen zijn een subpopulatie van witte bloedcellen. Een onderscheidend kenmerk is het vermogen van de kern om de basiskleurstof op te nemen. Dit vermogen maakt het gemakkelijk om basofielen te onderscheiden van andere cellen in het bloed..

Bedenk dat eosinofiele granulocyten intens roze kleuren en neutrofielen zure en basische kleurstoffen absorberen.

Gezien het hoge gehalte aan histaminekorrels, leukotriënen, prostaglandinen en andere mediatoren van allergische reacties, is de kern in het cytoplasma praktisch niet te onderscheiden. Celgroottes in een vergelijkend aspect overtreffen aanzienlijk de vertegenwoordigers van andere subpopulaties van leukocyten: neutrofielen en eosinofielen.

Waarom zijn basofielen nodig??

Oorspronkelijk werd aangenomen dat basofielen fungeren als voorlopers van mestcellen in het bloed. De basis voor deze verklaring was hun morfologische en functionele gelijkenis. Beide typen cellen bevatten korrels en allergiemediatoren in het cytoplasma. En bij contact met klasse E-immunoglobulinen geven ze histamine af.

Een gedetailleerde studie van cellen weerlegde deze veronderstelling echter. Het bleek dat basofielen al gerijpt in de bloedbaan komen vanuit het beenmerg, terwijl mestcellen rijpen in de menselijke systemische circulatie en pas daarna de weefselcellen binnendringen. Het is eerlijk om alleen te zeggen over de relatie tussen deze twee soorten cellen.

De belangrijkste rol van basofielen: deelname aan de ontwikkeling van een allergische reactie - anafylaxie. Het ontstaat tegen de achtergrond van herhaald contact van een persoon met een stof waarvoor hij een individuele intolerantie vertoont. De frequentie van sterfgevallen bereikt 20%. In dit geval worden de basofielen in het bloed verhoogd tot kritische waarden.

Het mechanisme van de afweerreactie is gebaseerd op het vermogen om basofiele granulocyten snel te vernietigen en hun cellulaire inhoud vrij te geven. Bij contact met het antigeen-antilichaamcomplex lossen de cellen ook op.

Allergische mediatoren komen in grote hoeveelheden in de bloedbaan terecht, die een typische immuunrespons veroorzaken. Het afweermechanisme stelt je in staat de verspreiding van gifstoffen door organen en weefsels in het menselijk lichaam te blokkeren. Op de lokalisatieplaats vindt een natuurlijke instroom van vloeistoffen met verschillende soorten leukocyten plaats..

Een ander kenmerk is het vermogen om de wanden van bloedvaten buiten hun grenzen en verder bestaan ​​in de weefsels van organen te penetreren. In dit geval worden de basofielen volwaardige weefselmestcellen..

Er is informatie over hun fagocytische activiteit en hun vermogen om te bewegen bij blootstelling aan een chemische stimulus. Onder natuurlijke omstandigheden wordt de implementatie van deze functie echter tot een minimum beperkt..

Basofielen - de norm bij vrouwen, mannen en kinderen naar leeftijd in de tabel

Procentueel gezien is het aantal basofiele granulocyten minimaal in vergelijking met neutrofielen, lymfocyten, monocyten en eosinofielen. Het aantal cellen is niet afhankelijk van het tijdstip van de dag, maar om de meest nauwkeurige resultaten te verkrijgen, wordt aanbevolen om de analyse 's ochtends voor 10.00 uur uit te voeren..

Belangrijk: de snelheid van basofielen in het bloed van vrouwen, mannen en kinderen is identiek.

Normale waarden Percentage van het totale aantal leukocyten Absolute waarden
Leeftijd en geslacht doen er niet toe0 - 1%0 - 0,09 * 10 9 / l

Opgemerkt moet worden dat absolute waarden een nauwkeuriger beeld van gezondheid geven dan percentages. Als de basofielen van een persoon worden verhoogd bij een klinische bloedtest, wordt een tweede onderzoek voorgeschreven met behulp van een leukocytenformule. Indien nodig wordt het aantal cellen onder een microscoop handmatig geteld.

Als basofielen verhoogd zijn bij een volwassene, wat betekent dit dan??

Als basofielen bij een volwassene verhoogd zijn, doet de arts aanvankelijk een aanname over de ontwikkeling van een allergische reactie. Allergenen kunnen voedsel, plantenpollen, roos en epitheel van huisdieren, mijten, plantenpollen en medicijnen zijn. Hun aantal bereikt tienduizenden, dus de bepaling van een specifiek allergeen in de praktijk is moeilijk (hiervoor wordt een reeks speciale tests met allergenen uitgevoerd).

De arts verzamelt de geschiedenis van de patiënt, inclusief een erfelijke aanleg voor individuele intolerantie voor verschillende stoffen. De diagnose wordt vergemakkelijkt door informatie over de specifieke reactie van het menselijk lichaam op contact met bepaalde allergenen. Als het onmogelijk is om de irriterende stof te bepalen door een allergische geschiedenis, een huidtest of meting van specifieke klasse E-immunoglobulinen in het bloed.

Er zijn complexe allergiechips ontwikkeld. Hierdoor is het mogelijk om de gevoeligheid van de patiënt voor 110 allergenen uit 50 bronnen direct vast te stellen. Het ontbreken van de techniek in zijn hoge kosten.

Als experts een allergische reactie hebben uitgesloten en basofielen zelfs bij herhaalde tests verhoogd zijn, wordt aanvullend onderzoek uitgevoerd.

Oorzaken bij veel voorkomende ziekten

Een van de redenen voor deze aandoening is colitis ulcerosa, waarbij een ontsteking van het slijmepitheel van de menselijke dikke darm optreedt. Mogelijke oorzaken: erfelijke aanleg, infectie met ziekteverwekkers, complicaties na inname van orale anticonceptiva of roken.

Basofielen boven de norm worden bepaald in de testresultaten voor chronische hemolytische anemie. De incidentie van de ziekte is uiterst zeldzaam. Het manifesteert zich in de vorm van ongecontroleerde vernietiging van rode bloedcellen in het bloed. Als gevolg hiervan wordt de synthese van erytrocyten geactiveerd in het menselijk lichaam en neemt de concentratie van hun vervalproducten aanzienlijk toe.

De prognose is doorgaans goed. In het geval van de ontwikkeling van de ziekte tegen de achtergrond van externe factoren, leidt hun annulering in de regel tot herstel. De uitzondering is de aangeboren vorm van pathologie, maar in dit geval bieden de methoden van de moderne geneeskunde een persoon langdurige remissie..

De patiënt moet ook worden gecontroleerd op oncologische ziekten met verschillende lokalisaties. Allereerst is het noodzakelijk om kwaadaardige schade aan de bloedsomloop (leukemie) uit te sluiten. In de regel gaan deze pathologieën gepaard met afwijkingen van de norm van alle parameters van de klinische bloedtest..

Ondanks het feit dat fagocytose niet de belangrijkste functie is van basofiele granulocyten, kan hun toename worden waargenomen tijdens infectieuze infecties. Bijvoorbeeld tuberculose, waterpokken of virale griep. Activering van de menselijke immuniteit en verhoogde productie van alle beschermende bloedcellen vindt plaats.

Ook kan het niveau van basofielen toenemen met chronische myeloïde leukemie (eosinofiele-basofiele associaties), myxoedeem (verminderde synthese van schildklierhormonen), nefrose, de ziekte van Hodgkin, na splenectomie, evenals tijdens therapie met oestrogeen- en antithyroïde geneesmiddelen.

Wat betekent dit als de basofielen bij een kind verhoogd zijn??

De redenen voor de toename van basofielen bij een kind zijn niet altijd pathologisch. Een kortstondige toename van hun concentratie wordt waargenomen bij kinderen met:

  • de noodzaak om medicijnen te nemen. Vooral als ze componenten bevatten die een allergische reactie veroorzaken;
  • de introductie van vreemde eiwitten;
  • een latent ontstekingsproces dat zich niet manifesteert in de vorm van klinische symptomen. In dit geval wordt het aanbevolen om een ​​uitgebreid onderzoek te ondergaan en een trage ontsteking uit te sluiten;
  • een recente vaccinatie of een insectenbeet die een allergische reactie kan veroorzaken.

Maak je dus geen zorgen als je abnormale resultaten krijgt. Het wordt aanbevolen om de analyse voor het kind 5-7 dagen te herhalen nadat de invloed van externe factoren is uitgesloten.

Wanneer overschatte indicatoren opnieuw worden geïdentificeerd, wordt een grootschalig diagnostisch onderzoek van een kleine patiënt uitgevoerd om een ​​diagnose te stellen. De redenen voor de toename van de concentratie van basofiele granulocyten zijn vergelijkbaar met die bij volwassen patiënten..

Wat betekent dit als basofielen worden verlaagd bij een volwassene??

Een matige afname van de indicator tegen de achtergrond van therapie met een hoog gehalte aan basofiele granulocyten is een teken van correct geselecteerde behandelingsmethoden.

In de meeste gevallen heeft een verlaging van het niveau van basofielen in het bloed geen diagnostische waarde. De uitzondering zijn gevallen waarin er een volledige afwezigheid van basofielen is en een afname van alle leukocytcellen.

Mogelijke redenen voor dergelijke veranderingen in het bloed:

  • uitputting van het lichaam tegen de achtergrond van chronische pathologieën;
  • onderdrukking van het immuunsysteem;
  • uitgesproken fysieke of emotionele stress;
  • storingen van het endocriene systeem en verstoring van de normale hormonale achtergrond. Bijvoorbeeld een teveel aan schildklierhormonen of de hypofysevoorkwab;
  • bijwerkingen van behandeling met prednisolon;
  • verminderde hematopoëtische functie van het beenmerg;
  • acuut stadium van longontsteking.

Als 0 (nul) wordt aangegeven in de kolom “basofielen” in de analyseresultaten voor een volwassene of een kind, dan kan dit een variant zijn van de fysiologische norm. Bij afwezigheid van pathologische symptomen vereist de aandoening geen medische aandacht. Het vereiste aantal basofiele granulocyten wordt naar behoefte door het beenmerg geproduceerd.

Hoe u uw basofieleniveaus kunt verlagen?

Alle behandelingen mogen uitsluitend door een specialist worden voorgeschreven. Het complex van de uitgevoerde therapie wordt veroorzaakt door de onderliggende ziekte die een afname of toename van het niveau van basofiele cellen veroorzaakte.

Als de afwijking van de norm onbeduidend is, wordt de patiënt een complex van vitamines voorgeschreven. B-vitamines hebben bijvoorbeeld een positief effect op het proces van hematopoëse en reguleren het aantal cellen van leukocytensubpopulaties.

Je kunt ook vitamines uit voeding halen, bijvoorbeeld:

  • rundvlees en slachtafval (lever, nieren, tong);
  • varkenslever;
  • konijn;
  • kippenei dooiers;
  • zeevruchten (schaaldieren, oesters, krabben);
  • vis (haring, makreel, chum zalm);
  • gefermenteerde melkproducten (kefir, yoghurt, kwark);
  • sla blaadjes;
  • spinazie;
  • groene uien.

Regelmatig gebruik van deze producten helpt de ontwikkeling van bloedarmoede te voorkomen..

Als de patiënt medicijnen gebruikte, moeten deze worden geannuleerd en de analyse worden herhaald. Het is mogelijk dat het medicijnen zijn die de concentratie van basofiele granulocyten verhogen..

In het geval van infectieuze infecties is het noodzakelijk om in eerste instantie een antivirale therapie uit te voeren. De etiologische verwantschap van het infectieuze agens wordt bepaald: virussen, bacteriën of microscopisch kleine schimmels.

Als een bacteriële infectie wordt gedetecteerd, wordt een aanvullende test uitgevoerd - een antibioticogram, waarmee u het meest effectieve medicijn kunt kiezen. Therapie van een virale infectie bestaat uit de benoeming van antivirale en immunostimulerende geneesmiddelen. Gemengde infectie omvat de selectie van verschillende groepen medicijnen. Schimmelziekten worden op dezelfde manier behandeld als bacteriële infecties, alleen met behulp van antimycotica.

Samenvatting

  • een verhoogd niveau van basofielen wordt in de regel waargenomen wanneer een persoon in contact komt met een allergeen. Het beperken van het contact met hem leidt tot de normalisatie van de laboratoriumindicator;
  • met de ondubbelzinnige uitsluiting van allergieën en infectieuze besmetting, wordt een aanvullende studie uitgevoerd om oncologische laesies van de lymfeklieren en het beenmerg te identificeren;
  • basofielen zijn verminderd bij een volwassene als gevolg van hormonale onbalans, het gebruik van corticosteroïden of stressvolle situaties;
  • therapie van een hoog of laag aantal basofielen wordt uitgevoerd door de oorzaak die deze aandoening veroorzaakte weg te nemen.
  • Over de auteur
  • Recente publicaties

Afgestudeerd specialist, in 2014 studeerde ze cum laude af aan de Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education Orenburg State University met een graad in microbiologie. Afgestudeerd aan de postdoctorale studie van de Federale Staatsbegroting Educatieve Instelling voor Hoger Onderwijs Orenburg GAU.

In 2015. aan het Instituut voor Cellulaire en Intracellulaire Symbiose van de Ural-tak van de Russische Academie van Wetenschappen geslaagd voor een voortgezette opleiding in het aanvullende professionele programma "Bacteriologie".

Laureaat van de All-Russian competitie voor het beste wetenschappelijke werk in de nominatie "Biological Sciences" 2017.

Meer Over Tachycardie

Publicatiedatum van het artikel: 09.10.2018Datum van artikelupdate: 24.10.2019De reologische eigenschappen van bloed hebben invloed op de kwaliteit van de bloedcirculatie, weefselvoeding en de werking van het cardiovasculaire systeem.

Diuretica zijn medicijnen die worden gebruikt om veel aandoeningen te behandelen die ervoor zorgen dat overtollig vocht zich ophoopt in het lichaam.

Krampen in de benen treden onwillekeurig op en veroorzaken pijnlijke gevoelens. Er zijn veel redenen die bijdragen aan het optreden van krampen in de ledematen.

Een aandoening die wordt veroorzaakt door een stabiele toename van de intracraniale druk die alle delen van de hersenen beïnvloedt, wordt hypertensief syndroom genoemd. Hypertensie van de hersenen komt vaker voor bij mannen dan bij vrouwen.